To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Jałowiec wstępne formowanie

Arrrr - 2012-04-24, 21:19
Temat postu: Jałowiec wstępne formowanie
Heja przedstawiam wam ostatnie wypociny. Drzewko jest wstępnie formowane
Przed formowaniem wyglądało tak

Po formowaniu

peper50 - 2012-04-24, 22:44

Wygląda sympatycznie ale nie wiem czy to jest odpowiednia forma dla tego jałowca. Przewala się strasznie na lewo. Nie wiem za bardzo do czego dążysz ale z chęcią będę obserwował postępy.

Pozdrawiam.

Arrrr - 2012-08-15, 20:29

Minęło trochę czasu od ostatniej aktualizacji, wiec wrzucam fotkę jałowca. Drzewko rośnie jak oszalałe. Trochę skróciłem je z wysokości. Ale jeszcze jakoś tak za bardzo obszerne jest :roll:

TigerStyle - 2012-08-15, 23:14

Witam,

Zgadzam się z peper50, widze zmiany na lepsze, ale drzewko nadal leci w lewo ;-) . Gratuluję jednak postępów bo ogólnie rzeczywiście fajnie rośnie i się prezentuje.

Pozdrawiam

peper50 - 2012-08-16, 11:03

Jak dla mnie masz bomba materiał i ułożenie zieleni jest super, przynajmniej na zdjęciu. Widać, że dużo pracowałeś nad tym jałowcem. Masą zieleni się nie przejmuj bo tym możesz sterować.

Co do całej formy. Wydaje mi się, że byłoby lepiej górną część nagiąć w prawą stronę. To tylko gdybanie bo z tych zdjęć mało widać i nie mam pojęcia czy coś takiego jest w ogóle możliwe. Przesuwając wierzchołek, przesuwasz i środek ciężkości rośliny. Zrobiłem virta coś tam usuwając a w drugim przesuwając w prawo ale chodzi mi tylko o to, żebyś zobaczył jak zmienia się w oczach stabilność rośliny po zmianie środka ciężkości. Zamiast ruszać wierzchołkiem można korygować kątem nasadzenia. Ale to jak mówię, z fotki mało widać bo na tle zieleni i mało wyraźna a po drugie właściciel wie co chce osiągnąć. Z resztą co ja się rozpisuję, doskonale wiesz o co mi chodzi. Pień masz skierowany w lewo, wierzchołek też w lewo. Bardziej stabilnie wyglądałoby gdyby pień był w lewo a wierzchołek w prawo. Tak samo jest z ilością zieleni, pień wygięty w lewo to masa zielona bardziej po prawej stronie.

Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Czarnecki - 2012-08-16, 11:14

Ostatni virt Bartka wydaje mi się najlepszy. Drzewko już się tak nie pochyla a zieleń całkiem fajnie balansuje całą roślinę. Ale oczywiście decyzję podejmuje właściciel :)
Arrrr - 2012-08-16, 14:58

Ja bardziej planuję w przyszłym roku nasadzić jałowca żeby właśnie nie leciało w lewo. Co do skręcenia wierzchołka też o tym myslałem. Samo się wszystko wyklaruję w przyszłym roku jak zmienię kont nasadzenia drzewka.
Warszawska Szkoła Bonsai - 2012-08-17, 07:32

1 virt Bartka jest ok. Nie trzeba stawiać pnia do pionu by było fajne drzewo. Całosc jest za wysoka - tu jest problem.


Arrrr - 2012-08-19, 19:01

No to zrobiłem tak. Usunąłem kilka chmurek. Z wysokości usunąłem góre, ale nadal na zdjęciu wydaję mi sie że jest za wysokie. Z lewej strony gałąź uciąłem o dwie chmurki.
Całą koronę przegiąłem w prawo. Żeby drzewko sie nie przewracało.
No i zrobiłem zdjęcie aparatem , nie telefonem jak dotychczas.
No i na zdjęciu zobaczyłem że muszę teraz lepiej po układać chmurki bo nachodzą na siebie.No i troszkę o parę stopni zmienił sie front drzewka.

peper50 - 2012-08-19, 21:26

Arku gratuluję. Jest o niebo lepiej. Myślę, że mógłbyś zacząć poważnie myśleć o donicy docelowej :-) .

Pozdrawiam.

Arrrr - 2012-08-20, 19:13

Drzewko dzisiaj jeszcze raz układałem głównie chodziło mi o zmniejszenie wysokości. Bo cały czas miałem wrażenie że jest za wysokie. Dorzucam jeszcze zdjęcie pnia z bliska. Ma ktoś pomysł jaka donica by pasowała?



Arrrr - 2013-07-01, 20:38

Witam wszystkich. Dzisiaj znalazłem godzinkę na pracę przy jałowcu. Z jednej strony dużo czasu, znaczy według mojej zony :lol: a z drugiej bardzo mało bo ledwie zacząłem coś robić przy drzewko.
Powiem szczerze że wydaję mi sie że dobrze ułożyłem zielone a jak zrobię zdjęcie to już mi coś nie pasuję.
Może jak zdążę przed zimą to uda mi sie zadrutować całość.

Arrrr - 2013-10-06, 08:11

Witam minęło kilka tygodni od ostatniej aktualizacji tak wiec wrzucam zdjęcia. Jałowiec był trochę drutowany :wink: poprostu zabrakło czasu. W następnym roku planuje przesadzanie zmiana konta nasadzenia i drzewko muszę lekko obrócić.


Z prawej strony wyciąłem jedną gałąź a lewa strona została lekko opuszczona.

Pit-B - 2013-10-06, 09:53

Bardzo ładne drzewo. Ale jedziesz z koksem,rok i tyle zmian, nie boisz się że go zamęczysz?
Pstryknij jeszcze fotkę w takiej pozycji jak planujesz go docelowo. Zostanie w tej donicy?

Arrrr - 2013-10-06, 10:15

Piotrze jałowiec jest własnie frontem ustawiony. Zauważ że donica jest skręcona o kilka stopni. Co do zamęczenia to nie ma sie co martwić. Drzewko jest w bardzo dobrej kondycji. Zmiany dotyczyły kilku małych przesunięć chmurek. A tak to cały sezon to głównie zagęszczanie. Tak donica ta zostaje.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group