To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Wiąz drobnolistny

mastergame - 2014-02-05, 08:05

Raczej źle na coś reaguje, np przesadzenie czy nieprawidł‚owe podlewanie.
natan - 2014-02-05, 09:31

Mój miał‚ dokładnie to samo jak przesadził‚em :)
Patryk94 - 2014-02-05, 16:16

Jeszcze go nie przesadzałem,zostaje podlewanie.
Jacek Grzelak - 2014-02-05, 23:03

Odniosę™ się™ jedynie do kwestii prowadzenia wią…zu drobnolistnego w gruncie , mówią…c krótko , marne szanse w naszym klimacie , owszem niekiedy zimowanie w gruncie przetrwa , jednak już wiosennego tempa zmian temperatury może nie przetrwać , jeśli aura na to pozwoli , może się to udać w‡ rok , lub nawet i 3 , jednak zmienność‡ naszych zim , czy wiosen jest tak nieprzewidywalna że nie warto ryzykować :shock:
Patryk94 - 2014-03-22, 16:52

Czy można już wystawić wiaza na cały dzień i noc na balkon ?
Od jakiegoś czasu gubi liście czy to przez to że w domu jest cieplej ?

sejten88 - 2014-03-22, 18:01

Mój wiąz od połowy marca stoi na parapecie i pięknie się rozwija więc to raczej nie jest wina trzymania go w domu. Na dwór lepiej nie wystawiaj, bo jak zdarzy się jedna noc mrozu to możesz mieć po drzewku.
Pit-B - 2014-03-22, 20:11

Myślę że spokojnie może stać już na dworze, jednak tak jak napisał sejtan88 musi być inna przyczyna gubienia liści przez roślinę.
sejten88 - 2014-03-23, 10:17

Kiedy pisałem o tym, że lepiej nie wystawiać wiąza jeszcze na dwór miałem w myślach post Jacka Grzelaka z tego tematu: http://przyjacielebonsai....opic.php?t=8963

Pozwolę sobie go tutaj wkleić:

Cytat:
Większość roślin z naszego klimatu , jak i te które są z klimatu nieco łagodniejszego (jak np. Wiązy ) niemal zupełnie nie reaguje na silne nawet , a krótkotrwałe spadki temperatury w okresie uśpienia bezwzględnego , jednak im bliżej wiosny i gdy zbliża się okres tzw. uśpienia względnego , czyli uzależnionego od warunków otoczenia , tym staje się ono wrażliwsze na niskie temperatury np. tzw przymrozki Majowe potrafią zabić rośliny , które zimą przetrwały spadki temperatur nawet do - 30 st. C .
Jeśli drzewko - Wiąz wypuszcza teraz listki to znaczy że uznało iż warunki- temperatura otoczenia jest ku temu odpowiednia , jednak brak oświetlenia sprawi iż nowe przyrosty nadmiernie się wydłużą , jednak nie wynoś jeszcze wiązu do mieszkania , zrób to około połowy marca i silnie wówczas przytnij nadmiernie wydłużone , świeże przyrosty , od kwietnia zacznij nawozić roślinę :-) ;-)


A tak jeszcze od siebie dodam, że na chłopski rozum to wydaje mi się, że jeśli roślina obudziła się ze snu zimowego i zaczęła rozwijać w temperaturze około 20 stopni, to niezbyt korzystne byłoby wystawienie jej teraz na dwór, gdzie w dzień temperatura dochodzi do max 20 stopni (i to w słońcu) a w nocy spada do okolic zera stopni. Jednak jeśli jest to błędne rozumowanie to proszę aby mnie ktoś poprawił.

Pit-B - 2014-03-23, 21:14

Bardzo słuszne pojmowanie na chłopski rozum, tyle że na ten sam rozum nikt z nas nie zostawia roślin samopas, nie przewidując. W przypadku możliwości wystąpienia mrozów zawsze roślinę można zabezpieczyć, słońce, cyrkulacja powietrza, naturalna wilgotność na zewnątrz mogą roślinie tylko pomóc. Tak więc bardzo dobrze jest podejść do zagadnienia na chłopski rozum.
sejten88 - 2014-03-24, 10:08

Dzięki za pochwałę ;) Myślę, że faktycznie świeże powietrze i naturalna wilgotność wyjdą roślinie na zdrowie, ale jakoś trochę się boję, że mogę raz przeoczyć jakąś mroźną noc i będzie źle. Chyba jednak poczekam, aż temperatura na zewnątrz zacznie regularnie osiągać 20 stopni i dopiero wtedy wystawię drzewko na zewnątrz. Zwłaszcza, że drzewko rozwija mi się w takim tempie, że można zauważyć zmiany dosłownie z dnia na dzień :)
Patryk94 - 2014-03-28, 16:51

Ostatnio załważyłem że gubi liście,ale wyrastają nowe i pytanie czy przenieść wiąz do chłodniejszego pokoju i dopiero gdy noce się ocieplą na dwór.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group