To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Mój pierwszy fikus. Co dalej?

szef - 2013-04-05, 21:39

Jeśli wzrok mnie nie myli całość jest owinięta rafią, więc nie ma szans na wypuszczenie czegokolwiek z pnia. Sytuacja raczej niewyjściowa, ciężko coś doradzić, ale skoro roślina chyli się ku upadkowi zdjąłbym wszystko co na niej założyłaś i czekał aż (miejmy nadzieje) odbije.
paula91 - 2013-04-06, 12:31

Nie jestem pewna, ale roślina chyba zamierza wypuścić nowe liście... Może poczekam jeszcze, postaram się nieco częściej podlewać i zobaczymy co się będzie działo...
paula91 - 2013-04-19, 09:28

Fikus wypuszcza od dwóch tygodni młode liście, a to chyba oznacza, że przetrwał :-) Załączam zdjęcia tego jak teraz wygląda i mojego super-profesjonalnego virta ;-) Oczywiście virt zrobiony dokładnie tak jak pozwalają mi gałęzie w realu :-) Mniej więcej tak chciałabym, żeby wyglądał. Czy mam już robić coś w tym kierunku, czy narazie czekać ?
PS. Prawa najwyższa chmurka powinna być nieco wyżej, ponieważ gałąź na której ją naszkicowałam padła (tak mi się przynajmniej wydaje- liście są tam całkiem suche)

MaciekMM - 2013-04-19, 11:11

paula91 napisał/a:
Czy mam już robić coś w tym kierunku, czy narazie czekać ?

Kilkanaście dni temu dałaś mu ostro popalić i była panika. Przez niecierpliwość mogłaś go uśmiercić. A tu znów pytania "czy już" 8-) Daj mu troszkę odbić. Wiesz na pewno że aby kształtować roślinę powinna być w dobrej kondycji. Ten dopiero co śmierci sprzed kosy uciekł :mrgreen:

wro_bel - 2013-04-19, 11:48

Paula - daj mu odpocząć na razie. Niech rośnie, niech pnie zrosną się w jeden. Jeżeli drzewko będzie w dobrej kondycji to w szczycie sezonu wegetacyjnego możesz pokusić się o defoliację, ale na razie daj mu spokój, podlewaj za czas jakiś zacznij nawozić.
paula91 - 2013-04-19, 22:27

Dziękuję za odpowiedź :-) Mam nadzieję, że bonsai nauczy mnie cierpliwości :-)

Co jakiś czas będę pisać co z fikusem, bo to motywuje mnie do zostawienia go w spokoju :-) Przywiązuję się do kaloryfera w pokoju i nawet nie dotykam :cry:



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group