To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Korzen palowy

fiedler1 - 2012-06-10, 13:03
Temat postu: Korzen palowy
Witam...

zastanawiam sie czy w tym okresie jeszcze moge wykonac zabieg, mianowicie podciac korzen palowy u sosny ? Sosna jak wiekszosc rosnie na piachu co skutkuje tym ze ma dlugi korzen palowy w glab przy czym ma stosunkowo malo wlosnikow... moge go podciac czy juz za pozno ?? :/ i czy jezeli podetne korzen teraz to we wrzesniu moge ja pozyskac ?? ? czy czekac np do maja 2013r ??


dzieki za odp.

Pozdr.

peper50 - 2012-06-10, 14:50

Pozyskiwać najlepiej wczesną wiosną. Korzeń palowy pełni funkcję stabilizującą w podłożu a nie żywieniową więc się go wycina. Wycinamy go dlatego, że wypycha on roślinę z płytkiej doniczki do bonsai.
Moim zdaniem najlepiej wsadzić yamadori do większego pojemnika przejściowego a cięcie korzenia palowego rozłożyć na kilka razy a po każdym cięciu posmarować ranę węglem drzewnym który zabezpiecza przed grzybami i infekcjami. Zanim roślina wyląduje w donicy docelowej zaczniemy już prace nad jej nadziemną częścią.

Jeżeli jeszcze nie kopałeś sosny yamadori to lepiej nie kop. Weź kogoś bardziej doświadczonego a jeśli musisz sam to zrób to bardzo starannie. Ja najpierw metalowymi "pazurkami" rozgarniam wierzchnią warstwę podłoża i sprawdzam którędy rozchodzą się korzenie żeby nie przeciąć ich szpadlem. Jeżeli korzenie są zbyt daleko to odpuszczam i szukam czegoś innego.

Do tej pory przez ręce przeszło mi około 80 jałowców a może więcej, a pozyskałem tylko 3.

slowikp - 2012-06-12, 06:46

Z tego co mi wiadomo, sosny pozyskujemy w lipcu-sierpniu. Do palowego się nie dostaniesz bez naruszenia bryły korzeniowej, może źle napisałem, ale nie wiem jak to wytłumaczyć. Może tak,by się dostać do palowego, trzeba ciapnąć parę bocznych korzonków, może ktoś rysunek zrobi, bo ja jestem cienki w tym temacie(w rysowaniu)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group