Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

 


W jakim celu drutujemy drzewka?

Dla początkujących, którzy pierwszy raz spotkali się z takim sposobem kształtowania drzewek, należy się parę słów wyjaśnienia. Drutowanie ma właściwie tylko jeden cel. Przy pomocy drutu ustalamy kształt drzewka czyli kierunek rozwoju poszczególnych gałęzi oraz pnia i ich odchylenie od pionu. Młode rośliny, a z takich najczęściej formujemy bonsai, zazwyczaj mają pędy skierowane w górę, w przeciwieństwie do starszych egzemplarzy, których gałęzie głównie ze względu na swój ciężar rosną poziomo lub są nawet skierowane lekko do dołu (nie dotyczy to niektórych gatunków np. topoli). Jednym z podstawowych celów jakie chcemy osiągnąć pracując z naszym drzewkiem to wygląd wiekowego drzewa, dlatego też pędy naszej młodej rośliny owijamy drutem i odginamy do odpowiedniego poziomu. Drut powoduje, że pęd ten nie wraca do pierwotnego położenia. Od momentu założenia przez nas drutu roślina "przyzwyczaja" się do tego kształtu, a narastająca tkanka utrwala go. Jeśli tkanki tej jest wystarczająco dużo to drut nie jest już potrzebny. Zdejmujemy go, a gałązki pozostają w takim samym kształcie (nie odginają się do położenia przed drutowaniem).  

Pamiętajmy, że drutowanie nie ma żadnego wpływu na grubość gałęzi! Próby powstrzymania Twojego bonsai przed przyrostem gałęzi na grubość przy pomocy drutu zakończy się w najlepszym razie wrośnięciem drutu w gałąź, a w najgorszym jego śmiercią. 

Przed drutowaniem

Zanim zaczniemy formować drzewko przez drutowanie musimy wiedzieć jak to zrobić i co będzie nam do tego potrzebne. Drut używany przez profesjonalistów do tego zabiegu jest aluminiowy pokrywany miedzią. Jest on droższy, jednak trzeba przyznać, ze najlepszy z dostępnych. Nie oznacza, to, ze drutów z czystego aluminium lub miedzi nie można stosować, wręcz przeciwnie. Najważniejsze jest aby drut był wykonany z materiału nierdzewnego i odpowiednio elastycznego, tak aby można go było bez większych problemów owinąć na fragmencie rośliny. 

Przed rozpoczęciem pracy musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość  drutu różnych grubości. Średnica drutu powinna być równa od 1/6 do 1/3 średnicy gałęzi. Jest ona również zależna od wieku drzewka oraz stopnia odgięcia od pierwotnego położenia. Długość drutu to ok. 4/3 długości gałęzi którą chcemy nim owinąć. Należy pamiętać, że gałęzie owijamy pod kątem 45 stopni i że drut nie może się krzyżować ( grozi nawet obumarciem gałęzi). Zakłada się, że drut zdjąć  należy po 3 do 6 miesiącach ( drzewa liściaste), a w przypadku drzew iglastych po roku. Drzewka trzeba jednak kontrolować i w przypadku gdy drut zaczyna się wrastać w drewno należy go usunąć. Usuwanie należy przeprowadzić poprzez cięcie drutu na małe kawałki, ponieważ przy odwijaniu łatwo o uszkodzenie drzewka. Pamiętajmy, że drutowanie zaczynamy od najgrubszych gałęzi, a kończymy na najcieńszych dobierając do nich odpowiednią średnicę drutu. W miarę możliwości należy owijać dwie gałązki  podobnej grubości jednym kawałkiem drutu. Jeśli jest to konieczne możemy owinąć gałąź dwoma drutami. Pamiętajmy przy tym aby prowadzić je równolegle, nie krzyżując ich. Poniższe zdjęcia przedstawiają ideę i przykładowe efekty zabiegu drutowania.

drutowanie     drutowanie gałęzi

  Na zdjęciach poniżej widać lekkie krzywizny pnia uzyskane przez drutowanie. Boczne gałązki również zostały zadrutowane, dzięki czemu rosną w bok, a nie pionowo.

przed                                       po

ficus przed drutowaniem ficus po drutowaniu 

Jak drutować pień

 Koniec drutu odpowiedniej grubości należy wcisnąć w podłoże za  pniem, tak aby nie ruszał się później przy formowaniu pnia. Ważne jest drut dobrze przylegał do gałęzi oraz prowadzony był pod katem ok. 45 st. Należy również zwrócić uwagę, aby drutując pień, unikać uciskania drutem dolnej części połączenia pnia z gałązkami. Dlatego w takich miejscach drut lepiej poprowadzić tuż nad gałązka niż tuż pod nią.  

Harry Tomlinson rysunek Harry Tomlinson Harry Tomlinson Bonsai

 Drutowanie gałęzi  Bonsai H. Tomlinson

Powyższe rysunki : Harry Tomlinson "Bonsai"

 

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone