....................

....................

Dodaj stronę do ulubionych

 

Nowość w sklepie !

Kalendarz 2008

  Sklep   Forum Księga Gości   Galeria  Mapka bonsaistów Kontakt

      Mapa strony

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 

Nasiona z naszych lasów

Jednym ze sposobów rozmnażania drzew jest wysiew nasion. Egzemplarze uzyskane z wysiewu nie muszą odzwierciedlać cech genetycznych dokładnie takich jak posiada roślina macierzysta. Dzięki temu możliwy jest rozwój ewolucyjny roślin - następne pokolenie może być lepiej przystosowane do aktualnie panujących warunków. 

Większość nasion potrzebuje odpowiednio długiego stanu spoczynku oraz sprzyjających warunków do kiełkowania. Mechanizmów kiełkowania nasion jest wiele, czasem trzeba mrozu, czasem pomóc muszą mieszkańcy lasów, a czasem jest to tak wymyślny proces, że badaczom ciężko znaleźć mechanizm jakim rządzi kiełkowaniem konkretnej rośliny.

Znajomość wymagań  nasion konkretnych gatunków, które musimy spełnić aby wykiełkowały jest bardzo istotna. Najlepiej jest zebrać nasiona własnoręcznie, mamy wtedy pewność że są świeże. Poddanie ich odpowiednim zabiegom (stratyfikacja, skaryfikacja itd.) oraz wysiew w odpowiednim terminie daje nam duże szanse na wykiełkowanie. Należy liczyć się jednak z tym, że w większości przypadków nie uzyskamy stuprocentowej skuteczności, nie wszystkie nasiona są bowiem zdolne do wykiełkowania. Bardzo duży procent kiełkujących nasion uzyskujemy z dębu, trzeba jednak zwrócić uwagę czy nie są robaczywe (dziurka w skorupce).  

O spoczynku nasion w polskich lasach można poczytać w artykule 
"Spoczynek nasion drzew leśnych" autorstwa mgr inż. Piotra Gawlika (portal lasypolskie.pl). Link do całego artykułu znajduje się poniżej.

źródła: http://www.lasypolskie.pl/sekcja-292.html

powrót

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone