To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełn± wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

Kształtowanie drzewek - mirt

Anonymous - 2013-12-19, 11:53
Temat postu: mirt
Cze¶ć!
Mam kilka pytań odno¶nie mojego mirta. Przepraszam że w jednym po¶cie ale chyba bez sensu byłoby go rozbijać na kilka oddzielnych.

Zdobyłem go od babci, która chciała go wyrzucić tego lata. Trochę przyci±łem, trochę poformowałem, zmieniłem ziemię, latem stał sobie na zewn±trz, gdy przyszła jezień wstawiłem go na werandę. W pewnym momencie jednak temperatura niebezpiecznie zaczęła zbliżać się do zera (jedna mniejsza sadzonka z tego drzewka trochę zmarzła i chyba bedzie do wyrzucenia). Postanowiłem więc przenie¶ć mirta na nieco cieplejsz±, choc nieogrzewan± klatkę schodow±, na południowo wschodnie okno, nieco przysłonięte scian± domu (słońce ¶wieci bezpo¶rednio przez ok 3h). Mirt zacz±ł puszczać pędy.

1) Co mam z nim teraz zrobić? poszukać jednak chłodniejszego miejsca aby "przezimował"? Czy dać mu spokój niech sobie ro¶nie? Przyci±ć?

2) Jakie¶ wskazówki co do kształtowania? Widziałem kilka postów o mirtach na tym forum, i dlatego mam pytanie zwi±zane np. z proporcj± tego drzewka? Korona nie jest za duż±? Nie za dużo gałęzi?

3) Przy pierwszym cięciu zdecydowałem się na usunięci małego "bliĽniania". Podobno były to dwie osobne ro¶liny. Co z korzeniami usuniętego mirta? bałem się je usuwać przy przesadzaniu bo było totalnie popl±tane, ale nie zaczn± one teraz gnić albo co¶?


Zobacz cał± galerię | Darmowe galerie Allegro

Anonymous - 2014-01-27, 20:11

Dalsza praca nad drzewkiem. Nie wiem czy jestem ignorowany bo to co prezentuję jest takie słabe, że szkoda komentować? czy o co chodzi? Jestem zielony i będę wdzięczy za wszelkie uwagi


Zobacz całą galerię | Darmowe galerie Allegro

MaciekMM - 2014-01-27, 20:44

Oj tam oj tam :-) Ci��ko jest co� pisa� je�li nie ma si� jakiej� konkretnej wizji co do krzaczora. Ro�lina ma do�� daleko odsuni�te zielone od pnia i odrobin� ta proca na �rodku nie za bardzo wygl�da. Nie przycinaj i nie r�b chwilowo nic pr�cz piel�gnowania. Jak z�apie s�o�ca (wiosna) mo�e zaczn� rosn�� nowe li�cie bli�ej �rodka drzewka. By� mo�e trzeba b�dzie skraca� skrajne aby je pobudzi�. Co do mirtu nie powiem za wiele ale raczej dobrze znosi ci�cie wi�c bez stresu.
Anonymous - 2014-01-27, 21:22

miałem pomysł żeby tą "procę" usunąć u samej nasady albo przy pierwszej gałęzi, ale straciłbym 1/4 korony. W realu chyba nie wygląda aż tak źle.

Sęk w tym, że roślina rośnie non stop! i już się pojawiają nowe liście wewnątrz korony.

Jak poradzić sobie z liśćmi? w tej chwili wyglądają trochę chaotycznie, jedne wielkie, inne dużo mniejsze.

mastergame - 2014-01-27, 23:12

Utnij. Tylko Ĺ‚adnie :)

Jeżeli chodzi o liście, to niech rosną, gęsto. Dużo liści to szybszy przyrost grubośc pnia :)

MaciekMM - 2014-01-28, 14:05

nitjsefni napisał/a:
Jak poradzić sobie z liśćmi? w tej chwili wyglądają trochę chaotycznie, jedne wielkie, inne dużo mniejsze.

Większe liście rosną, kiedy roślina ma mało światła, więc na wiosnę po wystawieniu rośliny na zewnątrz zaczną wybijać młode liście. Stare większe możesz wycinać.
Co do procy to, jeśli Tobie się podoba to niech tak zostanie. Krzaczor musi zmężnieć a do tego czasu coś wymyślisz.

Anonymous - 2014-02-02, 14:31

a co z korzeniami uciętego bliźniaka? jak to załatwić? nie będą gnić albo stwarzać innych problemów?
MaciekMM - 2014-02-03, 10:47

Będziesz przesadzał to większe wytniesz a reszta drobiazgu zostanie.
Anonymous - 2014-05-22, 22:16

mirt z pocz±tkiem wiosny został przesadzony do płytszej doniczki i chyba udalo mi sie porpawić jego formę. Zacz±ł się zagęszczać. W weekend wrzucę jakies foty.

Mam tylko pytanie: czy na mirtach stosuje się co¶ takiego jak płytki na nasadę pnia, żeby uzyskać jego zgrubienie? czytalem o tym przy innych gatunkach ale co z mirtem?

MaciekMM - 2014-05-23, 10:29

Mirt bAAArdzo powoli przyrasta na grubo¶ć, więc taki zabieg (możliwy) będzie trwał znacznie dłużej niż np u klonów, które s± najczę¶ciej tego przykładem.

PS Nie jest zalecane, aby sadzić tę ro¶linę głębiej niż była dotychczas posadzona, co nie ułatwi tutaj sprawy.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group