Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 1003
Forum Przyjaciół Bonsai Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Tworzenie shari
Olon

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4645

PostForum: Kształtowanie drzewek   Wysłany: 2011-08-20, 05:31   Temat: Tworzenie shari
Sęk w tym, że nie ma jednej reguły.
Różne gatunki mają odmiennie zbudowaną tkankę przewodzącą i w związku z tym inaczej "odszukuje się" linię życia i inaczej wygląda odzieranie z kory. W wypadku shari zdecydowanie trzeba pomyśleć o uczestnictwie w warsztatach z osobą, która ma w tym praktykę i osiągnięcia. Są taki erzeczy, których nie da się opisać na forum tylko trzeba zobaczyć na żywo i samemu spróbować technik pod czujnym okiem prowadzącego. Shari z pewnością się to tych rzeczy zalicza.

:prosze:
  Temat: Wiąz ginie. Jak mam go ratować ???
Olon

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 12865

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2011-05-03, 20:39   Temat: Wiąz ginie. Jak mam go ratować ???
Granica ta jest nieco płynna poniewaz zalezy też od innych czynników, takich jak siła wiatru, wilgotność powietrza, czas trwania mrozu itp.
Poza tym wiązy drobnolistne mają conajmniej kilka odmian hodowlanych.
Z praktyki codziennej: mam wiąza, który wytrzymał już temperaturę poniżej -20*C, ale był zamknięty w szklarence osłaniającej go od wiatru.

:prosze:
  Temat: Rozmaryn - co o nim wiecie ?
Olon

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 15097

PostForum: Początki   Wysłany: 2011-03-19, 07:55   Temat: Rozmaryn - co o nim wiecie ?
Temat "wiekowy" ale myślę nadal aktualny

Ładnych parę sezonów zmagań z rozmarynem zaowocowało u mnie nowymi doświadczeniami, którymi pozwolę sobie podzielić się.

Rozmaryny trzymane wewnątrz podczas zimy mają w określonych warunkach tendencje do zarażania się jakimś rodzajem pleśni pojawiającej się głównie na młodych wierzchołkowych pędach. Myślę, ze jest to wynikiem obecności w odpowiednio ciepłym i stałym środowisku o zmniejszonej ilości światła i określonej stałej wilgotności. Z pewnością bardzo przepuszczalne podłoże zmniejszyło ten problem. Podlewam jak przeschnie wierzchnia część, ale obficie. Zbyt skąpe zasilanie w wodę zimą od razu skutkuje zmianą wyglądu listków. Stają się wąskie i sztywniejsze. WIerzchołkowe pędy zarażone pelśnią uszczykuję jak w iglakach ale ostrożnie by nie roznosić choroby. Wiosną , jak tylko temperatury dodatnie się stabilizują, wystawiam na zewnątrz, co w ciągu miesiąca skutkuje zniknięciem pleśni i bujnym wzrostem

Drutowanie rozmarynu nie jest czymś co on lubi i czemu się łatwo poddaje. Zdecydowanie lepiej nauczyć się kształtowania przez cięcie i odciągi

Ta roślina potrzebuje niewiele nawożenia. Można w zasadzie wrzucić kilka kostek biogoldu na cały sezon i to wystarcza. W okresie wzmożonej wegetacji (zależna od średniej temperatur i nasłonecznienia) można dwukrotnie dodatkowo zasilić nawozem płynnym.

Nie specjalnie lubi przestawianie i przeciągi ale wytrzymuje tym lepiej, im starszy.

W kolejnych latach będę miał okazję sprawdzić jak reaguje na zimowe doświetlanie, o czym postaram się później znów tutaj napisać.

:prosze:
  Temat: kwaśna gleba
Olon

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9901

PostForum: Przesadzanie i Podłoża   Wysłany: 2010-10-21, 21:29   Temat: kwaśna gleba
Wiąz to temat na osobny wątek ale ok.
Wiązy od biedy przeżywają domowe warunki w zimie, jednak tak na prawdę pragną odpoczywac w tym czasie, więc albo na zewnątrz i zabezpieczyć od mrozu, albo do jasnego pomieszczenia o temperaturze 5-10 stopni. W sezonie najlepsze efekty uzyskuje się jednak jeśli są wystawione na balkon, taras itp. Ogólnie - jedyną chyba rośliną nadającą się na bonsai jak znam i mogę powiedziec że nadaje się na całorocznego indoora jest fikus, Wszystkie inne zawsze jakoś na swój sposób źle znoszą takie warunki.
Co do sosny - no niestety musisz się pogodzić z realiami.

