To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - Bonsai z Baobaba afrykańskiego

Anonymous - 2007-01-25, 02:57
Temat postu: Bonsai z Baobaba afrykańskiego
Witam wszystkich

Co powiecie na bonsai z Baobabu?? Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w nasionka baobabu tak z ciekawości czy coś z tego wyjdzie. Ku mojemu zdziwieniu z 2 posadzonych nasion po tygodniu jedno wykiełkowało ( to mało powiedziane wystrzeliło nagle z pod ziemi ). Wykiełkowało tylko nasionko mojej żonki ( pewnie ten instynkt macieżyński zadziałał :lol: ) moje zgniło. Powiecie pewnie że za dużo czasu by czekać ale ten chwaścior strasznie szybko rośnie i jest potężny, ma piękne liscie( troche przy duże ale nie to sie liczy). Od razu sobie pomyślałem że ten egzempdlaż przeznaczę na drzewko bonsai. Zastanawia mnie tylko czy w trakcie wzrostu rośliny dokonywać cięć stożka wzrostu bo to podobno strasznie w górę idzie. Oczywiście jak podrośnie to żucę fotki i wtedy po raz kolejny porusze ten temat.

Jacek Grzelak - 2007-01-25, 10:04

Przedewszystkim upewnij się że ten chwaścior , jak go nazwałeś , to rzeczywiście baobab , a nie chwaścior :-| druga sprawa to zadbaj o to by wszelkie warunki hodowli rośliny były zachowane (musisz poszperać nieco w necie , lub księgarni ) co do formowania tej rośliny , to niewiele osób w Polsce ma z nią jakiekolwiek doświadczenie , amoże i żadna . To że baobab można zrobić jako bonsai to wiem , bo widziałem takowe cudo gdzieś w necie , szukaj wśród bonsaistów z USA , niestety nie pamiętam na jakiej stronce :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2007-01-25, 11:12

www.baobabs.com/Baobabs_generalities.htm
drzewka-bonsai.blogspot.com/index.html
:-)

Anonymous - 2007-01-25, 16:11

heheh na pewno baobab afrykański, nasionka pewne na 100 % prosto z afryki ( jeszcze resztki miąszu na nich są). siewka bije sie do góry z dnia na dzień coraz wiekszy. dzis ma juz druga pare listków.
Anonymous - 2007-03-05, 23:19

gdzie mozna zdobyc takie nasionka ?? wrzuc fotki juz teraz
Anonymous - 2007-03-12, 17:45

Ja nasiona kupiłem z tąd - http://www.hodujbaobaby.r...up_nasiona.html
koleś wystawia na allegro (polecam nie bierzeza przesyłkę i jest bardzo tanio)
fotka

Anonymous - 2007-03-13, 19:21

ladne ladne, sam sie zastanawiam czy zakupic te nasionka, mam pytanko, jakiej ziemi uzyles i czy gleboko sie sadzi takie nasionko, jedno na doniczke czy wiecej ?? nawozisz ? czeste podlewanie ?? po jakim okresie od wykielkowania wyroslo na takie jak na fotce ?? pozdrawiam
Anonymous - 2007-03-19, 14:46

baobab z nasionka kielkuje w 100% problemem jest utrzymanie roslinki zeby zdrewnial pien i wytrwala ponad rok. ja mialem ponad 20 i wszystkie zegnily :( pewnie z powodu podlewania nieprawidlowego bo wymagane sa okresy suszy tylko niewiadomo kiedy i jakie. juz mloda roslinka magazynuje wode w sobie. widzialem ze na allegro pojawiaja sie juz podrosniete baobaby paroletnie w cenie okolo 20zl.
Anonymous - 2007-03-20, 10:14

A czy zaprawiałeś nasiona środkiem antygrzybowym? Czarne nadgnicia u podstawy siewki są najczęściej spowodowane właśnie przez pewien niemiły grzyb. Po zaprawieniu np. Kaptanem osiąga się o wiele lepsze rezultaty.
Anonymous - 2007-03-21, 21:15

hmm a moze moglby ktos jeszcze napisac jak to sie zaprawia i czym i gdzie to dostac ??
Anonymous - 2007-03-27, 10:25

Kaptan kupisz w każdym sklepie ogrodniczym (raczej nie w kwiaciarni), opis użycia na opakowaniu. Jakieś 5 PLN.
Anonymous - 2007-03-27, 21:46

OOseba i jak tam twoje baobaby ? Ciekawi mnie na ile już urosły , bo można powiedzieć , że bonsai z nich to będzie eksperyment ;) W sumie będzie chyba dość wysokie nawet jak na bonsai .
Anonymous - 2007-03-28, 11:28

Jaki eksperyment. Prawdopodobnie nie ma rośliny którą już ktoś dużo, dużo wcześniej użył w celu uzyskania bonsai.
Anonymous - 2007-03-28, 12:46

może Senemorion, chodziło o to że to początki formowania bonsai z baobaba w Polsce. Co do kondycji baobabów to z tym jest aktualnie rożnie. Ten którego fotkę zamieściłem wyżej trzyma się nieźle, jedynie zrzucił dolną parę liści (te pierwsze po wyjściu z nasienia) prawdopodobnie dlatego że żona która się nim opiekuje doprowadziła do zbytniego przesuszenia, o mały włos - musiałem zainterweniować :lol: , poza tym łodyga trochę zbrązowiała (zdrewniała). Inny egzemplarz (wyhodowany od nasienia przeze mnie) ma się świetnie (odpukać) , rośnie troszkę wolniej ale nic przy nim nie kombinuje, jedynie pilnuje żeby miał wilgotną ziemię. Wszystkie stoją na południowym oknie tak że w tej chwili mają piekielne słońce na parapecie (mieszkam na 4 piętrze), dlatego nie wolno doprowadzić do przesuszenia. Z tego co wyczytałem na zagranicznych stronach w afryce lato jest gorące ale i wilgotne (tzw. pora mokra) po czy nastaje pora sucha, wtedy roślina rozpoczyna stan odpoczynku zrzuca liście i wegetuje do następnej pory mokrej zużywając zapasy zmagazynowanej wcześniej wody. Rada dla chcących hodować baobaby - nie wolno dopuścić do tego aby woda zatrzymywała się w pojemniku, w/w baobaby posadziłem do doniczek bonsaiowych do łatwo przepuszczalnej mieszanki z drenażem na spodzie (keramzyt). Trzeciego baobaba żona posadziła w doniczce bez otworów i w tej chwili roślina jest na intensywnej terapii :-/ .
p.s sorki że się tak rozpisałem :lol:

ogrodnik - 2007-03-28, 15:18

00seba napisał/a:
prawdopodobnie dlatego że żona która się nim opiekuje doprowadziła do zbytniego przesuszenia

Liścienie same odpadają po jakimś czasie więc wątpię aby to był jakiś skutek błędu.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group