To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Kształtowanie Fikusa Benjamina

Anonymous - 2009-05-10, 10:25
Temat postu: Kształtowanie Fikusa Benjamina
Witam, ostatnio w Castoramie kupiłem sobie fikusa, najprawdopodobniej "Natasha". Boję się jednak ,że po kształtowaniu stanie się płaski, nie będzie miał głębi czegoś w rodzaju 3d. I tu skłaniam się o pomoc do Was, jak byście go ukształtowali? Zdjęcia trochę zakłamują, robione komórką i na dodatek mało światła.








Anonymous - 2009-05-10, 11:42

Przesadz go do przepuszczalnego podloza (najtansza opcja -80% "kittydama" z tesco, 20% kora sosny) ustaw w jasnym ale nie naslonecznionym miejscu, po trzech tygodniach i widocznym wzroscie rosliny ustaw w jak najjasniejszym miejscu, nawet w sloncu i zacznij nawozic i poczekaj co najmniej rok. Ten fikus jest jeszcze troche za mlody na formowanie, chyba ze redukcja typu ciecie wierzcholka pienka i skierowanie bocznej galazki w gore. Jesli zdecydujesz sie juz ciac i ustalisz jakiej wysokosci bedzie drzewko i na jakiej wysokosci bedzie pierwsza dolna galaz, mozesz usunac galazki ktore sa obecnie ponizej tego poziomu w celu zachowania pnia bez zadnych blizn, sa cieniutkie zagoja sie bardzo fajnie. Nie obcinaj ich przy samym pniu, jesli chodzi o fikusa, zostaw kolo centymetra, wyschnie samo i pieknie sie zagoi. suchy kikut mozesz odlamac, jesli sam nie odpadnie.
Ja jednak nie robilbym na razie nic w celu zmaksymalizowania wzrostu tej roslinki (moze oprocz przesadzenia w kittydame).

Anonymous - 2009-05-10, 11:51

Jest włożona do przepuszczalnego podłoża do bonsai, może tak zostać?
I jeszcze jedno gdzie najlepiej przyciąć żeby zrobić wierzchołek?

EnDiK - 2009-05-10, 12:05

Teraz chyba nie jest dobry czas na przesadzanie :-| Krystian pytałeś o formowanie. Przez monitor nie można uformować rośliny. Nawet nie dałeś zdjęcia z góry. Zapewnij mu jak najlepsze warynki i niech sobie rośnie tak jak rośnie. Żeby otrzymać głębie musisz ikładać gałązki przestrzennie np. pierwsza w prawo i lekko do przodu, druga do tyłu a trzecia w lewo itd. Jest to młoda roślina i za dużo nie masz do formowania. Wierzchołek jest i będze. Narazie na każdej gałązce widze tylko po kilka listków więc jeszcxze długa droga przed nim. Pozdrawiam :roll:
Anonymous - 2009-05-10, 23:08