Ishizuke z sosny wymaga po prostu właściwego przygotowania i cierpliwości. Najpierw sprawdzasz czy bryła jest dostatecznie "długa" i gęsta na samym dnie. Trzeba ją po prostu doprowadzić do stanu w którym najniższe jej partie to gęsta siateczka cienkich korzonków. Całość bryły musi być tak przynajmniej o 1/4 dłuższa niż wysokość kamienia. To co u samej nasady pnia i nieco niżej możesz wtedy ogołocić i ułożyć na kamieniu, zabezpieczając uprzednio skupiska młodych korzonków na "samym dnie" bryły, np: pakując kilka takich oblepionych podłożem w kawałeczki folii. Kiedy już ułożysz korzenie na kamieniu i zawiniesz folią, pakuneczki folii z bryłkami młodych korzeni powinny wisieć poniżej kamienia i opasającej go folii. Teraz rozpakowujesz delikatnie woreczki układając całość na niewielkiej warstwie podłoża w wysokiej doniczce (jak do kengai). Zasypujesz całość aż po nebari i tyle :-) . Możesz jeszcze dodać nieco starego podłoża z pomiędzy korzeni do nowej mieszanki aby zwiększyć szybkość i pewność rozrostu grzybni, jednak w ishizuke ma to sens jedynie w dolnych partiach donicy. W przyszłości i tak 3/4 tego co teraz zasypiesz, będzie stanowiło ozdobę "nad ziemią".
Donicę do ishizuke najkorzystniej jest sobie zrobić z drewna, tak by dała się rozebrać "z zewnątrz" na pojedyncze ścianki. Kiedy nadejdzie pora wyjęcia bryły na kamieniu ponad poziom gleby, wtedy zecydowanie łatwiej i bezpieczniej (dla sosny oczywiście ;-P) będzie Ci wykonać ten zabieg.
  Temat: kwaśna gleba
Olon

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9901

PostForum: Przesadzanie i Podłoża   Wysłany: 2010-10-20, 20:06   Temat: kwaśna gleba
Ojojoj.... Huston, we have a problem ;-P

Kolego, musisz zacząć od samiutkich podstaw. Proponuję dobrze wczytać się w forum, szczególnie jeśli chodzi o podstawy w dziale do czytania i artykuły na stronie szefa.

Sosna nie przeżyje Ci w domu nawet miesiąca, a o zimowaniu w mieszkaniu nawet nie myśl.
To drzewko potrzebuje zimowego spoczynku i nic na to nie poradzisz.

Składników mieszanki nie układamy warstwami bo jak sama nazwa wskazuje - to mieszanka (do mieszania :-) )

Powodzenia życzę.
:-)
  Temat: kwaśna gleba
Olon

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9901

PostForum: Przesadzanie i Podłoża   Wysłany: 2010-10-20, 19:44   Temat: kwaśna gleba
Jedna uwaga...
Bonsai to pasja dla dociekliwych i cierpliwych eksperymentatorów ze skłonnościami do indywidualnego podejścia. Nie ma "przepisu na podłoże", "przepisu na kształt drzewka" itd. Warto to sobie uświadomić już na początku przygody z bonsai.

Na razie wyczuwam że chcesz iść na łatwiznę ;-) , więc proszę, to możesz zastosować na początek:

1 część akadamy/ 1 część torfu odkwaszonego/ 3 części drobnych kamyczków (1-3mm)
- Akadamę kupisz u szefa
- Torf w pierwszym lepszym ogrodniczym
- Drobne białe kamyczki są dostępne w sklepach dla akwarystów (czasem w sklepach ogrodniczych jako ozdobny żwirek granitowy o szarym lub kolorowym zabarwieniu)

Na dłuższą metę:
1. Bonsaiści nie stosują mieszanek kupowanych w sklepach bo ich tam po prostu nie ma (lub jeśli są, to niewiele mają wspólnego z potrzebami bonsai).
2. Mieszankę chcesz robić i robisz sobie sam i właśnie dlatego skupiasz się najpierw na zbieraniu wiedzy o gatunku, warunkach w jakich rośnie i podłożach na jakich występuje, abyś mógł poszukać własnej receptury (zdobywając przy okazji kawał wiedzy o gatunku jaki masz zamiar kształtować na bonsai).

