To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Wiąz drobnolistny i południowy balkon

dzi4d3k - 2010-06-05, 19:16
Temat postu: Wiąz drobnolistny i południowy balkon
Witam!

Od połowy lutego jestem szczęśliwym właścicielem wiąza i od tego czasu trzymałem go w mieszkaniu. Pogoda się zmieniła i już zimno raczej nie będzie, więc postanowiłem go wystawić na świeże powietrze, stąd moje dwa pytania:
-czy wiąz przetrwa gorący lipiec i sierpień na południowym, nasłonecznionym balkonie w upalne lato?
-czy może mądrzej byłoby go jeszcze w domu potrzymać i wystawić na powietrze jak temperatury będą mniej ekstremalne, np. do września?

Z góry wielkie dzięki za pomoc :-)

Anonymous - 2010-06-05, 22:42

Z tego co czytałem na wielu stronach internetowych, to wiąz drobnolistny, nawet lepiej rośnie kiedy jest na dworze. Jeśli rzeczywiście miejsce jest bardzo nasłonecznione, warto by jakoś go częściowo osłonić przed słońcem. Ja na Twoim miejscu bym go wystawił. Na dworze może stać cały rok i nic mu niebędzie. W zime trzeba jedynie korzenie od mrozu osłonić, co jest opisane na forum.

Zaznaczam, gdyś jestem początkującym, więc niech ktoś jeszcze się wypowie.

Anonymous - 2010-06-06, 12:15

O południu nic nie wiem, ale sądzę, że nic mu raczej nie będzie.

Ja swojego trzymam od wschodu, stale przycinam i tak wyglądał po kupnie, a tak teraz:

dzi4d3k - 2010-06-06, 15:03

Dzięki, wiąz właśnie trafił na balkon.
peper50 - 2010-06-13, 18:37

Wiąza najlepiej trzymać na dworze. Moje stoją w półcieniu. Rano świeci na nie słońce ale w południe już zasłaniają je krzewy i mają się świetnie. Na zimę zrobiłem im konspekt i tam je zamykam obsypując korą doniczki. W takim przypadku trzeba pamiętać o ubogim podlewaniu.

Wiąz na balkonie to nie jest dobry pomysł. Z własnego doświadczenia wiem, że wiązy nie lubią gdy mają zbyt wietrznie. No chyba, że u Ciebie są osłonięte od wiatru.

Pozdrawiam.

Anonymous - 2010-06-13, 20:28

Mój balkon obudowany jest z trzech stron a sam wiąz stoi na parapecie okna, które jest w głębi. :-)
peper50 - 2010-06-25, 15:20

Powinno więc być OK ;)

Pozdrawiam.

Anonymous - 2010-07-27, 21:46

Delete napisał/a:
O południu nic nie wiem, ale sądzę, że nic mu raczej nie będzie.

Ja swojego trzymam od wschodu, stale przycinam i tak wyglądał po kupnie, a tak teraz:
[url=http://images43.foto...f4m.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images49.foto...6cm.jpg]Obrazek[/URL]


Delete czy mógł bym Cię prosić o bardziej szczegółowe informacje na temat Twojego wiązu. Ja zakupiłem swojego (kolejne już bonsai) też na początku tego roku i wyglądał dokładnie tak samo ja Twój. Jednak mimo przycinania i ogólnej opieki daleko mu jeszcze to efektu jaki udało się Tobie osiągnąć. Twój jest SUPER. Może faktycznie w przypadku tej roślny coś źle robię. Jeżeli możesz proszę daj szczegółowy opis uprawy tego krzaczka:-) Mam tu na myśli raczej podstawę tj. częstotliwość podlewania, miejsce no i oczywiście przycinanie.
Z góry dziękuje i pozdrawiam

iwan622 - 2010-07-29, 13:33

cos dziwne macie wiazy u mnie stoji na balkonie gdzie caly czas wieje w upalne dni jest trzymany na pelnym sloncu
Od godz 10 do 20 ma slonce
rozwija sie bardzo ladnie zero zoltych lisci brak jakich kolwiek chorob
wystarczy go tylko podlewac o 21.00 tyle

Anonymous - 2010-08-04, 12:17

Najzwyczajniej ucinam gałązki jak wychodzą poza obrys korony. Na początku ucinałem tak żeby zostały tak ok.3 liście na nadym pędzie. :)
kk89 - 2010-08-07, 10:48

Mnie zastanawia jedna rzecz czy roślinie nie za szkodzi deszcz. Szczególnie zastanawia mnie czy zaszkodzi gatunkom tropikalnym. Europejskim rośliną nie ale czy np Fikusą zaszkodzi bo żyją czystym środowisku i na pewno deszcze i powietrze są czyste.
peper50 - 2010-08-07, 12:17

Jak spadnie kwaśny deszcz to i europejskie wypali...
dzi4d3k - 2012-04-29, 10:35

No i niestety chyba pojawił się problem. Zeszłoroczną zimę wiąz przetrwał w znakomitej formie, z tej się jeszcze nie wybudził, mimo że pod korą ma zielono. Mam nadzieję, że nie muszę go spisywać na straty? Byłoby szkoda.
iwan622 - 2012-05-05, 21:05

deszczówka jest najlepsza pobudza rośliny :) ja mam całą beczkę 50L i po za sezonem zimowym podlewam dzień w dzień :]

PS: zmień doniczki na większe ! gł. - taka jak pień, szer. - ciut mniejsza od szerokości korony drzewa (polecam donice owalna)

aha ogarnij trochę ta górkę;) musi być równo

wstaw nowe fotki pomyślimy co dalej ;)

:beer:

iwan622 - 2012-05-05, 21:19

dzi4d3k napisał/a:
No i niestety chyba pojawił się problem. Zeszłoroczną zimę wiąz przetrwał w znakomitej formie, z tej się jeszcze nie wybudził, mimo że pod korą ma zielono. Mam nadzieję, że nie muszę go spisywać na straty? Byłoby szkoda.


jeśli ma zielono proszę cie ustaw go na słońce gdzieś na parapecie - pamiętaj aby unikać przeciągu, podlewaj tylko wtedy gdy górna cześć ziemi jest sucha najlepiej dotykaj palcem trochę nawozu do bonsai nie zaszkodzi



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group