To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - Benjamin- symetria

Zbyszek - 2013-07-19, 19:05
Temat postu: Benjamin- symetria
Witam

moj benjaminek wyglada aktualnie tak

wydaje mi sie ze jest za bardzo symetryczny (błąd przy wczesniejszych formowaniach)
jak moge temu zaradzic ? moze szczepienie gałązek bylo by dobrym rozwiazaniem ?
prosze o rade

nandu - 2013-07-20, 13:19

Hej, jak na mój gust potrzebujesz wyodrębnić tylnią gałąź, która nada fikusowi głębi oraz stworzyć nową koronę, która wyraźnie będzie się odcinać od tylniej gałęzi. Musisz też ułożyć wszystkie drobniejsze gałązki na głównych gałęziach. Reszta przyjdzie z czasem. Nie wiem po co Ci te druciki na pniu... jak powrastają w korę będziesz miał szpetne blizny.
Zbyszek - 2013-07-21, 11:35

takiej rady właśnie było mi trzeba ;) podoba mi sie Twoj pomysł nandu zabieram sie wiec do dzieła i mam nadzieje ze uda mi sie osiagnac cos ciekawego :)
Zbyszek - 2013-07-21, 14:15

ponad 2 godziny pracy a o to efekty:

Pit-B - 2013-07-21, 14:39

Postaraj się to zrobić tak aby czubek korony był w jednej linii z nasadą pnia. Roślina ma wyglądać jak najbardziej naturalnie twoja jest daleko od natury. Przyglądnij się szkicowi Leny i porównaj z swoją pracą, odpuść sobie takie drutowanie i pomyśl, w dogodnym dla rośliny terminie o zmianie kąta nasadzenia, tak aby pierwsza prawa gałąź nie wyglądała tak nienaturalnie.
Zbyszek - 2013-07-21, 16:20

o cos takiego chodzi?


Pit-B - 2013-07-21, 21:41

Coś koło tego, nawet jeszcze bardziej ;-) kierunek jest dobry patrz szkic Leny.
Zbyszek - 2013-07-26, 10:45

jeszcze jedno pytanie czy to jest dobry czas na przesadzenie czy wstrzymac sie do wiosny ?
Pit-B - 2013-07-26, 11:05

Oczywiście ze wiosna jest najlepszym terminem na przesadzanie, jednak w przypadku fikusów można odstąpić od tej reguły a gdy nie będziesz nic dłubał przy korzonkach to spokojnie możesz przesadzać.
MaciekMM - 2013-07-26, 11:22

Tak jak Piotr pisze - możesz. Ja swoje 3 szt przesadzałem z tydzień temu i nawet korzenie spichrzowe prawie do końca wyciachałem :-) Fikusy nie dość, że nic im się nie stało to jeszcze wypuściły masę nowych liści. Fakt jest taki, że miały się doskonale przed przesadzaniem a to też nie jest bez znaczenia. No i kolejna sprawa miały mnóstwo korzeni włośnikowych, których nie ruszałem.
PS widzę, że jesteś ze Sz-na dawaj na PW bo z 2 znajomymi robimy jakieś pierwsze nieśmiałe spotkania bonsai'owe :-)

Zbyszek - 2013-07-26, 14:31

OK czyli ficusy mozna a co zinnymi gatunkmi ? chodzi mi o bluszcza chcial by go posadzic w donicy kaskadowej bo ni cholery nie moge go w poziomie wyczuc ;)
Pit-B - 2013-07-26, 14:44

A co do bluszczu to najpierw trzeba by było wiedzieć co to za bluszcz. Musisz go wyczuć :-P zwłaszcza w poziomie :drunk:
Zbyszek - 2013-07-26, 14:57

wydaje mi sie ze to nasz rodzimy Hedera helix
Pit-B - 2013-07-26, 15:14

Jeśli Tobie się tak wydaje, to mnie się wydaje że nie powinieneś go przesadzać, dopiero na wiosnę.
Zbyszek - 2013-07-26, 21:23

Ok. Dzieki za rade ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group