Endik, przesadzanie fikusa moze, a nawet powinno byc przeprowadzane podczas najcieplejszego okresu w roku, kiedy roslina aktywnie rosnie. Stereotyp, ze fikusy powinny byc przesadzane wiosna jak wszystkie rosliny zimujace nie za bardzo wskazuje wlasciwa droge postepowania z figowcami.
Polecam lekture ksiazki Jerry'ego Meislik'a "FICUS The Exotic Bonsai".
Krystian, jesli mieszanka, w ktorej jest twoje drzewko zawiera czarna ziemie o drobnej frakcji czy tez drobny torf ktore chlona wode jak gabka i pozostaja mokre przez kilka dni wymiana podloza jest nawet wskazana (jesli chcesz przyspieszyc wzrost rosliny). Nie pomaga tu domieszka zwiru, czy perlitu czy czegokolwiek porowatego co nagminnie stosuja producenci w celu stworzenia "wrazenia przepuszczalnosci" :-D na kupujacym. Gotowe mieszanki dla bonsai sprzedawane w workach w marketach, czy kwiaciarniach zawieraja zazwyczaj zwykla ziemie kwiatowa, z domieszka zwiru, perlitu czy grubego piasku. Podloze takie moze sprawdza sie w przypadku innych roslin ale w przypadku fikusa powinno W CALOSCI skladac sie z materialu granulowanego, lekkiego, porowatego o frakcji nie mniejszej niz 2 a raczej 3 mm. Domieszka materialu organicznego nie powinna byc wieksza niz 50% (nie jest wogole konieczna) przy czym material ten takze powinien byc o grubej frakcji moze to byc mech torfowiec, kruszona kora lub kruszone liscie debu. Skladniki organiczne powinny byc dobierane w zaleznosci od klimatu w jakim znajduje sie roslina, wilgotnosci powietrza, naslonecznienia itd. Jesli po podlaniu, mieszanka pozostaje mokra przez 2-3 dni to znaczy ze jest za bardzo chlonna i trzeba zastosowac mniejsza ilosc organicznych dodatkow. Dobra mieszanka bedzie trzymac wilgoc przez 24 do 36 godzin (!), co znaczy mniej wiecej tyle, ze podlewac powinienes co 24-36 godzin :D . Wiekszosc o ile nie calosc asortymentu w tym fikusow, sprzedawanego w sklepach, marketach, kwiaciarniach gnije w czarnym lub sprochnialym blocie. Rosliny po zakupie koniecznie trzeba przesadzac aby rosly z wigorem i byly zdrowe.
Ok rozpisalem sie troche a to dlatego, ze na zdjeciu twojej rosliny zauwazylem podloze o ciemnym zabarwieniu, co moze wskazywac na zawartosc czarnego blotka ciagle bardzo popularnego, nawet u doswiadczonych hodowcow bonsai :-) .
Jesli chcesz cieszyc sie szybkim wzrostem twojej rosliny wyciagnij ja z tego i biegnij do tesco po zwir dla kota, ktory moim zdaniem jest lepszy niz akadama i inne japonskie cuda. Na tym materiale oprzyj swoja mieszanke (mozesz dodac perlt, vermculit, kruszona lawe, pumeks, keramzyt itp) i ciesz sie zdrowiem swojej rosliny, pamietajac o nawozeniu.
Pozdrawiam
ps. mam nadzieje, ze ten worek w ktorym stoi doniczka to tak tylko na ochrone dywanu, bo jesli nie to skutecznie blokujesz odplyw wody i odejscie nadmiaru wilgoci jak rowniez cyrkulacje powietrza niezbedna dla zdrowia korzeni fikusa...

Anonymous - 2009-06-09, 22:39

Więc tak, moje drzewko po przesadzeniu do mieszanki glebowej 1Torf,1Ziemia kwiatowa,1Żwir 2.5-3.5,1Żwir 3.5-4.5 rośnie jak na drożdżach, wypuściło wiele nowych listków które wyrosły do dnia dzisiejszego na zdrowe i duże. Stoi na parapecie, wierzchołek przytrzymywany jest przez mój własnoręcznie zrobiony "przytrzymacz"-jeśli takowe słowo w ogóle istnieje. Składa się on z przyssawki, patyczka (w moim przypadku takiego do szaszłyków) i drutu.
Projekt tego mojego czegoś:

slowikp - 2009-06-10, 06:36

To nie jest Natasha. Ciężko będzie zmniejszyć liście.
Anonymous - 2009-06-10, 08:24

slowikp, a co to jest jak nie Natasha? Po za tym na tym zdjęciu sam nie poznaje swojego drzewka...było robione komórką. Cy fikus Natasha ma jakby łuszczącą się korę na pół zdrewniałych gałęziach?
slowikp - 2009-06-10, 10:43

Natasha ma małe liście, fotki zapodam.
slowikp - 2009-06-10, 10:51

Natasha i jej listki.
Anonymous - 2009-06-10, 11:25

Słowik czy przypadkiem to nie fikus "Wiandi" ?
Łukasz Czarnecki - 2009-06-10, 11:25

krysztof napisał/a:
Czy przypadkiem to nie fikus "Wiandi" ?

na to wygląda

Anonymous - 2009-06-10, 11:58

Co do mojego poprzedniego pytania jaki fikus ma jakby łuszczącą się korę na gałązkach?
Bunny - 2009-06-11, 01:39

slowikp
To na pewno Wiandi. czyli najbardziej łamliwe i kruche drzewko możliwe do kształtowania tylko przez cięcie. Mam osobiście takiego i nawet podczas przesadzania czyni problemy- chcesz wyciągnąć z doniczki i zostaje w niej połowa korzeni- bo się odłamały.... tragedia jeżeli chodzi o gatunek. chociaż ma ciekawy pień, który szybciej grubieje od typowego benjamina.

Anonymous - 2009-06-14, 11:45

Ponawiam pytanie, jaki fikus na łuszczącą się korę na gałązkach. Mógłby ktoś mi podać wymiary liści natasha'y?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group