Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wiąz drobnolistny - szkic
Autor Wiadomość
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-11-05, 12:57   wiąz drobnolistny - szkic

DRZEWKO OUTDOOR* !
* w wielu źródłach można znaleźć informacje o wiązie drobnolistnym jako gatunku do wnętrz. Co prawda, przy pewnym doświadczeniu , taka uprawa byłaby możliwa, jednak praktyka dowodzi, że zawsze z mniejszą lub większą szkodą dla rośliny. Jest kolosalna różnica, między wiązami uprawianymi cały rok w domu, a tymi którym zapewnimy stanowisko na zewnątrz. Uprawa na zewnątrz zapewnia optymalne warunki i zdrowie wiązów drobnolistnych. Zdecydowanie polecamy jako drzewko outdoor. Mając na uwadze osoby, które już uprawiają wiązy w domach w tekście poniżej odniesiemy się również do problemów związanych z taką uprawą oraz podpowiemy jak i kiedy bezpiecznie przenieść roślinę do ogródka lub na balkon.


GATUNEK, GROMADA/RODZINA (pol):
Wiąz drobnolistny
Okrytozalążkowe/Wiązowate


GATUNEK, GROMADA/RODZINA (łac):
Ulmus parvifolia
Angiospermae/Ulmaceae



SPOTYKANE ODMIANY:
"Variegata" - o pstrokatych liściach


CECHY CHARAKTERYSTYCZNE:
Liście – cimnozielone, sztywne, piłkowane długości 0,5-2 cm, ogonki liściowe krótkie, kora jasna gładka, nie łuszcząca się. Brak kwiatów i owoców. Młode liście wyraźnie jaśniejsze, z czasem nabierające sztywności. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono (duża zależność nasłonecznienia stanowiska).

CECHY SZCZEGÓLNE:
Wiązy mogą być mylone z brzostownicą japońską, ze względu na bardzo podobne liście.

POCHODZENIE,KLIMAT, NATURALNE STANOWISKA:
W stanie naturalnym Azja – Chiny, Japonia, Korea, Tajwan. Wiązy drobnolistne radzą sobie również dobrze w innych strefach klimatycznych z wyjątkiem obszarów charakteryzujących się ostrymi zimami (długotrwałe mrozy poniżej –10st.C), w których przemarzają.

WYMAGANIA UPRAWOWE:
Stanowisko: : Pełne słońce. Rośliny w bardzo małych pojemnikach, osłabione lub w przypadku zmiany stanowiska w ciągu sezonu wegetacyjnego – stanowisko półcieniste. Cały rok stanowisko na zewnątrz – ogród balkon, taras, parapet zewnętrzny. W przypadku gdy wiąz hodowany był wcześniej we wnętrzu polecamy przeniesienie rośliny na zewnątrz w okresie kwiecień- maj, gdy temperatury nie spadają już poniżej 5st.C.
Wilgotność: jak w przypadku większości gatunków podłoże nie może zostać zalane ani przesuszone. Podlewanie gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na rośliny w małych pojemnikach, które w upalne dni mogą potrzebować kilkukrotnego nawadniania w ciągu dnia. Wiązy źle znoszą przesuszenia, reagując gwałtownym zrzucaniem liści. Zimą należy regularnie sprawdzać wilgotność podłoża, rzadko jednak wymagane jest podlewanie (uprawa outdoor). Nie podlewamy w czasie mrozów!!! Utrzymywanie wysokiej wilgotności najbardziej istotne jest przy uprawie we wnętrzach ze względu na suche powietrze w pomieszczeniach.
Zasilanie:w sezonie wegetacyjnym, częstotliwość nawożenia zależna od rodzaju nawozu. Polecamy bio gold, jako najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny nawóz. Zimą nie nawozimy
Temperatura:W przypadku uprawy indoor zimą należy zapewnić niższą temperaturę około 10st.C (np. jasna nieogrzewana piwnica).
Przesadzanie:
Wiosną, najlepiej w momencie nabrzmiewania pąków
Podłoże:przepuszczalne o neutralnym ph np. akadama lub mieszanka np. piasek gruby/torf/akadama - 1/1/1/1
Zimowanie:W Polsce wiązy wymagają jedynie okrycia przy większych długotrwałych mrozach. Zimy 2005-2008 dla zdrowego egzemplarza wiązu drobnolistnego nie były zagrożeniem. W przypadku małych drzewek należy zachować szczególną ostrożność w bardzo mroźne dni. Podczas łagodnej zimy najczęściej liście nie opadają lub opadają częściowo. Nie jest to jednak bezpośrednia zależność temperaturowa, zdarza się, że dwa drzewka stojące obok siebie na tym samym stanowisku reagują zupełnie inaczej na warunki zimowe. Chronimy roślinę przed mroźnymi powiewami powietrza wybierając miejsce osłonięte, np. kąt ogródka.

PREFEROWANE FORMY:
Wiązy spotykane są w większości form, uznawane są jednak za wybitnie przydatny gatunek do formy miotlastej.

PREFEROWANE METODY FORMOWANIA:
Drutowanie, odciągi, przycinanie.
Roślina szybko rosnąca – należy zdjąć druty przy pierwszych oznakach wrastania – w sezonie drut może wrastać już po kilku tygodniach.

MOŻLIWE PROBLEMY W UPRAWIE:
>>Stanowisko na zewnątrz zapewnia warunki optymalne, bardzo rzadko spotyka się jakiekolwiek problemy w uprawie.
>>W przypadku uprawy we wnętrzach sytuacja jest odwrotna, rośliny osłabione nieodpowiednim miejscem uprawy podatne są na szkodniki i choroby. Najczęściej spotykanym problemem jest pojawienie się przędziorka, który osłabioną roślinę może zniszczyć w ciągu kilku tygodni.

METODY ROZMNAŻANIA:
Z pędów, poprzez odkłady powietrzne lub ziemne, zimą z sadzonek korzeniowych.

NAJCZĘSTSZE SZKODNIKI:
Przędziorki

NAJCZĘSTSZE CHOROBY:
Plamistość liści

Tips&Tricks
>> Łatwo można zagęścić roślinę poprzez częste cięcie. Tnąc pęd mamy prawie 100% pewność, że przy ogonkach ostatnich liści pojawią się nowe pąki (czasem jeden, czasem kilka).

Tekst do dyskusji. Licze szczególnie na Wasze doświadczenie, to co widzicie powyżej to moje spostrzeżenia z ostatnich kilku lat uprawy wiązów. Zdjęcia będą jak dopracujemy tekst.
Ostatnio zmieniony przez szef 2012-11-24, 22:02, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2008-11-05, 19:04   

Robercie , poprawiłem kilka drobnych kwestii edytorskich w powyższym tekście (odstępy, wytłuszczenia, hiperteksty itp)

Zauważcie, że niektóre słowa są zaznaczone kolorem zielonym.
Docelowo mają to być hiperlinki prowadzące do artykułów opisujących dane hasło czy zagadnienie. W tej chwili hasła te nie działają, ale kolor jest abyśmy widzieli cel do jakiego dążymy.

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group