Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus Benjamin początki
Autor Wiadomość
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-13, 15:58   Fikus Benjamin początki

Witam wszystkich serdecznie!

Posiadam dwie sadzonki Fikusa Benjamina, jestem początkujący, i czytałem temat aby nie zaczynać od sadzonek, ale że tak powiem "wpadły mi w ręce". Jestem początkującym, są to moje pierwsze "drzewka".

Wstawiam zdjęcia i w miarę możliwości chciałbym się dowiedzieć co dalej mam zrobić, czy po prostu nic nie robić i tylko czekać, aby rosły.

Jeśli chodzi o moje oczekiwania, to priorytetem na sam początek jest pomniejszenie liści, czytałem że same się pomniejszają po przesadzeniu do mniejszej doniczki lub można je przyciąć lecz jest to metoda krótkotrwała, tylko pytanie czy jest sens przesadzać sadzonki.

Sadzonka nr 1.


Sadzonka nr 2.
Ostatnio zmieniony przez petertabak 2011-09-14, 16:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-09-13, 18:46   

Na razie zapewnij im optymalne warunki, nic z nimi nie rób. Dbaj tak żeby zaczęły wypuszczać nowe pędy, wtedy zaczniesz prowadzić sadzonki tak jak będziesz chciał.
A jak za dwa lata wstawisz fotki tych fikusów na to forum to już nie będziesz miał pytań bo wszystko miedzy czasie wyczytasz. Mam nadzieje że zobaczę te fotki.
Pozdrawiam
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
Ostatnio zmieniony przez Pit-B 2011-09-13, 18:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-14, 15:37   

Witam ponownie!

Dzisiaj byłem w kwiaciarni i kupiłem drzewko Fikusa Benjamina żeby móc się na czymś szkolić, zanim moje sadzonki wyrosną na dużych chłopców. I również pytanie co dalej? Czekać czy robić coś w kierunku kształtowania drzewka? I czy mam ściągnąć te sznurki z pnia czy na razie je zostawić?

Drzewko nr 1.




 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 46
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-09-17, 18:18   

Witam, ja mam dwa podobne egzemplarze, po zakupie pozbyłem się sznurka, poprzycinałem niektóre pędy i jedno drzewko owinąłem rafią, w podobnym stylu, ma być miotła :) , a z drugim postąpiłem podobnie, dziś po prawie pół roku kształtowania i owijania rafią, sprawdziłem jak się drzewko ma, i jest wszystko ok. Fikusa powinno się drutować, na około pół roku, może troszkę więcej, potem dobrze jest ściągnąć drut i popatrzeć co i jak. Co do twego drzewka, to musisz wstępnie wiedzieć w jakim stylu chcesz je prowadzić, fikus jest raczej wytrzymały na wszelkie zabiegi w przycinaniu i drutowaniu.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-17, 21:21   

Myślałem o stylu Moyogi, Miotlastym lub Bunjin.

Odwinąłem ten sznurek, zadbałem o scalenie pnia z 4 pędów (owinięcię rafią, a na rafie drut), no i nie mam na razie pomysłu co dalej.
Ostatnio zmieniony przez petertabak 2011-09-17, 21:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 46
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-09-18, 13:27   

Miotlasty będzie najprostrzy, w sumie to już jest :)
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-09-18, 19:29   

Miotlasty akurat jest jednym z najtrudniejszych. Na razie skup się na czymś innym a mianowicie opieka nad rośliną. Przyjdzie czas to będziesz formował.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-09-18, 20:35   

Bardzo kusi mnie ten Bunjin, tylko żal tyle gałązek wycinać :D
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-10, 17:24   

Witam ponownie !
Zaopiekowałem się moim drzewkiem, ono się zaaklimatyzowało, bo ładnie puszcza nowe listki.
Trochę je przyciąłem, zrobiłem lekki naciąg, oraz scaliłem pień (lub próbowałem go scalić, bo całkiem jeszcze się nie zrósł, ale widać postępy).

Zdecydowałem się na styl Bunjin, dlatego drzewko wygląda dość goło, no ale chciałbym uzyskać trochę więcej porad, poszukałem po internecie, przegarnąłem potrzebne informacje dla mnie, no ale jak każdy wie każde drzewko jest inne. To jest moje pierwsze i nie chce mu krzywdy zrobić, więc chciałbym zasięgnąć porady kogoś bardziej doświadczonego, jak dalej je kształtować?
Przyciąć je jeszcze wyżej "od środka" i scalać pień do samej góry, czy starać się już jakoś puszczać boczne gałęzie ? Co byście mi doradzili?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2011-10-10, 17:37   

Co do samego formowania to nikt nie udzieli Ci sensownych rad przez internet.
Sam musisz wiedzieć czego chcesz i systematycznie do tego dążyć. Tyle tylko że jak nie jesteś pewny co chcesz uzyskać to się nie spiesz. Wyciąć zbędne gałązki zawsze zdążysz a jak wytniesz za dużo to może być trudno później to naprawić.
Mam tylko uwagę do samego łączenia pni - absolutnie nie rób tego drutem. Zanim pnie się zrosną, drut tak wrośnie że na baaaardzo długo pozostaną blizny. Najlepiej owiń rafią lub innym podobnym materiałem - wtedy pnie na całej długości będą równomiernie ściśnięte i żadne blizny nie powstaną i wszystko ładnie się zrośnie.
 
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-10, 17:42   

O dziękuje za radę, miałem owinięte, ale chciałem sprawdzić jak wygląda sprawa pod spodem, więc chyba muszę do tego wrócić :)
 
 
fafiko 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 13 Mar 2009
Skąd: bieruń
Wysłany: 2011-10-10, 18:24   

Też mam takiego . Też ściągłem ten sznurek i owinołem rafią i długo długo nie ściągałem rafi.Możesz jeszcze gałązki odrutować i skierować na boki tak by korona drzewka była szersza.
 
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-14, 14:56   

Po wczorajszych zabiegach drzewko aktualnie wygląda tak:


Na razie wygląda marnie, ale mam nadzieje że gdy wszystko się pozrasta, to nabierze jakiegoś wyglądu :)
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2011-11-14, 18:16   

Nie wiem czy dobrze widze ale czy owinałes pien rafia punktowo??

Jak roslina zacznie przyrastac na grubosc to w tych miejscach gdzie nie ma rafi tkanka bedzie szybciej rosla probujac zalac rafie i zamiast fajnie zrosnietego pnia bedzie cos na ksztalt pieczonej szynki w siatce...
Owin caly pien scisle rafia tak aby w miare mozliwosci nie bylo wolnych przestrzeni... Na mojej roslinie wygladalo to tak kliknij tu
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
petertabak
[Usunięty]

Wysłany: 2011-11-14, 18:34   

Dziękuję, za kolejną pożyteczną radę :) A oprócz tego jest ok?

Wiadomo gdy się zrośnie spróbuje uformować te boczne odrosty, aby nie wyglądały jak jakieś krzaki :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group