To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Historie naszych drzewek - Komentarze: Ficus Benjamina wro_bel

armin - 2013-05-26, 09:10

wog napisał/a:
wszystkiego cięcia na roślinach jak i inne zabiegi wykonujemy gdy roślina jest w doskonałej kondycji:-( ja na tej roślinie nic bym nie robił,no poza przesadzeniem do większej donicy z bardziej przepuszczalnym podłożem, dwa lata podlewania nawożenia przy ewentualnych przyrostach delikatne cięcia. ficusy mają to do siebie że nie zawsze rosną jak szalone życzę dużo cierpliwości.

Przemku, nie wiem dlaczego, ale zrobiłeś na odwrót. Grzesiek jest na tyle doświadczonym bonsaistą, że powinieneś go posłuchać. Miałeś za mało zieleni, a i tak defoliowałeś. Roślina pewnie przeżyje, ale straciłeś co najmniej sezon na przyrośnięcie masy zielonej. Więcej cierpliwości.

wro_bel - 2013-05-26, 10:10

Piotrze - dzięki za słowa uznania :)

Arminie - ostatnie zdjęcie z zielenią jest sprzed dwóch miesięcy i zieleni na nim jest ledwie połowa tego co było przed defoliacją (tamte zdjęcia zresztą przedstawiały gorszą niż w rzeczywistości kondycję drzewka). Na początku kwietnia jak zacząłem nawozić, drzewko ruszyło pełną parą i rosło jak szalone (jak co roku zresztą ;) ), więc drzewko na 100% było w bardzo dobrej kondycji i dlatego zdecydowałem się na defoliację i ułożenie gałęzi.

wro_bel - 2013-08-21, 17:56

Fikus 3 miesiące po defoliacji i drutowaniu


TigerStyle - 2013-08-25, 21:33

Ogólnie wygląda nieźle. Przeczytałem wątek i widać, że obawy co do defoliacji były bezpodstawne. Dla mnie jednak drzewko wydaje się zbyt wysokie.

Tak czy inaczej podoba mi się jak je prowadzisz.

Pozdrawiam

wro_bel - 2013-08-26, 15:00

Dzięki za miłe słowo. Po części wg mnie też jest za wysokie i nawet rozważałem czy nie skrócić go o połowę i budować koronę od początku, ale póki co zrezygnowałem i spróbuję mocniej rozbudować koronę i ograniczyć wzrost na wysokość. Mam też nadzieję, że szczepienie dwóch gałązek zakończy się powodzeniem i wyeliminuję wtedy pustą przestrzeń między dolną a górną częścią drzewa.
TigerStyle - 2013-08-29, 00:20

Czekam w takim razie na uaktualnienia. Potencjał jest :-)

Pozdrawiam

MaciekMM - 2016-02-27, 08:06

Ho, ho 2 latka z okładem a tu żadnych nowych foci nie widać :-/ Udało się może z tym szczepieniem? No chyba, że jest o połowę mniej "przystojny" :mrgreen:
Jacek Grzelak - 2016-02-28, 01:08

2 lata :-o a ja myślałem że za długo już zwlekam z tego rocznymi fotkami :-P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group