To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełn± wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

Pocz±tki - Wi±z drobnolistny

Pit-B - 2014-01-26, 12:16

W zasadzie nie istnieje co¶ takiego jak ziemia do bonsai, każdy gatunek wymaga (dobrze ro¶›nie) w innej mieszance, sam na podstawie lektur a potem własnego do¶wiadczenia skomponuj wła¶ciw± mieszankę do konkretnej ro¶›liny. Je¶›li poczytasz co dana ro¶›lina potrzebuje, dowiesz się™ co potrzebne jest korzeniom do wzrostu, jak ten proces przebiega, będzie Ci o wiele łatwiej.
Patryk94 - 2014-01-26, 12:30

Drzewa li¶›ciaste torf:glina;piasek 1:1:1
odczyn ph 5,5-7,5 (dla wi±zu)


edit:

Mam piasek,glinę™ (lekko żół‚tawa) i żwir ok 5mm.

MaciekMM - 2014-01-27, 11:28

Ta mieszanka z alle to bardziej do sadzonek, więc sobie odpu¶ć‡. Je¶›li nie chcesz sam robić‡ (zalecane) skontaktuj się™ z kim¶› na forum, kto Ci odpowiedni±… zrobi. Dla wi±…zu zaproponuję™ 2-3 cz궛ci żwiru (3-5mm) 1 czę¶ć‡ dobrze przekompostowanej ziemi. Mieszanka oprócz składu musi być‡ dopasowana do czę™stotliwo¶›ci i sposobu podlewania a znaj±…c życie z pocz±…tku będzie czę™sto i obficie, wię™c niech bę™dzie bardziej przepuszczalna.
Jak proponował Piotr ze wszelkimi zabiegami poczekaj jeszcze trochę.
Patryk94 napisał/a:
żwir ok 5mm.
ten będzie ok. Nie zapomnij o drenażu!!!
Patryk94 - 2014-01-27, 15:03

Czyli krótko 2-3 czę¶ci żwiru 5mm
I tak± ziemię™ dostanę w kwiaciarni ?
Jako drenaż mogę użyć‡ keramazytu ?

I co z doniczk± kupić‡ troszkę™ wię™ksz±… czy wsadzić‡ go do tej większej co mam ?

MaciekMM - 2014-01-27, 17:44

Patryk94 napisał/a:
Czyli krótko 2-3 czę¶ci żwiru 5mm

Tak
Patryk94 napisał/a:
I tak± ziemię™ dostanę w kwiaciarni ?

Tak ale czy będzie wolna od patogenów itp ?? ?? Dodaj na wszelki wypadek potł‚uczonego węgla drzewnego.
Patryk94 napisał/a:
Jako drenaż mogę użyć‡ keramzytu ?

Tak
Cytat:
I co z doniczk±… kupić troszkę™ wię™ksz± czy wsadzić‡ go do tej wię™kszej co mam

Je¶li jest odrobinę™ wię™ksza od tej, w której obecnie jest ro¶›lina to wystarczy. Zrób dodatkowe otwory w dnie donicy. Czę™sto fabryczne s± zbyt mał‚e i się zapychaj± po czasie. PrzytwierdĽ ro¶linę™, aby nie miał‚a możliwo¶ci ruchu i stabilnie stał‚a w donicy. Ubij starannie (bez przesady z moc±) mieszankę w donicy. Nie zrobisz tego palcami wię™c uszykuj sobie kawał‚ek zaoblonego patyka.
Po przesadzeniu obficie lej wod± tak dł‚ugo aż przez otwory w dnie nie bę™dzie leciał‚a w miarę czysta woda. Nie lej zbyt zimnej wody! A wszystko to zrób na wiosnę™
:lol: :lol: :lol:

Patryk94 - 2014-01-27, 18:48

Dziękuję™ za pomoc.
Ta doniczka jest podobnych rozmiarów w jak ta doniczka co jest w niej drzewko ale ma inaczej uformowane dno w którym korzenie bę™d±… miały wię™cej miejsca.


No i kilka fotek jak teraz wygl±da drzewko.




