To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Pozyskiwanie materiału na bonsai - adenium obesum

iwan622 - 2010-09-28, 21:16
Temat postu: adenium obesum
witam czy ktos z forumowiczow ma moze doswiadczenie z adenium obesum(roza pustyni)
chodzi mi dokladnie o :
*podloze
*podlewanie
*naworzenie
*przycinanie
*przesadzanie
*jaki jest roczny przyrost rosliny
i jak dla mnie najwazniejsze jak uformowac z niego drzewko bonsai jak na zdjeciach z google
z tego co czytalem nie trzeba nic robic a samo wyrosnie jednak z tego co widzialem w sklepie ogrodniczym drzewko rozrasta sie jak tylko chce i nie przypomina bonsai ?? Hmm widze wiele osob oglada temat ale widze nikt chyba ta roslina sie nie zajmuje

viedzma - 2010-09-29, 12:19

Ja mam narazie sadzonki, czytałam że ziemia jak do kaktusów, podlewanie jak przeschnie, nawożenie w okresie kwitnienia (odżywki do kaktusowatych), przesadzanie na wiosnę, przycinanie w okresie zimowym, przedwiośnie (jak roślina spoczywa). Ogólnie róże pustyni mają korzeń w którym przytrzymują wodę, nie wiem w jakim stanie jest twoja roślina, ale musi mieć zdrewniały pień, żebyś mógł zacząć cokolwiek z nią robić. Pozdrawiam ;-)
iwan622 - 2010-09-29, 14:03

Tak tez slyszalem jednak zdania sa podzielone i rozne. co do mojej roslinki ma ona okolo 15cm
seedkris - 2010-09-29, 18:30

Istotne jest w jaki sposób ta roślina została rozmnożona. Charakterystyczny kaudeks wykształca tylko siewka. Z sadzonki będzie tylko piękna roślina kwitnąca, bez tego zgrubienia u podstawy.
iwan622 - 2010-09-29, 19:33

hmm no to kiepsko ja akurat mam sadzonke od ponad roku siedzi w malej doniczce i jak narazie grubieje jej pien akuratnie wiem jak wygladaja korzenie zobacze je dopiero na wiosne
peper50 - 2010-09-30, 00:14

Sam taki nie urośnie. Niezbędne jest szczepienie wiosną. W ten sposób buduje się rozgałęzienia bo gdy tego nie zrobimy to roślina będzie miała główny pień i nic poza tym lub kilka z boku rosnących do góry. Wycina się w tym celu w gałązce trójkąciki i w te miejsca wszczepia się inne gałązki, w zależności ile rozgałęzień jest pożądanych. Później pod folie.

Ziemia do kaktusów.
Podlewać bardzo rzadko.
Nawóz np do surfinii.
Przycinanie wiosną.
Przesadzanie raz na 2 lata młode rośliny, starsze rzadziej.

Nie ma znaczenia w jaki sposób została roślina rozmnożona jeśli chodzi o kaudeks. Kształtuje się on na dwa sposoby. Poprzez ciągłe cięcie rośliny wiosną + odpowiednia mieszanka ziemi. Roślina musi mieć sucho wtedy gromadzi dużo wody w kaudeksie i grubieje. Gdy ziemia jest ciągle wilgotna co jest nieprawidłowe roślina nie będzie grubiała. Muszą być też zapewnione odpowiednie warunki temperaturowe - musi mieć ciepło.

iwan622 - 2010-09-30, 10:14

no i kolejna nowosc z tego co udalo mi sie wyszukac w necie pisze ze rosline wystarczy przycinac aby galazki zaczely sie rozgaleziac akurat nie ma tam nic o szczepianiu rosliny
fiedler1 - 2011-12-10, 22:09

Co do tego przycinana adenium to przycina sie galazki ?? czy wystarczy tylko listki ? :help:
peper50 - 2011-12-11, 10:56

"Gałązki".


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group