Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

 

 

 

Dlaczego drzewka bonsai są takie małe?

 

Wiele osób widząc drzewko bonsai zastanawia się dlaczego jest takie małe jednocześnie przypominając pokrojem dorosły okaz. Osoby, które pierwszy raz spotykają się ze sztuką bonsai mogą pomyśleć, że bonsai to specjalny gatunek drzew, których nasiona można kupić w sklepie, lub że to efekt trzymania roślin w niesprzyjających warunkach przez co przestają rosnąć i karłowacieją.

W rzeczywistości oba te pomysły nie mają nic wspólnego z bonsai. Nasiona bonsai nie istnieją, a trzymanie roślin w niesprzyjających warunkach może doprowadzić jedynie do ich śmierci.

Więc jak jest naprawdę?

Drzewka te można stworzyć praktycznie z każdego gatunku drzewa czy krzewu jaki nam wpadnie w ręce. Nadają się do tego zarówno nasze rodzime drzewa jak i te pochodzące z każdej innej części świata. Załóżmy, że każdy z czytających ten tekst ma ogródek. Wyobraź sobie, że na Twoim ogródku rośnie kilkuletnie drzewko, na przykład brzoza. Jeśli jest to zdrowe drzewko to możesz się pokusić o stworzenie z niego bonsai, a jeśli dodatkowo jest mocno rozgałęzione to możesz się pokusić o stworzenie całkiem pięknego bonsai. Potrzebujesz jedynie paru narzędzi i wiedzy jak to zrobić. Do podstawowych czynności, które wykonuje się przy kształtowaniu drzewek należą przycinanie i drutowanie. Twoja młoda brzózka różni się nieco pokrojem od swych starszych odpowiedników, więc....

Twoje zadanie:

Musisz przy użyciu zabiegów drutowania i przycinania sprawić, aby Twoje kilkuletnie drzewko przypominało pokrojem swoje dużo starsze odpowiedniki. Do zmieniania kształtu drzewka (wygięcia gałązek, kąta odchylenia od pionu) użyjesz drutu, a gęstość ulistnienia i długość gałązek zmienisz przez przycinanie. Po pewnym czasie i wysiłku jaki włożysz w swoją pracę będziesz mógł nazwać swoją brzózkę bonsai. Twoja praca jednak wcale się nie skończy. Aby drzewko utrzymać w dobrej formie trzeba opiekować się nim przez całe jego (lub nasze) życie.  

Jak widać więc bonsai to zwykłe drzewa hodowane w niezwykły sposób.

 

Powyższy opis jest bardzo uproszczony i ma jedynie na celu ogólne wyjaśnienie, w jaki sposób tworzy się te niewielkie drzewka. Pominąłem między innymi bardzo ważną rolę pojemnika, w którym rośnie nasze drzewko. Dokładniejszych informacji szukaj w innych częściach tej strony.

Poniżej umieściłem zdjęcia, które pomogą Ci uświadomić sobie co stanie się z drzewkiem bonsai jeśli nie będziesz go przycinał. Po kilku latach bez przycinania z tego dwudziesto centymetrowego bonsai powstałby wielki krzak (coś w rodzaju żywopłotu).

Niekiedy celowo pozostawiamy przez jakiś czas drzewko bez cięcia »»patrz pielęgnacja.

 

           drzewko ligustr 

Allegro - największe aukcje internetowe, najniższe ceny! Kup i sprzedaj!