To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Literatura i inne źródła. - Sukulenty bonsai - pożyteczna literatura

Krzysztof.Poz - 2017-05-31, 18:09
Temat postu: Sukulenty bonsai - pożyteczna literatura
Istnieje duża grupa sukulentów przypominających wyglądem drzewka bonsai. Jeśli im nieco "dopomóc" można uzyskać ciekawe efekty. Podaję dane dwóch książek poświęconych tej grupie roślin (obie w języku angielskim, ale wystarczy podstawowa znajomość języka, obie wspaniale ilustrowane).
Gordon D. Rowley "Caudiciform and Pachycaul Succulents: Pachycauls, bottle-,barrel-and elephant-trees and their kin: a collector's miscellany" 1987 (282 str.)
Książka znanego botanika, specjalisty od sukulentów. Jeden z rozdziałów jest poświęcony w całości sukulentom bonsai, przykłady sukulentów nadających się na bonsai można znaleźć w całej książce.

Philippe de Vosjoli "A Guide to Growing Pachycaul and Caudiciform Plants" 2009 (320 str)

Obie książki prezentują stosunkowo rzadką w polskich kolekcjach grupę roślin pachykaulicznych (o zgrubiałym pniu typu "drzewo butelkowe"). Sądzę, że miłośnicy bonsai docenią fakt, że bardzo małym nakładem pracy można osiągnąć ciekawe efekty - te rośliny po prostu tak rosną.

MaciekMM - 2017-06-01, 10:05

Dzięki za namiary na te pozycje. Pomogą nam prawdopodobnie w utrzymaniu naszych roślin (sukulentów).
Tym bardziej że jak piszesz:
Krzysztof.Poz napisał/a:
Jeden z rozdziałów jest poświęcony w całości sukulentom bonsai, przykłady sukulentów nadających się na bonsai można znaleźć w całej książce.

Mamy na forum kilku użytkowników, którzy z dobrym efektem trzymają te rośliny jako bonsai (między innymi JM, Piotr)
U mnie na razie krucho z sukulentami, gdyż mam tylko kilka gruboszy, mała sadzoneczka Portulacaria afra (pozazdrościłem w pozytywnym sensie :-) JM jego wspaniałej rośliny ) i wykiełkowane kilka naście dni temu z nasion Lithopsy (litops) tzw żywych kamieni (mieszanka).

Krzysztof.Poz - 2017-06-02, 11:01

Szanowny Kolego Macieju,
dzięki za zainteresowanie podaną przeze mnie literaturą. Książkę Rowleya mam w postaci elektronicznej (ktoś zeskanował kartka po kartce w formacie jpg). Nie jest to może najwygodniejsze w przeglądaniu, ale da się wytrzymać :-) Książkę Vosjoli mam w formie papierowej, ale zdecydowanie polecam Rowleya. Jest on (był?) znanym botanikiem, specjalistą od sukulentów, natomiast Vosjoli pisał książki na bardzo różne tematy, w tym o hodowli gadów, płazów itp. Jeśli ktoś zna się na wszystkim, to na niczym nie zna się dobrze. Zaletą ksiązki Vosjoli (zresztą Rowleya też) są piękne zdjęcia.
P.S. Jeszcze jedna informacja. Dobrym materiałem na bonsai byłyby sukulenty z rodzaju Trichodiadema (z rodziny przypołudnikowatych, tej samej co Lithops). Rosną krzaczasto, tworzą gruby pień, zwłaszcza Trichodiadema densum i Trichodiadema bulbosum. Miałem je kiedyś, są stosunkowo łatwe w uprawie, warto spróbować.
Pozdrawiam. Krzysztof.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group