Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bukszpany od sadzonki
Autor Wiadomość
wooley
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-02, 12:38   Bukszpany od sadzonki

Witam to moj drugi post wiec prosze nie rzucać sie na mnie jak wilki...

Wiec postanowilem oprocz (dwoch drzewek jakie mam kupne,, i dwoch sadzonek klonu palmowego i dwoch sadzonek morwy białej ktore wsadzam do gruntu) poeksperymentować.
Przygotowałem dwie sadzonki bukszpanu ostatnie zdjecia z przed dwoch dni dzis bukszpanki rosna niesamowicie,,,, Wiem ze pewnie duzo osob napisze "nie drutuje sie nie zdrewniałych drzewek, drutuje sie tylko jednym drutem,,, itd ale powtarzam to tylko eksperyment ale mam nadzieje ze wyjdzie z niego cos bardzo ciekawego i ze bede mogl sie pochwalic za rok(rosnie jak szalony) naprawde ładnymi okazami jednego moze na kamień wrzuce,,,,

Kilka słow na temat pomysłu. W jednym z bukszpankow zagiąłem gałaź aby przyrósł do pnia znaczy zeby wygladało iz rosnie drugie drzewko w drugim z tego zrezygnuje bo gałąź nie rośnie z pod ziemi tylko bardziej z pnia (dziekuje za uwage na ten temat z kamcia jednej osobie)

teraz pytanie,,, przesadzac do plaskich doniczek czy dac im jeszcze pożyć w raju?
i co sadzicie wogole o tych bukszpankach?

zdjecia zamieszczam wraz z ich rozwijem,,,, z biegiem czasu bede wkladal nowe foty tym bardziej ze bukszpanki rozrastaja sie w niesamowitym tepie
pozdrawiam
Michał

ps. Wczesniej brałem czynny udział w watku zapoczątkowanym na kamciu jednak większość nie potrafiła zrozumieć że to tylko własna forma, itd szkoda gadac

[/b]

DSC00173.jpg
tak wygladal ponad tydzien temu
Plik ściągnięto 8281 raz(y) 80,05 KB

DSC00207.jpg
zdjecie z przed kilku dni po lewej na dole i szkic pomyslu jak mgolby sie rozwijac,
Plik ściągnięto 8281 raz(y) 98,09 KB

DSC00182.jpg
drugi bukszpan
Plik ściągnięto 8281 raz(y) 78,53 KB

DSC00208.jpg
rozwoj drugiego z przed kilku dni
Plik ściągnięto 8281 raz(y) 98,64 KB

 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-02, 12:45   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 06:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-04-02, 14:55   

Tak, zdejmij druty i zaloz poprawnie jak zacznie drewniec. I co najwazniejsze na balkon z nimi jesli stoja w domu.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2008-04-02, 15:21   

wooley napisał/a:
ps. Wczesniej brałem czynny udział w watku zapoczątkowanym na kamciu jednak większość nie potrafiła zrozumieć że to tylko własna forma, itd szkoda gadac
w sumie sie nie dziwie , bo nie ma wlasnych form . tzn mozesz miec wlasne formy ale to nie bedzie bonsai . style bonsai zostaly wymyslone bardzo bardzo dawno na wzor rosnocych drzew w naturze w odpowiednim klimace i warunkach , nie mozna teraz zmieniac stuli , trezba dozyc do tyc ktore wymyslono . na twoim miejscy wsadzil bym do gruntu na bardzo dlugo , bukszpan ma to do siebie ze nie za szybko grubieje .
 
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-02, 15:46   

Jeszcze zależy jaki to bukszpan, bo może się okazać, że za wiele CI on nie podrośnie
Tak na marginesie to wiele osób udziela się na kamciu, jak i tutaj ;-)

Zdejmij drut, owiń rafią pnie, ale wpierw poczytaj o stylach i popatrz na swoją roślinę i zastanów się w jakiej formie będzie jej najlepiej.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2008-04-03, 10:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-04-03, 10:04   

Tak ale na kamciu jest taka kultura jak na ławce dresów.
 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-03, 10:31   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 06:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Amen 
Kamil Turner


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 26 Paź 2007
Skąd: Pnc
Wysłany: 2008-04-03, 10:42   

