Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początkująca i moi podopieczni
Autor Wiadomość
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-07-29, 11:26   Początkująca i moi podopieczni

Witam Wszystkich

Już od dawna fascynowała mnie sztuka bonsai, ale dopiero teraz znalazłam na to czas i warunki, więc postanowiłam sama spróbować.
Oto moi podopieczni.
To zdobycze tegoroczne, a każda ma swoją historię

Obraz 001a.jpg
Sosenka - rosła pod płotem, nie wiem ile wiosen liczy, ale chyba w młodości ktoś na nią najechał.
Plik ściągnięto 2854 raz(y) 212,07 KB

Obraz 002a.jpg
Modrzew - rósł chyba z 5lat wśród innych krzewów, zacieniony, miał bardzo słaby system korzeniowy
Plik ściągnięto 2841 raz(y) 207,41 KB

Obraz 003a.jpg
jeszcze jeden modrzew - samosiejka, mama chciała go wywalić bo rósł w jej klombie, więc go przygarnęłam
Plik ściągnięto 2848 raz(y) 199,47 KB

Obraz 005a.jpg
i mój ostatni nabytek, brzoza - rosła w ścianie domu
Plik ściągnięto 2851 raz(y) 214,82 KB

 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-07-29, 12:26   

mam jeszcze prośbę
podajcie mi link do tematu drutowani, konkretnie chodzi mi o terminy prac. Kiedy drutować liściaste a kiedy iglaste, czy w ogóle coś moimi maleństwami robić czy jeszcze poczekać.
Za porady dziekuję
 
 
fafiko 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 13 Mar 2009
Skąd: bieruń
Wysłany: 2011-07-30, 15:25   

Moim skromnym zdaniem z drutowaniem jeszcze można poczekać.Ale z sosny to można zrobić ładny kenegai lub shakan. Ale to moja opinia. I jeszcze brzoze to narazie do większej doniczki by lepiej rosła.
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-07-31, 22:45   

Jak dla mnie to wszystkie rośliny powinny pójść do gruntu na parę lat. Cały czas możesz korygować ich wygląd i wzrost a w gruncie szybciej przytyją. Na razie wszystko za malutkie.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-01, 10:32   

Dziękuję za porady.
Poczytałam, poczytałam i modrzewia spróbuję zadrutować jak zgubi liście, bo na razie się boję żeby nie uszkodzić niczego. Martwię się też o brzózkę, zaczęły jej listki żółknąć, nie wszystkie, w każdym bądź razie te żółte poobcinałam (według tego co wyczytałam, zabieg ten może pomóc w aklimatyzacji). Co do brzozowej doniczki to wsadziłam ją w taką, ponieważ jak została wyciągnięta ze ściany (bo rosła w ścianie) to miała 3 korzonki długie jak ona sama, ale chyba rzeczywiście trzeba będzie ją w większą przesadzić. Mam nadzieję, że się utrzyma bo związałam się z nią emocjonalnie, jak i z resztą moich podopiecznych, ale to moja pierwsza liściasta sierotka.
Za to jestem dumna z modrzewia, pięknie się przyjął, po uszczykiwaniu młodych pędów puszcza nowe, zieloniutkie, już nie gubi liści.

Mam jeszcze jedno drzewko, to był jakiś krzew iglasty, który mama wywaliła, bo jej przeszkadzał w podlewaniu i poza tym mówiła, że jest chory. No więc ucięłam tą część co mi się podobała i wsadziłam w donicę (żeby był mobilny, i nie wylądował na śmietniku). Obgoliłam go całego, pojawiły się małe nowe pędy, jak przeżyje, to będzie piękne drzewko. Jutro wrzucę fotki.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-01, 10:36   

Peper50, świetny blog!!!
Pozdrawiam
A teraz do roboty, bo za chwilę mnie wyleją ;-)
Miłego dnia
Ostatnio zmieniony przez robibalek 2011-08-01, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-02, 11:37   

A to drzewko o którym pisałam wczoraj

Obraz 007.jpg
ogolony
Plik ściągnięto 2854 raz(y) 206,01 KB

 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2011-08-02, 12:36   

Robi mam do ciebie pytanko, "Czy ty te roślinki trzymasz w domu", bo jak tak to niema co nawet gadać to są drzewka na zewnątrz, a ze zdjęć tak wygląda, że chcesz je w domu. NIE DA SIĘ.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-02, 13:55   

wszystkie drzewka są na zewnątrz. stoją na tarasie, gdzie są w miarę osłonięte od wiatru i deszczu, żeby nie przemokły, i tam tez będą zimować.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-08-02, 17:46   

Co do brzozy to brzozy są ciężkim materiałem na bonsai. Ciężko się przyjmują, mogą przemarzać zimą w małych doniczkach itp. Ale Tobie może się uda, trzymam kciuki.

Jeśli chodzi o iglaka to rozumiem z tego co napisałaś, że ucięłaś w tym miejscu co Ci się podobało i wsadziłaś do ziemi tzn, że ta część rośliny jest bez korzeni? Jeśli dobrze rozumiem to tak się nie uda niestety...

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
robibalek 


Dołączyła: 28 Lip 2011
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-03, 09:17   

to był wielki krzak, ma korzenie i to całkiem spore. Rozłupałam korzeń i tą część, która miała najładniejszy pień zostawiłam.

A z brzozą już chyba trochę lepiej, przestała żółknąć.

Wiem, że bonsai to sztuka cierpliwości, ale chciałabym mieć jakieś drzewko już "gotowe", ale chyba nie przyniosłoby mi to satysfakcji. Kurczę, za późno się za to zabrałam, jakbym zaczęła 10 lat temu, to pewnie mogłabym już się pochwalić jakimś okazem. A co tam, do emerytury wyhoduję piękny okaz. Jeszcze trochę czasu zostało. ;-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group