Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Serissa - jak ją dalej formować?
Autor Wiadomość
Agar
[Usunięty]

  Wysłany: 2007-10-30, 15:52   Serissa - jak ją dalej formować?

Witam serdecznie;
chciałabym zapytać, co zaproponowalibyście mi odnośnie tego drzewka? Ma ono ok. 28cm i dwa pnie główne, przy czym - jak widać - jeden z pni rozrasta się na dwa. Jak dalej z tym drzewkiem postępować - odciąć jeden z tych pni (głównych), czy zostawić oba? Jak ukształtować koronę? Jaki styl dałby się tu "zrobić", ja szczerze mówiąc nie mam pomysłu :cry: ...
Ostatnio zmieniony przez Agar 2007-11-12, 19:17, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-10-30, 17:49   

Ja bym zrobił z tego dwupienną formę miotły.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-30, 18:00   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-22, 17:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
S. Smolińska
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-30, 18:29   

Sorki za off, ale od jakiegoś czasu jak czytam "dwupienne" to mi się nasuwa, że chyba nieco mylą sie pojęcia - dwupienne rośliny to nie takie, które wytwarzaja dwa pnie, ale cytuję za encyklopedią "rośliny, których część osobników wytwarza wyłącznie kwiaty żeńskie, a inne wyłącznie kwiaty męskie. Dwupienność występuje u niektórych drzew (topole, wierzby) i nielicznych roślin zielnych (szczaw, chmiel, pokrzywa).". Więc chyba powinno sie używać nazwy "dwupniowe" a lepiej zwyczajnie o dwóch pniach lub podwójnym pniu.
 
 
Agar
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-30, 20:00   

Dwupniowa "miotła" może by i z tego wyszła, ale - jak podkreśliłam- to drzewko ma a zasadzie trzy pnie (1 pojedynczy i 1 podwójny-żeby nie wprowadzać zamieszania, napiszę: pień o dwóch konarach), więc chyba trzeba byłoby najpierw coś odciąć. I tu pojawia się główny problem - pozbyć się pojedynczego pnia, czy może tego z dwoma konarami, czy może usunąć jeden z konarów (który)?
Czy miotła to jedna możliwość? (tak szczerze mówiąc, ten styl chyba jakoś najmniej mnie zachwyca, a już miotła w wydaniu "trio" nie jest szczególnie kuszącą propozycją :-? ...)
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-30, 21:18   

forma. dwupienna przyjmuje dwa znaczenia. Ale na pewno nie ma dwupiennej miotły :D
Ostatnio zmieniony przez PatrykRadulak 2007-10-30, 21:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-30, 21:23   

Lepiej nic nie wycinaj , ja bym spróbował popracować na układzie cieńszych gałęzi , wykorzystując do tego układ pni taki , jaki jest obecnie , uzyskał Byś tym sposobem formę trój pienną , oczywiście nie od razu , na efekty się czeka trzeba pozwolić przyrosnąć pewnym partiom , natomiast inne wyprofilować w odpowiedni sposób , namiastkę tego co mi w głowie świta , zaznaczyłem na rysunku , nie jestem w tym dobry , i myszka mi się zacina , ponadto fotka jest zbyt niska , ja bym podwyższył nieco roślinę , całość ma się zamknąć w trójkącie , jednak nie z ostrym zarysem korony , a bardziej obłym , jak inne drzewa liściaste
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-30, 22:07   

domyślam się, że chodzi Jackowi coś jak azalka Michała Malawskiego. Warto przeanalizować.
 
 
Agar
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-31, 15:43   

A jak ta azalka dokładnie wygląda; jest może gdzieś jej fotka?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-31, 22:15   

Nie , nie miałem na myśli tej azalki (faktycznie wygląda dość podobnie ) jednak myślałem o czymś masywniejszym i nieco bardziej obłym , zbitym . Azalka Michała jest smukła , i przejrzysta , bowiem taki był materiał , tu natomiast chciałem wykorzystać w całości masę rośliny , w szczególności jej pni , wystarczy tu nieco popracować z profilowaniem kilku gałązek i puścić wolno do wzrostu przez sezon te 2 wyższe pnie z uwzględnieniem dominacji prawego :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Agar
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-05, 10:34   

Ponownie chciałabym zapytać, czy są gdzieś zdjęcia tej azalki-bardzo mnie nią zaciekawiliście, ale nie wiem jak tę ciekawość zaspokoić :evil: ... Pozdrawiam serdecznie ;-) .
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2007-11-05, 11:17   

Wydaje mi się, że chodzi o tą roślinę http://internetbonsaiclub...3&topic=22540.0
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
Agar
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-05, 18:53   

Wielkie dzięki za adres strony; azalka jest ok, ale z mojej serissy raczej nie dałoby rady zrobić czegoś podobnego-jest zbyt zwarta i ma bardzo masywne pnie...Jeszcze raz dzięki i pozdrowienia ;-)
 
 
bolid 
Wojciech

Wiek: 38
Dołączył: 12 Paź 2007
Skąd: Golasowice
Wysłany: 2007-11-07, 17:09   

mam pytanie czy serisse obcina się tylko na wisne czy można teraz?? jak to wygląda jak często?? bo już mi od lata urosła i nie widać kompozycji drzewka.
_________________
chcę się nauczyć sztuki tworzenia bonsai :)
 
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-11-07, 22:45   

Teraz jeszcze się wstrzymaj , bowiem przyrosty jesienno - zimowe i tak będą do zupełnego usunięcia wiosna , tj. pod koniec lutego , lub na początku marca . chyba że już musisz , że roślina rozrosła się tak drastycznie że nie możesz czekać jeszcze te 4 miesiące , to przytnij ja teraz , jednak to spowoduje bujniejszy przyrost długich i nadmiernie wyciągniętych z braku światła witek , które trzeba i tak usunąć wiosną i nie nawoź już przypadkiem rośliny , dopiero po wiosennym przesadzaniu , jakieś 3-4 tygodnie po nim :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group