Z kilku wygladaj±…cych na uschnię™tych gał±…zek pojawiły się p±…czki.

MaciekMM - 2014-01-27, 20:49

Czę¶ć‡ korzeni i tak wytniesz przy przesadzaniu więc miejsca zrobi się™ jeszcze wię™cej.
Patryk94 napisał/a:
Z kilku wygladaj±…cych na uschnię™tych gał±…zek pojawił‚y się™ p±czki
No i chwał‚a najwyższemu :-> Jest coraz wię™cej ¶wiatł‚a (dłuższy dzień„) wię™c ro¶›liny w mieszkaniach już czuj±… wiosnę™ :mrgreen:
Patryk94 - 2014-01-27, 20:52

Też się™ ciesze że wypuszcza nowe gał±…zki,w najbliższym czasie będ±™ odwiedzać castorame,carefour oraz leroy merlin wię™c może uratuję kolejne drzewko :)
MaciekMM - 2014-01-28, 15:24

Patryk94 napisał/a:
w najbliższym czasie będ±™ odwiedzać castorame,carefour oraz leroy merlin wię™c może uratuję kolejne drzewko

Możesz nie mieć tyle szcz궛cia z innymi gat. ro¶›lin, co z wi±zem, który jest do¶ć‡ "twardy". Dozbieraj raczej i kup bardziej wyprowadzon±… ro¶linę albo jaki¶ materiał‚ treningowy, ale peł‚nowarto¶ciowy, z którym nie bę™dzie problemów od startu. Najważniejsze jest jednak dopasowanie Twoich możliwo¶ci do potrzeb ro¶›lin.

mastergame - 2014-01-28, 21:13

A ja uważam inaczej. Każdy dzień„, choć‡ może to zabrzmi w przypadku bonsai ¶›miesznie, zwł‚oki to strata dla potencjalnego drzewka.
- Na 100% takiemu okazowi lepiej bę™dzie u Patryka lepiej niż w sklepie.
- /zawsze to bę™d±… do¶wiadczenia.
Każdy rok z ro¶lin± to dla niej lepiej. Można kupić‡ gotowe uformowane drzewo, ale to nie jest to samo IMO.

Patryk94 - 2014-01-28, 21:19

Zastanawiałem sie nad kupnem drugiego wi±…zu i przygotować‡ go do ro¶›nię™cia w gruncie i następnie go formować‡. Czas jest i po¶›więce narazie temu okazowi :)
MaciekMM - 2014-01-29, 13:07

Panowie - na szcz궛cie każdy ma prawo do własnego zdania ;-) Moim skromnym zdaniem na ogryzki z marketów szkoda czasu, choć‡ na pocz±tku naszej manii :mrgreen: jest to bardzo fajny towar. Nie jest też powiedziane, że nie będzie z niego nawet drzewo wystawowe. Za czas jaki¶ może ja może Wy zmienicie zdanie na ten temat.
Patryk94 napisał/a:
i przygotować‡ go do ro¶nię™cia w gruncie

Możesz rozwin±ć‡ temat? Chodzi Ci o to, aby wsadzić‡ wi±…z drobnolistny do gruntu i tam się™ nad nim "pastwić" :shock: ?

Patryk94 - 2014-01-29, 16:09

Nie chodzi mi o pastwienie,ale żeby urósł‚ do ilu¶› tam cm i żeby miał ładn± formę.
MaciekMM - 2014-01-29, 17:42

Użyłem słowa pastwić‡ w cudzysł‚owie a miał‚o być‡ zamiennie z opiek±… itp :lol:
Bardziej dziwi, że chcesz do gruntu dawać ro¶›linę™, je¶›li będziesz musiał‚ j±… za jaki¶› czas pozyskać, wię™c i tak stracisz czas. Ładnej formy nie uzyskuje się™ sadz±…c do gruntu, co najwyżej szybszy przyrost.

Patryk94 - 2014-02-04, 22:57

Drzewko delikatnie gubi wcze¶niejsze li¶›cie,żółkn±… i opadaj±… .Czy to przez to że czuje wiosnę ?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group