To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Mieszanki glebowe

Robert Błądek - 2009-02-26, 17:16

Azalie sadzi się do czystej kanumy. Tak, drogi kolego, sadzi się w Japoni, dodawanie ziemi torfu i czegoś tam jeszcze wymyślono z oszczędnosci. Dla dostarczenia składników pokarmowych stosuje się wolnodziałające nawozy organiczne rozkładając je na powierzchni (np Biogold) Dodam jeszcze, że dodawanie do akadany komponentów organicznych (torf, ziemia kwiatowa itp) powoduje niszczenie jej gruzełkowatej struktury. Jest to wpływ kwasów huminowych. Można robić mieszanki że żwir, ziemi, torfu dodawać akadamy, ale w tych miszankach bonsai nigdy nie będzie tak rosło jak w mieszankach, o których pisałem we wczesniejszym poście. Następna sprawa to przesadzanie: po pierwsze w akadamie można przesadzać rzadziej. Komfort pracy jest znacznie lepszy, ponieważ sadzimy do suchego podłoże i jest łatwiej je odpowiednio zagęścić (ubić) a zarazem nie przesadzić z aby tym ubijaniem aby nie pozrywać najdrobniejszych korzonków. Reasumując to wszystko, sadzenie do sprawdzonych japońskich mieszanek nie jest wcale droższe od "polskiego kombinatorstwa"... Węgiel drzewny ma za zadanie rozluźnienie mieszanki glebowej. Działa jako antyseptyk na różne patogeny, głównie grzyby (jak nie masz pasty na rany, po cięciu korzeni czy gałęzi wystarczy natrzeć sproszkowanym węglem drewnym. Nie ma nic lepszego na zabezpieczenie ran) O podlewaniu tak w ogóle to może póżniej i w innym temacie...
Rob - 2009-03-27, 22:54

Podepnę się do tematu. Gdzieś czytałem, że podobne właściwości co akadama ma niezbrylający się żwirek dla kotów. Czy można go stosować jako wypełniacz w mieszance (ma wielkość średnio 1,5 - 2 mm) czy raczej nie poleca się tego robić ?
Anonymous - 2009-03-28, 08:53

Może tu się czegoś dowiesz.
http://bonsai.kamcio.com/...8&hilit=akadama

Rob - 2009-03-28, 08:59

Dziękuje bardzo, w sumie to sobie przypomniałem, że to właśnie w podanym linku czytałem o żwirku dla kota, ale na forum Kamcia dawno nie zaglądałem. :lol:
Anonymous - 2009-05-05, 19:11

Witam czy tą mieszankę WIĄZ Z1/ T1 / Pg1 / PS1/ Pd1 mogę zastosować do wiązu drobnolistnego?
Anonymous - 2009-05-05, 19:41

tak
Anonymous - 2010-02-14, 23:36

Mam pytanie do mieszanek glebowych. Może wyda Wam sie głupie, ale zaryzykuje. Pierwszy raz bedę przygotowywał taką mieszankę. Jeśli mamy przepis na mieszankę: akadama+kompost z kory+żwir (2:1:1) to części w tym stosunku to są przykładowo kilogramy - 2kg+1kg+1kg, czy części, w sensie np. 2 wiaderka+ 1wiaderko+1wiaderko?
lukipela - 2010-02-15, 05:46

Zmieniam posta bo zdaję sobie sprawę że napisałem głupotę za co przepraszam :oops:
Oczywiście ma znaczenie czy jest to proporcja wagowa czy objętościowa.Osoba podająca skład powinna takie rzeczy doprecyzować.

BRNK - 2011-05-21, 13:08

Poczytałem i nie wiem co zrobić z moją sagaretią.

wszelka oferowana w sprzedaży mieszanka do bonsai to torf, ziemia i różne frakcje żwiru.

tutaj opisano:
Sageretia-4cz.ziemi do azalii ,2cz.ziemi gliniastej ,1cz perlit

Rozumiem, że wspomniana ziemia do azalii to kanuma http://allegro.pl/kanuma-...1616577044.html

kogo/czego słuchać? oczywiście można stwierdzić, że najlepiej metodą prób i błędów do tego dojść no ale przecież nie chce narażać swoich roślinek.


w tej sklepowej sagaretia przetrwa? nie przetrwa? bedzie żyła, ale słabo? Podpowiedzcie coś proszę.

Łukasz Czarnecki - 2011-05-21, 19:34

Ja swoje sageretie trzymam w czystej akadamie i wg. mnie to najlepsze podłoże. Możesz jeszcze wymieszać trochę torfu odkwaszonego ze żwirkiem i piaskiem.
Anonymous - 2011-10-11, 17:43

a co będzie najlepsze do serissy ?
peper50 - 2011-10-11, 20:47

W czystej akadamie rośnie super.
Anonymous - 2011-10-11, 20:59

po przeszperaniu Twojego bloga pomyślałem o samej akadamie , tylko masz ją rozłożoną partiami od tej warstwy drenażowej najgrubszej i tak analogicznie do samej góry mniejsze średnice czy może jakiś średni rozmiar ?
peper50 - 2011-10-11, 23:37

Miałem chyba 3 różne frakcje. Jak napisałeś, drenaż gruba, średnia i drobna.

Ważne jest, żeby przesiać wcześniej w celu pozbycia się pyłu.

Anonymous - 2011-10-16, 17:27

a czy jak piszą na alledrogo ... akadama miękka i twarda , która jest lepsza ? czy użyć twardej pod drenaż a miękkiej juz jako normalną warstwę ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group