To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - Materiał z kawałka gałązki

Anonymous - 2009-01-13, 22:55
Temat postu: Materiał z kawałka gałązki
Mam pytanie. Czy da sie pozyskac material na bonsai poprzez wsadzenie malej galazki do wody? Czy pusci ona korzenie i jesli tak to jaki jest najlepszy termin na takie eksperymenty?

pozdr

slowikp - 2009-01-14, 06:47

Nie wszystko da się tak ukorzenić. Jaki gatunek cię interesuje.
Anonymous - 2009-01-14, 13:09

Interesuje mnie klon lub też wierzba. A jakie da się wogóle zakorzenic? Może z wymienionych mnie coś zainteresuje :)
Ronin - 2009-01-14, 14:57

Liściaste, szybciej rosnące mają tendencję do łatwego ukorzeniania się w wodzie. W przypadku iglaków znikomy procent się ukorzeni. Klon i wierzba dadzą się w ten sposób rozmnożyć Wierzba bardzo łatwo, klon nieco trudniej, ale mi się kiedyś udało ukorzenić pień o średnicy 15cm więc nie ma ścisłej reguły. Lepsze rezultaty dają odkłady powietrzne i jeśli gałęzie nie będą pozyskane podczas np. wiosennego cięcia drzew czyli odpad, to lepiej zastosuj odkład-informacje na forum są.
Anonymous - 2009-01-14, 15:29

A czy cos takiego mialo by prawo zadzialac ??



I w momencie jak korzenie by sie juz wyksztaltowaly to przesadzic do doniczki?

Ronin - 2009-01-14, 15:43

Tak.
Anonymous - 2009-01-25, 00:02

Przepraszam że się dołączam do tematu ale czy fikus Benjaminia można też tak "rozmnożyć"? Jak duży kawałek jest potrzebny? Czy ranke po ciachnięciu trzeba czymś posmarować?
pozdrawiam
Piotrek

Ronin - 2009-01-25, 00:15

Tak; nie ma specjalnych wymogów; zależy od wielkości rany.
Anonymous - 2009-02-01, 11:15

A kiedy najlepiej rozsadzic takiego banjamina?? Albo tez fikusa retusa??
Ronin - 2009-02-01, 11:26

W przypadku Ficusa termin nie gra roli jeśli roślina jest silna i ma stale duży przyrost. W innym wypadku większy procent ukorzenienia (a czasem w ogóle jakikolwiek procent) mają sadzonki robione w okresie wzmożonej wegetacji Ficusa. Wszystko wszystko zależy od warunków jakie zapewnisz sadzonkom, ale Ficus jest najłatwiejszym egzotycznym drzewem, jakim dysponujemy, do rozmnożenia a przy dobrych warunkach i pewnych zabiegach możesz uzyskać w ciągu sezonu przyrost równy kilkukrotności sadzonki.
Anonymous - 2009-02-01, 13:14

Krawczyk napisał/a:
Tak.


Nie. Żadnych nacięć na korze.

Ronin - 2009-02-01, 14:03

Racja. Mój błąd, źle zinterpretowałem pytanie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group