To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - Sadzonki Wirzby

EnDiK - 2008-01-27, 12:13
Temat postu: Sadzonki Wirzby
Witam. Mam zamiar zrobić kilka sadzonek Wierzby jednak nie wiem czy teraz czy bliżej wiosny. Widziałem już bazie, czyli już sie roślinki budzą. Nie wiem czy te gałązki, z których chce zrobić sadzonki powinienem trzymać w domu czy na dworze. :help: Pozdrawiam wszystkich Przyjaciół Bonsai.

[Admin] Sprawy rozmnażania roślin poruszamy w odpowiednim dziale. Wątek przeniesiony.

Anonymous - 2008-01-27, 13:09

Poczekaj przynajmniej do początku marca. Wybierz gałązki przynajmniej o 3-4cm średnicy. I wciśnij je do donicy produkcyjnej z ziemią ogrodniczą i całość wstaw do naczynia z wodą. Tak żeby ziemia w donicy była zawsze przesiąknięta wodą. Po 2-3 miesiącach powinny się ukorzenić. Po tym okresie należałoby zacząć redukować stopniowo ilość wody aż do normalnego stanu.
EnDiK - 2008-01-27, 13:16
Temat postu: Sadzonki Wierzby
dzięki Qbik :-) A robiłeś kiedyś sadzonki z Wierzby :?: Wiec poczekam do marca. Słyszałem, że wystarczy je wsadzić w słoik z wodą. A trzymać te sadzonki w domu czy na dworze :?:
Anonymous - 2008-01-27, 13:20

Oczywiście że na dworze. Robiłem.

Efekt: to dopiero początek.

EnDiK - 2008-01-27, 13:23

:shock: :brawo: Super !! Możesz opisać historie jak to zrobiłeś? Pień wygląda jak by miał ładnych pare lat.
Anonymous - 2008-01-27, 13:28

jak znajdę chwilę to załaduje do historii drzewek. A pień ma sporo lat. Tak około 20, ale drzewko ma 2 lata. :lol:
EnDiK - 2008-01-27, 13:34

nom o pień mi chodziło. To takie stare gałęzie też się przyjmą??
Anonymous - 2008-01-27, 13:35

trochę ciężej ale tak.
EnDiK - 2008-01-27, 13:40

''cieżej'' czyli dłużej trzeba czekać aż wypuści korzenie? Długo się zajmujesz Bonsai? A po jakim czasie wypuści korzenie? Czy po roku od wypuszczenia korzeni już można formować?
seedkris - 2008-01-27, 14:56

Witam. Większość wierzb dobrze ukorzenia się zarówno w wodzie lak i w ziemi. Na sadzonki zdrewniale można wykorzystać pędy młode z gładką korą, Te ukorzeniają się w ciągu kilku tygodni. Starsze pędy kilkuletnie a nawet cale pnie można ukorzenić, to nie problem. Często widać w wiejskim krajobrazie ploty z pieńków wierzbowych, które wypuszczają nowe przyrosty. Wierzby i topole można sadzić z tzw. żywokolów. To są proste sposoby rozmnażanie tych drzew. Jest jedni, ale. Ukorzeniając fragment gałęzi wierzbowej grubości np. ręki, jesteśmy w stanie w tym samym roku uformować wstępnie koronę. Problem jest w zdrowotności takich grubych sadzonek. Często proces rozkładu drewna jest równie szybki jak proces wzrostu nowych pędów. Im starsza jest sadzonka do ukorzeniania tym ma więcej drewna i jest bardziej podatna na procesy rozkładu. Między innymi z tego powodu w szkółkarstwie wierzby rozmnaża się z sadzonek zdrewniałych grubości ołówka czy palca.
EnDiK - 2008-01-27, 15:02

dzięki seedkris. To czekam do marca. :-D a jaką wysokość powinno mieć bonsai z wierzby płaczącej??
szef - 2008-01-27, 16:29

Jaka sobie tylko wymarzysz.
W zeszłym roku przy skracaniu wierzby odciąłem sporą gałąź, która później przez kilka dni sobie leżała na ogródku. Nie miałem wtedy ani czasu ani odpowiedniej doniczy, więc chciałem ją po prostu zostawić na opał :]
Tak sie jednak złożyło, że zlitował sie nad nia mój tata, wykopał dół na 30cm, wyłożył folią, wlał wody i gałąź leżała sobie w tym dołku dobrych kilka tygodni. Wypuściła mase korzonków. Pod koniec lata została wsadzona do donicy i wygladała jak na zdjęciu ponizej. Obecnie większość "sadzonki" jest martwa, ze względu na niezabezpieczone cięcia, ale to już inna sprawa. Grunt, że zakorzenienie nawet tak dużych gałezi wierzby jest mozliwe i całkiem łatwe.




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group