To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - Sosna

Anonymous - 2009-08-27, 18:31
Temat postu: Sosna
Witam,
Szukałem dziś jakiegoś dobrego materiału na yamadori, i chyba znalazłem,
Czy ta sosna jest dobrym materiałem na bonsai



Anonymous - 2009-08-27, 18:43

Moim skromnym zdaniem Sosenka na yamadori będzie chyba dobra!
rastaman - 2009-08-27, 21:24

powinna sie nadać ale czy nie było jakiejś większej sosenki ?
Anonymous - 2009-08-28, 11:51

Mi się podoba, na razie nie chcę zmarnować jakiegoś super drzewka bo to moje pierwsze yamadori.
Anonymous - 2009-08-28, 11:57

Sleep ja bym na twoim miejscu brał!
EnDiK - 2009-08-28, 13:01

Na tych zdjęciach nic interesującego nie widać (pień? neabari?). Sosenka jak sosenka. Morzesz ją wykopać całkiem niedługo jeśli nie będziesz rozwalał bryły korzeniowej. A jeśli będziesz chciał/ lub będzie konieczność grzebania w korzeniach to lepiej na wiosne kopać.
Anonymous - 2009-08-28, 17:29

A jak poznac czy będę musiał grzebac w korzeniach??
fidelpatcha - 2009-08-28, 21:57

Po pierwsze yamadori jest dla osób z pewnym doświadczeniem, a skoro zadajesz takie pytanie więc wychodzi, że nie dla ciebie. Po drugie - co wy ludzie widzicie w tej sosence, że radzicie ją kopać? Wykopywanie jest nielegalne, ma sens tylko w przypadku materiałów z przyszłością, czyli takich, które już jako materiał pokazują, że mają potencjał.
Lepiej jechać do szkółki i kupić.

Anonymous - 2009-08-28, 22:28

fidelpatcha napisał/a:

Lepiej jechać do szkółki i kupić.

W 100% popieram.
Z natury pozyskujemy tylko rośliny wyjątkowe, a ta sosna to nic innego jak młoda siewka.
W szkółkach takie rośliny kupisz za grosze i nie musisz niczego kopać, w większosci przypadków takie rośliny są już w pojemnikach.

Anonymous - 2009-08-29, 16:00

No fajnie mogę jechać i kupić, ale jak znajdę jakiś materiał na bonsai taki wyjątkowy i będę chciał wykopać ale doświadczenia zero w tym kierunku, i co?? świetny materiał pójdzie w błoto, czytałem gdzieś żeby na początek takie zwykłe dzikie siewki wykopywać żeby nabrać doświadczenia.
EDIT: fidelpatcha, yamadori jest dla osób z doświadczeniem ale w takim razie to doświadczenie trzeba zdobyć wykopując coś.

Warszawska Szkoła Bonsai - 2009-08-29, 22:38

sleep napisał/a:
doświadczenie trzeba zdobyć wykopując coś.


Nic bardziej głupiego nie mogłeś napisać. Owszem kopać ale z osobami, które się znają. Pytasz o kopanie siewki sosny a nie pytas zo termin i sposób jej pozyskania. Nie przedstawiasz też pomysłu w jaki sposób byś ją formował, nie uzasadniasz czemu w takim stylu nie innym. Sosna po wykopaniu wymaga przyjęcia, wymaga zagęszczenia i to nie trwa 3 miesiące. Idz do sklepu ogrodniczego i tam szukaj czegoś odpowiedniego dla siebie. I daruj sobie sosny bo nie dają one szybkiego i powalającego efektu po pierwszych formowaniach, lepiej ucz się na jałowcach. A te "materiały" nie pójdą w błoto jak nauczysz sie pielęgnować rosliny i o nie dbać, w gruncie też można zadbać o ich lepszy rozów - gleba, doświetlenie, zagęszczenie, pokarm. Nie potrzeba być "raptusem" bo to tylko zniechęca w dalszych etapach bonsai. Pozdrawiam

Anonymous - 2009-08-30, 00:58

Cieszy, że młodzi ludzie interesują się Bonsai.
Całe życie przed Wami i doświadczenia zdążysz nabrać.
Nic na szybciora. Po angielsku pewnie czytać umiesz,
TUTAJ znajdziesz wiele informacji na temat pozyskiwania materiału z zasobów naturalnych.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group