Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
co można zrobić z tym ligustrem?
Autor Wiadomość
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-05-26, 12:49   

a co do drutów to przy ligustrach które są z regóły dość kruche trzeba uważąć by przy forowaniu niczego nie połamać....
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 12:53   

Bunny, dzieki za zdjecia, bardzo pomogly !! Jak sie do tego zabiore, to pewnie jeszcze pojawia sie jakies watpliwosci, wiec prosze o wyrozumialosc :-P

AnnoDoroto, czy Ty rowniez uwazasz, ze nie zaszkodzi po przesadzeniu ligutra troche ponaginac mu galazki?
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 12:55   

Defoliacja to zabieg kóry osłabia i spowalnia wzrost gałęzi. A duże liscie w tym przypadku to atut, oznaka ze roślina dobrze się czuje i rozwija.na razie zapewnij tylko roślinie jak najwięcej światła i pozwól rosnąć, zeby było co ciąć. Jak zaczniesz ciąć to liscie zmaleją.
Nota bene: na paru zdjęciach w Tomlinsonie widać jak na dloni że przedłuzono pień w taki właśnie sposób. Stosuje się to przy robieniu bonsai z np. 2-3 metrowych drzewek.
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-05-26, 13:03   

jak narazie to im wieksze liscie tym lepiej. póżniej- gdy zaczneisz bocinać i formować roślinke możesz je po prostu wyciąć. na pewno na ich miejce wyrosna nowe :) ale jak narazie to plus więc daj im spokój. niech odrzywiaja roslinke :)
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
Ostatnio zmieniony przez Bunny 2008-05-26, 13:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 13:05   

Trochę ponaginać można ( i tak trzeba je będzie troche uporządkowac zeby sięnie splątały i nie krzyżowały) - dopływ światła do wnętrza korony sprawi że będzie się ładniej zagęszczać.
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-05-26, 18:59   

A czy teraz przy przesadzaniu mam wymieniac cale podloze na mieszanke dla ligustrow czy przelozyc rosline do wiekszej doniczki i uzupelnic tylko brak taka mieszanka (albo moze innym podlozem) ?
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-05-27, 15:27   

Jeżeli masz to drzewko od niedawna i nie znasz jego histori- kiedy miało ymieniana ziemie, przycinanane korzenie itp to wymieniasz podłoże i rozczesujesz korzenie. przyda się ten zabieg by mieć pewność, ze miesznaka jest obrze dobrana i roślina będzie miała duze przyrosty :)
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-01, 23:44   

Po 6 dniach drzewko wyglada tak:



Czy mam nie ruszac tych pedow, ktora rosna jak oszalale? Nie pomogloby to w rozrosnieciu sie na szerokosci?

Poza tym zajrzalam w korone i niestety wszystkie galezie sa na jednej wysokosci :-( Czy to oznacza, ze pozostaje mi miotelka? Bo gdybym chciala z jednego z konarow zrobic czubek, musialabym usunac pozostale... Konary sa 4 (jeden z jednej strony, z drugiej "podwojny" i ten drobniutki wyrastajacy bardzo nisko).





Bardzo prosze o rade.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-02, 12:45   

Chyba nie rozumiem pytania: w jaki sposób obcinanie ma pomóc w rozrośnięciu się "na szerokości"?

Co do gałęzi: jelsi pozwolisz rosnąć tej rośłinie, to po wyprowadzeniu nowego czubka z jednej z gałęzi możesz nawet usunąc pozostałe: ligustr łatwo odrasta wypuszczajac pędy na pniu.
Skoro wszystkie sż na jednym poziomie, mozesz sprobować wyprowadzić czubek już teraz i odciżć resztę. Ale tak szczerze to ja bym dala mu najpierw porosnąć, niech odżyje i wzmocni się. Co do dokładniejszych wskazówek jełśi chodzi o formowanie, to naprawdę powinnaś odwiedzić jakieś warsztaty, ze zdjęć trudno tak doradzać: "teraz w prawo, jeszcze bardziej..."
 
 
KasiaQ
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-02, 13:01   

Wiem, ze trudno doradzac na podstawie zdjęć. Chodzi mi tylko o forme, jaka bedzie najlepsza. A na warsztaty wnet sie wybieram :-)

Z rozrastaniem na szerokosci źle sie wyrazilam - myslalam o zageszczaniu drzewka i wypuszczaniu nowych pedow na pniu wlaśnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group