Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload
Znalezionych wyników: 633
Forum Przyjaciół Bonsai Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: bonsai gubi liście
armin

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5035

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2017-06-06, 07:31   Temat: bonsai gubi liście
Podlewaj przez zanurzenie i pozwalaj ziemi przeschnąć. Na pierwszym zdjęciu widać, że woda nie dociera do środka bryły korzeniowej.
  Temat: Dąb pozyskany z natury - przyciąć liście i gałęzie?
armin

Odpowiedzi: 15
Wyświetleń: 6994

PostForum: Pozyskiwanie materiału na bonsai   Wysłany: 2017-05-18, 07:12   Temat: Dąb pozyskany z natury - przyciąć liście i gałęzie?
Muszę brutalnie - nie rób nic, drzewko i tak nie przeżyje. Pomijam fakt, że to bardzo marny materiał na bonsai. Poszukaj na fejsie Wielkopolskiej Grupy Bonsai i postaraj się przyjść na jakieś spotkanie. Chętnie pomożemy. Opisywanie tutaj wszystkich błędów zajęłoby zbyt wiele miejsca i czasu.
  Temat: Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście
armin

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2299

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2017-05-10, 10:45   Temat: Podocarpus - czernije łodyga, zwiędły liście
Zagłaskałeś na śmierć. Za częste podlewanie i nawożenie. Korzenie potrzebują tlenu, a ty je co 2 dni topiłeś. Teraz jedynie pozostaje czekać. Miejsce jasne i podlewanie po przeschnięciu podłoża.
  Temat: "Zagłaskanie kota na śmierć" jak można przedobrzyć
armin

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 4156

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2017-03-08, 08:16   Temat: "Zagłaskanie kota na śmierć" jak można przedobrzyć
Można pisać na ten temat bardzo długie elaboraty. Wszystko zależy od indywidualnych przypadków, ale ogólnie wypłukiwanie całej bryły korzeniowej jest błędem. Jeśli ziemia jest zbita, to namoczenie ułatwia jej rozluźnienie i częściową wymianę (więc nie ma błędu na stronie, którą czytałaś). Niektóre gatunki (np buki) mają na korzeniach bakterie, z którymi żyją w symbiozie. Wypłukanie bryły korzeniowej to dla nich pewna śmierć. Weź też pod uwagę, że niektórych korzeni włośnikowych niemal nie widać gołym okiem, a one dla drzewek bonsai są najważniejsze. Im więcej ziemi wybierasz tym więcej tracisz włośników. Jednak jeszcze raz podkreślę - każde drzewko wymaga indywidualnego traktowania. Najlepiej postępować wedle cytatu "znaj proporcjum mociumpanie".
  Temat: Drzewko z marketu - identyfikacja
armin

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2092

PostForum: Co to za gatunek?   Wysłany: 2017-02-08, 07:54   Temat: Drzewko z marketu - identyfikacja
Sprawdź ostrokrzew drobnolistny. O tej porze powinien być w stanie spoczynku.
  Temat: bonsai Ficus czarnieje, mrówki i robaki
armin

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 8950

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2017-01-04, 08:20   Temat: bonsai Ficus czarnieje, mrówki i robaki
Korzenie i samo drzewko wyglądają dobrze. Martwić może wygląd liści na młodych pędach. Sądzę, że wszystko wynika z dłuższego przelewania w przeszłości, ale teraz idzie ku dobremu. Trzymaj fikusa na tym oknie w kształcie L, unikaj przeciągów i nagłej zmiany temperatury i prawidłowo podlewaj. Często spryskuj, bo te młode liście mogą być atakowane przez przędziorki, które nie cierpią wilgoci. Będzie dobrze.
  Temat: (Zelkova) Wiaz drobnolistny
armin

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 6616

PostForum: Początki   Wysłany: 2016-12-06, 09:02   Temat: (Zelkova) Wiaz drobnolistny
Super. Widać, że rośliny aż śpiewają z radości. Od wiosny zagęszczanie i za rok formujesz. Masz wyrozumiałą żonę. Moja nadawałaby w proporcjach 2 godz. zrzędzenia/1 smugę na oknie. Mam jedno pytanie - po co drut na wiązie? Podejrzewam, że dla przygięcia dolnej gałązki. Według mnie idzie ona jednak za nisko, ucieka z proporcjami i w przyszłości będzie do usunięcia.
  Temat: Wiąz chiński- pomocy!
armin

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5047

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-12-06, 08:50   Temat: Wiąz chiński- pomocy!
tomaszovy napisał/a:
Wg zaleceń hodowcy, który mówił mi zeby nie przesuszać gleby, to podlewam go kiedy widzę że wierzchnia część ziemi jest sucha podlewam go odrobinę.

