Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszłe pierwsze "ciachnięcie"
Autor Wiadomość
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-06, 21:27   Przyszłe pierwsze "ciachnięcie"

Mam odchowaną sadzonkę klonu burgera i już zaczynam myśleć o wiośnie (zimy się nie boimy :mrgreen: )... mianowicie, wypadałoby już uciąć pewną część drzewka.

Konkretniej i ze szczegółami: Moje "drzewko" to jak na razie gałązka, dość spora (50cm wysokości, średnica pnia ok. 1cm). Zastanawiam się, w którym miejscu byłoby najodpowiedniej uciąć.
Drugim, być może problemem, jest to, że chcę też to drzewko na wiosnę przesadzić... zapewne przycięcie korzeni też będzie wskazane.
I moje pytanie brzmi: Czy są jakieś ograniczenia w cięciu? To znaczy, jak zrobić, żeby drzewko żyło nadal po tych dwóch zabiegach (cięcie gałęzi, przesadzenie z cięciem korzeni)?
I czy w ogóle można łączyć te zabiegi w jednym sezonie, czy rozłożyć w czasie?

BTW: Widziałem w wielu książkach przycięte jednocześnie korzenie i "górę", ale moim zdaniem ja będę potrzebował uciąć przynajmniej 1/2 drzewka... Obawiam się o wytrzymałość rośliny.
Ostatnio zmieniony przez esbart 2007-09-06, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2007-09-06, 21:35   

Redukując część nadziemną po redukcji korzeni pozwalasz roślince zachować równowagę.
Oczywiście jeśli zabieg ten przeprowadzany jest na zdrowej roślinie i o odpowiedniej porze.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-06, 21:43   

Redukcja redukcją... Ale czy jak obetnę 30-35cm z 50 to nie będzie to szok dla tej rośliny? (przypomnę, że to tylko gałązka).

BTW: Bo samo przycinanie korzeni mnie przerażało niegdyś :D Mój mit nt. przycinania korzeni: uszkodzenia korzenia = śmierć rośliny. Musicie więc zrozumieć moje obawy... Bądź co bądź, pozbawiam roślinę jej sporej części.
A jeżeli chodzi o stan rośliny, to sam jestem w szoku, że jest tak żywotna :lol: Jak ją dostałem w trakcie rozwoju miała kilka liści... Teraz, widzę już jesienne przebarwienia na starszych liściach, a tu jeszcze 7 kolejnych grup (po 2-3) liści wypuściło :-o Z lekka niezdecydowana roślina :roll:
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2007-09-06, 21:47   

Widocznie się jeszcze nie spodziewa zimy. Przydała by sie fotka. Jaką cześć zieleni zamierzasz zostawić???
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-09-06, 21:51   

Ciachać możesz. Klon zawsze coś tam wypuści nowego :p
A nie lepiej poczekać z rok, żeby pieniek jeszcze zgrubiał i potem dopiero ciachnąć, bo 1 cm to niezbyt dużo.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-06, 21:52   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-15, 13:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2007-09-06, 22:00   

Dlaczego nie zostawić korzeni w spokoju a kosmetycznie na wiosnę ciąć górę???
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-06, 22:03   

Fotkę, jeśli już to wrzuciłbym jutro.

Część zieleni jaką chcę obciąć? W zasadzie po prostu chce skrócić to drzewko i zmusić do wypuszczenia tam jakichś innych gałęzi. To drzewko to naprawdę kikut z kilkunastoma liśćmi różnych wielkości.

A co do grubienia pnia, to bym się nie martwił... W ciągu ostatnich 2 miesięcy zgrubiało o 50% :!:

I naprawdę nie mogę wykonać żadnej kosmetyki... Bo to nie jest drzewko :-? To jest kikut, kawałek gałązki...

PS: Na razie się przymierzam, zobaczę co i jak na wiosnę...
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-06, 22:14   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-15, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-07, 17:14   

Ale ja już widzę miejsca gdzie wyrosną nowe gałązki... ale wydaje mi się, że będą za wysoko. Z tego, co wiem, trudno zmusić drzewko do wypuszczenia nowych gałązek niżej, niż te co już są ;/ :-|
Będę chciał osadzić go na kamieniu, więc nie będzie mi potrzebny długi pień (korzenie będą przedłużeniem, więc nie ma sensu dwa razy przedłużać)
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-08, 19:55   

Ciachaj 10cm nad ziemią z przycięciem korzeni i jednoczesnym rozczesaniem. Oczywiście terminem będzie marzec-przed pakami. Potem sezon go zapuszczasz i znow ciachasz. Możesz nadać jakiś ciekawy ruch pnia.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2007-09-08, 19:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-08, 20:17   

Czyli nie ma żadnych przeciwwskazań?
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-08, 20:50   

Oczywiście, że nie. Przynajmniej nie z tym gatunkiem.
Zdjęcie poniżej przedstawia roślinę mniej więcej opisaną przez ciebie po tych zabiegach. Roślina puściła z pąków spiących oraz niektóre zaczęły pojawiać się w połowie pnia. Wiosną tylko rozczesanie korzeni, zapuszczanie przez sezon potem znów ciachanie i tak w kółko. Musisz też wiedzieć do czego konkretnie chcesz dążyć aby wiedzieć jakie gałęzie osuwać a jakie zapuszczac. Jaką wysokość ma osiągnąć roślina i jaki ma mieć ruch pnia.
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2007-09-08, 20:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
esbart
[Usunięty]

Wysłany: 2007-09-09, 11:43   

Spokojna głowa. Wszystko wiem, do czego chcę dążyć. Nie ma więc problemów typu, chce ciąć, bo tak i już.
Chodziło mi po prostu o informację, czy nie przedobrzę z tym jeszcze-nie-drzewkiem :mrgreen:

Rozważę opcje czy ciąć, czy nie ciąć po zimie. Teraz pozostało mi tylko podziękować za info... :prosze:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group