To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Wiąz Drobnolistny - Pomocy !

Anonymous - 2008-03-08, 21:23
Temat postu: Wiąz Drobnolistny - Pomocy !
Witam jestem w ogole nieobeznany w temacie bonsai i prosze o pomoc

dzis kupilem w hipermarkecie wiaz drobnolistny i chcialbym sie dowiedziec czy jest w dobrym stanie, czy nie potrzeba go przesadzic i prosilbym rownierz o jakies rady co do hodowli :-) mam jeszcze jedno pytanie czy moge go postawic na parapecie nad kaloryferem (okna przepuszczaja troche zimna)??




prosze o odpowiedz

Anonymous - 2008-03-08, 22:45

Drzewko wygląda na zdrowe. Jednak trudno to określić na podstawie jednego rzutu okiem.
Przesadzić zawsze można... Tylko teraz są pewne zasady - jeżeli teraz chcesz to zrobić, musisz przesadzić nie naruszając bryły korzeniowej. Na Twoim miejscu odczekałbym okres klimatyzacji (ok. 3-4 tygodni) i wtedy przesadził z kompletną wymianą ziemi. (Więcej o przesadzaniu na forum)

Parapet jest dobrym rozwiązaniem. Musisz tylko pamiętać o kaloryferze - jeśli jest włączony musisz bardziej niż zwykle kontrolować stan wilgotności gleby (suche powietrze od kaloryfera może bardzo szybko wysuszyć ziemię drzewka).

Reasumując, doradzałbym przeczekać te 3-4 tygodnie na klimatyzacje drzewka i w tym czasie dowiedzieć się więcej o hodowli tego drzewka jak i ogólnych zasad hodowli roślin.
Pilnuj czy liście nie żółkną, nie opadają etc, a za miesiąc przesadzisz do większej doniczki bo ta wydaje mi się, że jest zdecydowanie za mała.

szef - 2008-03-08, 22:48

Doniczka jest mała, co może sprawiac Ci problemy z podlewaniem, ale do tej wielkości drzewka wcale nie jest za mała.
Anonymous - 2008-03-09, 11:39

Rzeczywiście liście trochę żółkną to dobrze czy źle ?
szef - 2008-03-09, 11:41

Poczytaj o aklimatyzacji.
Anonymous - 2008-03-09, 12:49

a oto jak teraz wyglada:

Anonymous - 2008-03-12, 23:39

no to wzią sie troszeczke :-D ja ostatnio znalazłem na ulicy ten sam gatunek. ale niewiedziałem czy cos z niego będzie. miał tylko 2 listki nadodatek na puł zeschłe. a teraz po przesadzeniu wygląda tak[img]c:wiąz[/img] pozdrawiam
Anonymous - 2008-03-28, 21:08

WITAM:)
mam pytanie dotyczące wiązu,poniewaz zamierzam kupic go na poczatek.....a dokladnie do zdj wiazu,który kupił BonSssAI.....
czy pień tego drzewka nie jest za gruby??da sie go formować??
pytam,poniewaz sama chciałabym nadać kształt swojemu drzewku.....i wole dowiedziec sie wszystkiego przed zakupem...

z góry dzieki za pomoc!!!

Anonymous - 2008-03-28, 22:11

jest troche za gruby. najlepiej kup sobie tak jak ja wstepnie uformowane drzewko i bedizesz mogl sam sobie uformowac. ja kupilem na allego za 25 zł i jest ok
Anonymous - 2008-03-28, 23:20

o wiąza się nie martw wygląda ok. tylko poczytaj o tym gatunku jak pielęgnować. co i jak bo to ważne ;-)
Anonymous - 2008-03-29, 07:04

Zak - za gruby na co? Oj przydałoby się poczytać o bonsai,dowiedzieć się co to wogóle jest, zanim zaczniesz udzielać takich opinii...
Anonymous - 2008-03-29, 10:17

AnnaDorota, myslisz ze jak poczatkujacy kupi takiego wiaza, to sobie pieniek w nim powygina, i bedize zadowolony? Sam jestem amatorem, ale nie trzeba byc znawca zeby wiedziec jakie beda skutk tego. Więc mogla bys czasami schowac swojego `wszystkowiedzacza` do kieszeni, i pomyslec racjonalnie czy poczatkujacy był by zadowolony z takiego pieńka. pozdrawiam
Anonymous - 2008-03-29, 10:31

http://www.przyjacielebonsai.pl/hodowla.htm

może to ci pomoże

Anonymous - 2008-03-29, 10:42

Naprawdę Zak, poczytaj chociaż to forum...
Anonymous - 2008-03-29, 10:45

czytam to forum, nie martw sie. wiem ze mozna wyginać nawet grubsze pienki. ale czy poczatkujacy sobie z tym poradzi? nie sadze, wiec nie wprowadzajmy w blad.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group