Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szef
2008-01-27, 16:39
Sadzonki Wirzby
Autor Wiadomość
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
  Wysłany: 2008-01-27, 12:13   Sadzonki Wirzby

Witam. Mam zamiar zrobić kilka sadzonek Wierzby jednak nie wiem czy teraz czy bliżej wiosny. Widziałem już bazie, czyli już sie roślinki budzą. Nie wiem czy te gałązki, z których chce zrobić sadzonki powinienem trzymać w domu czy na dworze. :help: Pozdrawiam wszystkich Przyjaciół Bonsai.

[Admin] Sprawy rozmnażania roślin poruszamy w odpowiednim dziale. Wątek przeniesiony.
Ostatnio zmieniony przez szef 2008-01-27, 16:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-27, 13:09   

Poczekaj przynajmniej do początku marca. Wybierz gałązki przynajmniej o 3-4cm średnicy. I wciśnij je do donicy produkcyjnej z ziemią ogrodniczą i całość wstaw do naczynia z wodą. Tak żeby ziemia w donicy była zawsze przesiąknięta wodą. Po 2-3 miesiącach powinny się ukorzenić. Po tym okresie należałoby zacząć redukować stopniowo ilość wody aż do normalnego stanu.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-01-27, 13:16   Sadzonki Wierzby

dzięki Qbik :-) A robiłeś kiedyś sadzonki z Wierzby :?: Wiec poczekam do marca. Słyszałem, że wystarczy je wsadzić w słoik z wodą. A trzymać te sadzonki w domu czy na dworze :?:
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-27, 13:20   

Oczywiście że na dworze. Robiłem.

Efekt: to dopiero początek.
Ostatnio zmieniony przez Qbik 2008-01-27, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-01-27, 13:23   

:shock: :brawo: Super !! Możesz opisać historie jak to zrobiłeś? Pień wygląda jak by miał ładnych pare lat.
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-27, 13:28   

jak znajdę chwilę to załaduje do historii drzewek. A pień ma sporo lat. Tak około 20, ale drzewko ma 2 lata. :lol:
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-01-27, 13:34   

nom o pień mi chodziło. To takie stare gałęzie też się przyjmą??
 
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2008-01-27, 13:35   

trochę ciężej ale tak.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-01-27, 13:40   

''cieżej'' czyli dłużej trzeba czekać aż wypuści korzenie? Długo się zajmujesz Bonsai? A po jakim czasie wypuści korzenie? Czy po roku od wypuszczenia korzeni już można formować?
 
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Dołączył: 01 Gru 2007
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2008-01-27, 14:56   

Witam. Większość wierzb dobrze ukorzenia się zarówno w wodzie lak i w ziemi. Na sadzonki zdrewniale można wykorzystać pędy młode z gładką korą, Te ukorzeniają się w ciągu kilku tygodni. Starsze pędy kilkuletnie a nawet cale pnie można ukorzenić, to nie problem. Często widać w wiejskim krajobrazie ploty z pieńków wierzbowych, które wypuszczają nowe przyrosty. Wierzby i topole można sadzić z tzw. żywokolów. To są proste sposoby rozmnażanie tych drzew. Jest jedni, ale. Ukorzeniając fragment gałęzi wierzbowej grubości np. ręki, jesteśmy w stanie w tym samym roku uformować wstępnie koronę. Problem jest w zdrowotności takich grubych sadzonek. Często proces rozkładu drewna jest równie szybki jak proces wzrostu nowych pędów. Im starsza jest sadzonka do ukorzeniania tym ma więcej drewna i jest bardziej podatna na procesy rozkładu. Między innymi z tego powodu w szkółkarstwie wierzby rozmnaża się z sadzonek zdrewniałych grubości ołówka czy palca.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2008-01-27, 15:02   

dzięki seedkris. To czekam do marca. :-D a jaką wysokość powinno mieć bonsai z wierzby płaczącej??
 
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-01-27, 16:29   

Jaka sobie tylko wymarzysz.
W zeszłym roku przy skracaniu wierzby odciąłem sporą gałąź, która później przez kilka dni sobie leżała na ogródku. Nie miałem wtedy ani czasu ani odpowiedniej doniczy, więc chciałem ją po prostu zostawić na opał :]
Tak sie jednak złożyło, że zlitował sie nad nia mój tata, wykopał dół na 30cm, wyłożył folią, wlał wody i gałąź leżała sobie w tym dołku dobrych kilka tygodni. Wypuściła mase korzonków. Pod koniec lata została wsadzona do donicy i wygladała jak na zdjęciu ponizej. Obecnie większość "sadzonki" jest martwa, ze względu na niezabezpieczone cięcia, ale to już inna sprawa. Grunt, że zakorzenienie nawet tak dużych gałezi wierzby jest mozliwe i całkiem łatwe.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group