To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Sosny dwuigłowe

carol1 - 2009-05-17, 20:12
Temat postu: Sosny dwuigłowe
Cześć wam, chciałem zadać pytanie, które mam nadzieje rozwieje moje wątpliwości. Mam sosnę kosodrzewinę i sosnę czarną, czyli sosny dwuigłowe jak przeczytałem. Jednak informacje dotyczące zabiegów na tych drzewach nie są jednolite. Jedni twierdzą, że trzeba zostawić jedną świeczkę, potem trzeba wyciąć całą świeczkę, gdy urośnie, wtedy pojawią się pąki, zostawia się dwa, one wyrastają i co roku to samo. Inni twierdzą, że zostawia się 2 świeczki, które się skraca i tak tworzy się nowe rozgałęzienia. Natomiast jeszcze inni uważają, że trzeba zostawić jedną świeczkę, potem ją skrócić, gdy pojawią się igły całą wyciąć, potem selekcja nowych pąków i tak co roku. Pewnie nie jedna osoba ma jakąś sosnę w kolekcji, więc pytam co tak na prawdę robić? Co pomniejsza igły i daje dobre efekty?
Anonymous - 2009-05-17, 21:43

Witam.
Z tego co mi wiadomo igły pomniejsza pełne słońce i słabsze nawożenie, podlewanie

A do innych pytań przyłączam się
Tak samo jak nie którzy twierdzą że powinno świeczki przycinać nożyczkami i to daje efekt tego że pobudza się pąki te zapasowe jeszcze inni żeby nie używać nożyczek tylko palcami, a tu znowu opinia że to nie powoduje powstania nowych pąków tylko nie przyrasta na długości i też proszę o odp

carol1 - 2009-05-19, 00:15

Ad0 napisał/a:
Z tego co mi wiadomo igły pomniejsza pełne słońce i słabsze nawożenie, podlewanie


Raczej nie, sosna lubi pełne słońce i lekkie przesuszanie. Gdybyś miał racje to igły mojej sosny byłyby mniejsze, a są ogromne :) Prosze jeszcze raz bardziej doświadczone osoby o pomoc.

Anonymous - 2009-05-19, 11:10

Pełne słońce nie wiem na pewno ale na pewno słabsze nawożenie i podlewanie... czytałem...

P.S
Logicznie myśląc gdy roślina ma za mało słońca wypuszcza większe liście/igły żeby dostało sie więcej światła promieni słonecznych

carol1 - 2009-05-20, 17:50

Ad0 napisał/a:
Logicznie myśląc gdy roślina ma za mało słońca wypuszcza większe liście/igły


Masz jakieś drzewko prawda? albo rośliny. Czy liście na dole i na górze rośliny są inne? U mnie nie. Jak jest za mało słońca to są międzywęźla dłuższe. Dalej czekam na porady doświadczonych hodowców....



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group