Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Buk
Autor Wiadomość
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-15, 15:31   Buk

witam posiadam od trzech lat buka drzewko było formowane w rok temu ale tylko główne gałęzie. Teraz wygląda tak. Nie bede sie rozpisywał prosił bym o komentarze i może jakieś sugestie co do formowania

widok z góry
 
 
jarosław_84
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-15, 22:00   

Mi się podoba taki jaki jest teraz :spoko:
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-16, 17:58   

Przede wszystkim fajnie, że ktoś w końcu wstawił cos innego niż fikus i wiąz :)


Wg mnie drzewko nie zachowuje zbytnio proporcji. Może to kwestia zdjęcia i w realu zmieniłbym zdanie, ale roślina wymaga drastycznego skrócenia i poprowadzenia z jednej z gałązek nowej korony (np. druga od dołu). Dzięki temu pień zwężałby się stopniowo ku górze. Musiałby się zmienić troszkę kat nasadzenia, albo mozna delikatnie odgiąć pień w prawo. Zdaje sobie sprawę ile te zabiegi miałyby zająć latek ale chyba warto dla nebari. Zastanowiłbym się także nad wszczepieniem na dole gałązki z prawej strony (zgodnie ze zdjęciem) - przyszły pierwszy dolny konar. Gratuluję nebari, z uwagi na podstawę buczek bardzo mi się podoba.

Mój buczek wygląda o wiele gorzej :/

Poza tym fagus w bardzo dobrej kondycji. Pięknie się zagęszcza i pewnie super wyglądał jesienią. Z tego co wiem to jednak drzewa o tak dużych liściach powinno się "wystawiać" bez ulistnienia i z tego powodu może razić niezwężający się odpowiednio pień.

Życzę powodzenia i samych trafnych decyzji.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez SirDejw 2010-04-16, 18:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-16, 18:51   

na żywo całkiem inaczej wygląda. Jeżeli chciał bym stworzyć koronę z którejś z gałezi bocznej, korona była by osadzona dużo wyżej ponieważ każda z gałązek jest dość wysoko osadzona. Już rozważałem taką ewentualność ale odpuściłem sobie. Wydaję mi sie że lepiej zaszczepić gałązkę nie z prawej a zlewej strony. Zauważ że od pierwszych gałązek do samego wierzchołka jest pustka jeżeli poprawie gałazkę z lewej strony tą drugą od dołu, która jest nie naturalnie ułożona bedzie bardzo duża przestrzeń bez gałezi ;/
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-17, 19:43   

W takim razie rozważyłbym usuniecie tej drugiej od dołu. W ten sposób buk miałby bardziej smukłą formę i konary oddzieliłyby się od korony na zasadzie chmurek.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-17, 20:12   

SirDejw napisał/a:
W takim razie rozważyłbym usuniecie tej drugiej od dołu. W ten sposób buk miałby bardziej smukłą formę i konary oddzieliłyby się od korony na zasadzie chmurek.
Kurcze szkoda że nie mieszkasz bliżej Sirdejw bo jednak przez zdjęcia nie da sie w 100% ocenić drzewka. Jeżeli chodzi o tą drugą gałąź od dołu to planuję ją uciąć ten odcinek co zmierza w kierunku głównego pnia. Jeżeli bym ją wyciął to do samego wierzchołka nie miał bym przez dobre 40cm nawet z czego stworzyć chmurki :shock: Fajnie by było sie spotkać i pogadać na żywo.
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-17, 20:42   

Widziałem że kamil komentował i pisał jedynie o wierzchołku. Ja nie mam tak dużego doświadczenia. Po prostu mi brakuje właśnie tej przestrzeni pomiędzy gałązkami która dla Ciebie byłaby niepożądana. Zresztą ze zdjęć można sobie pisać jedynie jakieś intencje które mogłyby Ci pomóc w planowaniu dalszej drogi dla drzewka. Czekam na dalsze zdjęcia.

Klonika też masz cacy, gratulacje. Choć uważam że powinieneś go skrócić (choć może nie teraz - bo z tego co pisałeś musi nabrać trochu sił)
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-17, 21:44   

Co do klona to bedę teraz tylko ostro dbał o niego i zagęszczanie a za rok wybiorę sie z nim do kogoś doświadczonego.
Co do buka jak będzie puszczać liście to wstawię fotki.
Pozdrawiam :jupi:
 
 
viopola 
wiola p.

Pomogła: 3 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 13 Lut 2009
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2010-04-20, 19:45   

Arrr , czy Twój buczek juz zaczyna puszczać pąki , bo boję sie ze mój przemarzł , nie widać jeszcze na nim oznak życia
 
 
Arrrr 
Arkadiusz Poźniak


Pomógł: 5 razy
Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-20, 19:56   

Spokojnie dopiero niektóre drzewa ruszyły. Na pewno sie obudzi. Cierpliwości.
 
 
viopola 
wiola p.

Pomogła: 3 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 13 Lut 2009
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2010-04-20, 20:04   

trzymam Cię za słowo :-D
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-20, 21:22   

Ostatnio byłem pod nowym osiedlem dębowe tarasy w kato i posadzono tam ze 20 wiązów. Choć rosły zaledwie 2m od siebie jeden za drugim to bardzo rózniły sie od siebie. Jedne miały już liście innym nie ruszyły pąki.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2010-04-20, 22:53   

Buki wypuszczają liście stosunkowo późno, na pewno później niż pozostałe drzewka. W tamtym roku mój buczek obudził się na dobre dopiero w połowie maja.
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Pavulon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-26, 07:47   

W olsztyńskich lasach jest ogromna ilość buków - większość jeszcze śpi smacznie, niektóre sobie dopiero przypominają o wypuszczaniu pąków, a niektóre już mają całkiem spore liście. Natura też miewa zachwiania, więc przejmować się chyba jeszcze nie ma czym. Moje dęby też się coś zgrać nie potrafią - jednym dopiero się pąki rozsuwają a innym już listki się pokazują (dodam, że dęby są wszystkie z jednego miejsca, a w naturze oddalone były o zaledwie kilka metrów od siebie)

MOD: Proszę uzupełnić imię i nazwisko pod nickiem
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2010-04-26, 09:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
kavala
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-26, 10:50   

A można wiedzieć jak zimujesz swojego buka? Zacząłeś go kształtować jako siewkę? Bardzo mi się podoba :)
Ostatnio zmieniony przez kavala 2010-04-26, 10:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group