Pozdrawiam
:-)
  Temat: kwaśna gleba
Olon

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9901

PostForum: Przesadzanie i Podłoża   Wysłany: 2010-10-20, 18:00   Temat: kwaśna gleba
Wręcz przeciwnie.

Sosny górskie lubią, czy też raczej znoszą podłoża: suche piaszczyste jałowe i... wapienne, a więc bliżej im do odczynu neutralnego, a nawet zasadowego. Ważne jest by mieszanka glebowa, którą zastosujesz była zbliżona właściwościami do takiego podłoża. Pamiętaj też, że przy przesadzaniu sosen konieczne jest pozostawienie części bryły podłoża oblepiającej korzenie, by mogły przetrwać grzyby mikoryzowe, niezbędne do wegetacji tego gatunku.

Przy okazji... masz do uzupełnienia profil. Na tym forum obowiązuje zasada podawania imienia i nazwiska :-) .
  Temat: Wiąz drobnolistny.
Olon

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 48553

PostForum: Zimowanie drzewek   Wysłany: 2010-04-28, 05:44   Temat: Wiąz drobnolistny.
Aniu,
...poczekaj jeszcze trochę, aż temperatury przestaną drastycznie spadać w okolice zera nocami i wystaw wiąza na dwór (chodzi głównie o uniknięcie szoku termicznego rośliny nie zachartowanej do takich warunków, bo trzymanej "od urodzenia :] " w szklarni). Później niech już tam pozostanie przez cały rok, jeżeli chcesz mieć ładne zdrowe drzewko. Zimą zabezpiecz korzenie przed siarczystym mrozem (informacje na forum), pilnuj szkodników (szczególnie przędziorki i mszyce, info na forum), nawoź (info na forum, polecam nawozy naturalne typu BIO GOLD).

W mieszkaniu wiąz będzie z roku na rok bardziej marnieć, a każda zima bez zimowego spoczynku będzie dla niego kolejnym "gwoździem do trumny".

Pozdrawiam :-)
  Temat: Wesołych świąt !!!
Olon

Odpowiedzi: 90
Wyświetleń: 56218

PostForum: ...z innej beczki   Wysłany: 2009-12-24, 13:26   Temat: Wesołych świąt !!!
Zdrowych spokojnych wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Życzy Olon :-)

... i nasłuchujcie dziś w nocy co Wasze drzewka mają Wam do powiedzenia :!: :tak:
  Temat: Buk w okolicach Tuczna
Olon

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9925

PostForum: Pozyskiwanie materiału na bonsai   Wysłany: 2009-11-07, 12:51   Temat: Buk w okolicach Tuczna
Armin, moim zdaniem bardzo fajny materiał. :spoko: Na pewno opłacało się brać. Najwięcej zachodu przysporzy Ci pewnie praca nad nebari :-) . Zastanowiłbym się na Twoim miejscu nad w miarę płaską acz jak najszerszą donicą. Tylko z tym przesadzeniem to bym się nie śpieszył, jak to z yamadorcem.

Aż miło patrzeć, jak ktoś coś takiego znajdzie :tak:
  Temat: Użytkownik usunięty . Dlaczego?
Olon

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6229

PostForum: Sprawy forum "Przyjaciół Bonsai"   Wysłany: 2009-02-01, 22:19   Temat: Użytkownik usunięty . Dlaczego?
Osoby które dłużej niż rok nie odwiedziły forum, zgodnie z regulaminem, są co jakiś czas usuwane z listy. Masa ich jest. Od początku istnienia nowego forum usunąłem już około 700 osób. Niestety wielu ludzi ma słomiany zapał i kiedy stwierdza, że bonsai wymaga poświęceń,.. rezygnuje.