Ja wog sie nieobrazam. Po prostu jestem uczulony na takie coś. Na krytyce sie ucze ale nie na takiej jak jest na tamtym forum. Ja wole krytyke jaka jest na tym forum, inni taka jak na tamtym :) Ja takie mam zdanie o tamtym forum.:)
 
 
wooley
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-03, 11:38   

Jezeli chodzi o tamto forum przyznaje racje ale po częsći że jest różnica w udzielanych odpowiedziach ale oczywiscie nie wszyscy idą tropem pewnych osob i nie wypisuja odpowiedzi typu nie rob tak bo tak sie nie robi,,,, choć moje pierwsze odpowiedzi z tego wątku są podobne,,, jalby ktoś chciał nabić sobie postów,,
Paweł dziękuje za zainteresowanie
Cytat:
na twoim miejscy wsadzil bym do gruntu na bardzo dlugo
jednak tak nie zrobie,, gdyż chce spróbować pociągnać te bukszpany w inny sposób pewnie w późniejszym czasie pewnie droga bukszpanów spotka sie z tradycyjnym formowaniem,
Nie chodzi tu o upartość ale o chęć wykonania czegoś w inny sposób
Co do drutów część zdjąłem znaczy zmniejszylem ich ilość,,, zrobiłem grubszym gdyż cienki mógłby bardzo łatwo pewnie zagłębić się w rośline jeszcze zieloną

Co do dalszej częsci wypowiedzi Panów na temat mojego wątku to chyba nie to miejsce aby dyskutować, dlaczego nie otworzycie wątku "kamcio forum dobre i złe strony"

Cytat:
a jesli ktos napisze prawde to zaraz sie szum robi czy tu czy tam, czasem trzeba przelknac gorzka pigulke prawdy, mnie krytyka mobilizuje i nie ma co sie o pierdoly obrazac.

sadze ze jest to do mnie skierowany post wiec pisze link do dyskusji jaka sie odbyła na temat mich bukszpanow,,,, prosze przeczytajcie do końca http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?t=4603


dzieki za odpowiedzi bede informował jak postępy bukszpanów,,, a ostatnie pytanie,,, wszyscy piszecie aby na dwór je wziąść a zadam pytanie czemu (wiem ze to odmiany na dwór) skoro tak niesamowicie mają się w domu,,, mają dzienny przyrost liści tak duży że nie wiedziałem że roślina może taki przyrost miec...może dopiero na jesień na dwór a teraz kożystać z tego ze tak szybko rośnie
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2008-04-03, 12:43   

wooley napisał/a:
brałem czynny udział w watku zapoczątkowanym na kamciu jednak większość nie potrafiła zrozumieć że to tylko własna forma

Przede wszystkim zarówno forum Kamcia jak i forum Przyjaciół to fora poświęcone sztuce bonsai. To co przedstawiłeś niema narazie nic wspólnego z bonsai - ani roślina (narazie), ani drutowanie (przyznałeś, że nie najlepsze), ani forma (to też już wyjaśniłeś).
wooley napisał/a:
wyjdzie z niego cos bardzo ciekawego i ze bede mogl sie pochwalic za rok(rosnie jak szalony)

Więc teraz bez przekory, bez szyderstwa tylko prosto z mostu: niemasz szans aby na forum o bonsai (ważne słowo) za rok pochwalić się czymś co wyrośnie z tej sadzonki. Rozumiem, że chcesz prowadzić od "zera" ale w takim wypadku gotowa do jakiegokolwiek formowania będzie dopiero za jakiś naprawdę dłuższy czas (i nie mówię tu o miesiącach a o latach).
I ostatnia kwestia - wydaje mi się, że nikt na forum Kamcia nie chciał Cię ani obrazić, ani poniżyć, ani być chamskim. Sztuka bonsai rządzi się własnymi prawami, których ty nie przestrzegasz i przez to oberwałeś :) Niektórzy użyli mocnych (...powiedzmy) słów ale to dlatego, że nie jesteś pierwszą osobą, która zaczyna taki temat.
P.S. Jeśli za rok, czy dwa chcesz się czymkolwiek pochwalić to nie możesz trzymać tej rośliny w domu. Jeśli dopiero na jesień wystawisz ją na zewnątrz to może nie zdążyć przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych i nie przetrzymać zimy. Poza tym za niedługo będzie na tyle ciepło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała sobie na balkonie czy podwórku.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-03, 12:47   

Dlatego, że owszem roślina może mieć super przyrost, ale to jej nie pomaga, a szkodzi. Ty też jak za szybko rośniesz to masz problemy, nie? Roślinę jak wystawisz jesienią na zewnątrz to możesz się z nią pożegnać. W domu stwarzasz jej zupełnie inne warunki niż te w jakich powinna rosnąć, wzrost ma szybki, ale do czasu. Niedawno był temat o outdoorach trzymanych w domu, w którym założyciel twierdził, że można wszystkie drzewa trzymać w domu. NIE MOŻNA. Roślina pożyje Ci rok, dwa, ale nie więcej, bo po prostu to nie są jej warunki i raz, że nie ma okresu spoczynku, a dwa, że kiedy ją chcesz wystawić na dwór po długim trzymaniu w domu, nie jest zahartowana i nie przetrzyma zimy.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group