Pamiętaj, że sprzedawca nie zawsze jest hodowcą. Sprzedawcy z reguły patrzą na zysk, a nie radość z uprawy.
tomaszovy napisał/a:
Mam jeszcze pytanie co do "rozmnożenia" tego drzewka. Jak uzyskać sadzonkę?

Zdjęcia sprzed miesiąca pokazują stan agonalny. Każda żyjąca gałązka to kroplówka ratująca wiązowi życie. Jak będziesz miał busz i będziesz go przycinał, to wtedy można pomyśleć o sadzonkach.
  Temat: bonsai Ficus czarnieje, mrówki i robaki
armin

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 8950

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-12-06, 08:40   Temat: bonsai Ficus czarnieje, mrówki i robaki
Roślina nie wygląda źle. Przyczyn opisanych objawów szukałbym u sprzedawcy. Na pewno fikus był przelany. Świadczy o tym wygląd opadłych liści i skoczogonki, które pojawiły się w podłożu. Ze skoczogonkami nic nie rób, bo z reguły przynoszą więcej pożytku niż szkód, a jeśli chcesz się ich pozbyć, to po prostu porządnie przesusz podłoże. Bardziej przejmowałbym się tym czymś, co pojawiło się na gałązce, którą obcięłaś. Wydaje mi się (zdjęcie mało wyraźne), że to nie jest żadna pleśń tylko wełnowce. Dokładnie oglądaj roślinę, szczególnie spodnie strony liści. Nie daj im się rozprzestrzenić, bo potrafią nieźle oszpecić roślinę. Podlewaj przez zanurzenie po wyraźnym przeschnięciu podłoża. Ja to robię w kabinie prysznicowej, przy okazji obficie spryskując całe rośliny. Miejsce najjaśniejsze z możliwych. Późną zimą - wczesną wiosną przesadzanie.
  Temat: podocarpus- umiera na zimę
armin

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2215

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-12-06, 08:17   Temat: podocarpus- umiera na zimę
Podlewaj przez zanurzenie i zaprzestań nawożenia. Po podlaniu zapominaj o roślinie do czasu kolejnego zanurzenia. Pamiętaj, że u roślin nie ma tak szybkich efektów leczenia jak u ludzi.
  Temat: Wiąz chiński- pomocy!
armin

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5047

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-12-01, 09:07   Temat: Wiąz chiński- pomocy!
Ja bym stawiał na przelanie, ale to Ty powinieneś znać przyczyny. Na wszelki wypadek obejrzyj młode odrosty pod lupą, bo osłabione wiązy to łakomy kąsek dla przędziorków.
  Temat: Pomoc w ukształtowaniu benjamina
armin

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 13591

PostForum: Kształtowanie drzewek   Wysłany: 2016-11-29, 08:35   Temat: Pomoc w ukształtowaniu benjamina
micha333 napisał/a:
Nie wiem czy każdy na początku takie coś przeżywa, ale faktycznie tak jest. Skupię się teraz na tym, żeby zapewnić roślinkom jak najlepsze warunki na cieżki okres zimy w mieszkaniu.

Nie wiem czy każdy, ale ja, przez nadgorliwość, uśmierciłem na początku swojej drogi niezliczoną ilość roślin. Znając życie to i tak czasem nie wytrzymasz, ale z upływem czasu takie pokusy będą coraz rzadsze.
  Temat: Wiąz chiński- pomocy!
armin

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5047

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-11-24, 08:27   Temat: Wiąz chiński- pomocy!
Czekaj.
  Temat: Rozpoczęcie zimowania
armin

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 1174

PostForum: Początki   Wysłany: 2016-11-24, 08:26   Temat: Rozpoczęcie zimowania
Dobrze robisz i nic więcej nie wykombinujesz. Jeśli wypuszcza świeże przyrosty to zostaw tam gdzie stoi. Zarastaniem się nie przejmuj, bo młode gałązki łatwo jest uformować. Pęknięcie wygląda na stare więc maść nic nie da. Odpowiednie podlewanie (bryła zbita więc polecam przez zanurzenie) i czekaj do wiosny.
  Temat: podocarpus- umiera na zimę
armin

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2215

PostForum: Lecznica   Wysłany: 2016-11-22, 11:42   Temat: podocarpus- umiera na zimę
Nie ma informacji od jak dawna masz podokarpa. Często się zdarza, że 2-3 miesiące od włożenia do doniczki wyczerpuje się chemia zaaplikowana przez producenta, a roślina nie daje rady przeżyć w warunkach domowych. Podejrzewam też przelanie. O tej porze roku należy ograniczyć podlewanie. Osobiście preferuję zanurzanie całej bryły korzeniowej na ok. 10-15 minut raz na 10-14 dni. Na wszelki wypadek obejrzyj też dokładnie roślinę (lupa), czy nie przypałętało się jakieś robactwo.
 
Strona 1 z 43
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group