Panie Marku, jeśli dobrze rozpoznaję po nicku. Nie dawałbym wiary we wszystko co mówi Przemek lub Marcin, bez bezpośredniego porozmawiania z "drugą stroną" :-) . Ostra polemika jest zawsze źródłem nowego spojrzenia i często przyczyną nowatorskiego rozwiązania problemu, jednak tylko wtedy gdy pozostaje w granicach zdrowego rozsądku i kultury osobistej.

Resztę w tej sprawie pozostawiam każdemu do osobistego przemyślenia.
W każdym razie mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.
  Temat: Brzoza
Olon

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3043

PostForum: Kształtowanie drzewek   Wysłany: 2009-02-01, 10:15   Temat: Brzoza
Cięcia proponowanego przez Endika bym nie ryzykował. Brzozy ciężko wypuszczają coolwiek z niższych partii pnia, często jeśli już to z jego nasady. Ponieważ ten pierwszy prosty odcinek pnia dyskwalifikuje drzewko dla kilku form podstawowych, proponowałbym pozostać przy tym co jest i skupić się jedynie na trzech podstawowych aspektach
1. na dalszym rozwoju istniejącej korony i nadawaniu jej formy Shidare Zukuri, z uwzględnieniem tego by gałęzie stopniowo opuszczały się coraz niżej nad feralny moment na pniu i maskowały go tym samym.
2. na stymulowaniu tego mocnego przejścia na pniu do dalszego nadrastania, by złagodzić ten efekt silnego zwężenia (pozwalając rozrastać się koronie na masę osiągniesz taki efekt), oraz na stopniowej redukcji kąta jaki powstał pomiędzy pniem a powstałym odrostem (tutaj odpowiednia konstrukcja lub przyrząd do prostowania)
3. na pochylaniu rośliny w tym kierunku w jakim pokazuje aktualne nebari, to znaczy na zdjęciu w lewo.

Roślina w tym stanie jak teraz raczej nadaje się jedynie na duże bonsai (nawet bardzo duże) gównie za sprawą dolnego odcinka pnia, z którego już nic innego niż jest, nie wyciśniesz.
  Temat: Brzoza
Olon

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3043

PostForum: Kształtowanie drzewek   Wysłany: 2009-01-31, 19:29   Temat: Brzoza
Danielu, skoro tutaj piszesz wątek to oczekujemy, że masz już jakąś własną koncepcję i chcesz ją zweryfikować ze zdaniem innych. Przedstaw ją więc, bo przepisu na drzewka to raczej nikt Ci tutaj nie poda, a jeśli nawet, to bez zobaczenia na żywo z pewnością nie będzie to koncepcja biorąca wszystkie cechy drzewka pod uwagę. Coś najpierw musi wyjść z Twojej głowy. Jakiś zamysł, wstępna wizja. Ty jesteś bowiem twórcą drzewka.

W ramach podpowidzi mogę zasugerować, byś zainteresował się formą Shidare Zukuri
  Temat: Jaki to gatunek (?jałowiec rozesłany?)
Olon

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3805

PostForum: Co to za gatunek?   Wysłany: 2009-01-31, 19:21   Temat: Jaki to gatunek (?jałowiec rozesłany?)
Powiem więcej... Jałowiec płożący lub rozesłany.
Najbardziej przypomina mi Juniperus procumbens 'Nana'
No i oczywiście outdoor.
  Temat: Kompletny żal... "Bonsai - kieszonkowe drzewko"
Olon

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4477

PostForum: Literatura i inne źródła.   Wysłany: 2009-01-31, 09:45   Temat: Kompletny żal... "Bonsai - kieszonkowe drzewko"
Najgorsze jest to, że rzesze ludzi to czytają, nie zadając sobie trudu by te informacje w jakikolwiek sposób zweryfikować z innym źródłem. W efekcie rośnie nam lawinowo na wszystkich forach częstotliwość pisania wątków, których tematem przewodnim jest "dlaczego moje drzewko umiera/źle wygląda ?". :-(

Echhhh...
 
Strona 1 z 67
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group