Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
dziwny nalot na ziemi w doniczce
Autor Wiadomość
magsonia 

Dołączyła: 27 Gru 2011
Skąd: ------
  Wysłany: 2011-12-27, 11:47   dziwny nalot na ziemi w doniczce

witam. jestem nowa na forum i od niedawna mam swoje drzewko. na ziemi pojawił sie dziwny nalot taki białawy. nie bardzo wiem jak sobie z nim poradzić myslalam ze to plesn wiec zrobilam oprysk jakims preparatem grzybobojczym ale brak poprawy. na dodatek gubi listki moze to przez ten nalot a moze przez to ze jest zima nie wiem. prosze o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. dołaczam zdjecie drzewka.
tak przy okazji moze ktos wie co to za gatunek.
 
 
magsonia 

Dołączyła: 27 Gru 2011
Skąd: ------
Wysłany: 2011-12-27, 12:04   

hmm zdjecia widze sie nie dodały sprobuje to zrobic jeszcze raz
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-12-27, 12:13   

Witam,

Jest to pieprzowiec chiński, zimą może tracić liście z braku światła. Białaway nalot może być po prostu od wody (może twarda), podlewaj przegotowaną i odstaną. Jednak mogę się mylić, gdyż trudno ocenić po jednym zdjęciu. Jeżeli nic innego prócz utraty liści się nie dzieje, to ja bym się nie martwił.

Doniczka już jest chyba za mała, na wiosnę warto go chyba przesadzić. Możesz też zdjąć ten drut co tam jest, bo nie wiem po co tam jest.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-27, 18:47   

Na podstawie zdjęcia trudno ocenić.
Jeżeli po wyschnięciu ten nalot jest biały i stosunkowo twardy, jeżeli podobny osadza się również na brzegu doniczki, to są to najpewniej osady soli wapnia i magnezu (tak samo jak kamień kotłowy, kamień w czajniku).
Powodem wydzielania się tego kamienia jest twarda woda.
Woda odparowuje, a wszystkie niewykorzystane przez roślinę sole mineralne w niej zawarte pozostają i z każdą kolejną porcją wody ilość tych soli wzrasta.
Proces ten jest bardzo niekorzystny, gdyż powoduje zasolenie i nadmierną zasadowość podłoża i po przekroczeniu pewnego poziomu może to uśmiercić roślinę.
Woda wodociągowa w wyniku jej uzdatniania, ale nie tylko, z reguły jest raczej zbyt twarda dla częstego podlewania roślin i powoduje takie właśnie niekorzystne zjawiska. Przegotowanie wody twardej rozwiązuje problem tylko połowicznie gdyż usuwa tylko część twardości.

Rozwiązaniem jest przesadzenie drzewka do świeżej mieszanki i używanie do podlewania wody zdemineralizowanej, najprościej deszczówki.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2011-12-29, 15:22   

Czy tylko ja tam widzę pleśń? :-|
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2011-12-29, 15:30   

Określiłbym to raczej jako coś "pleśniopodobne".
 
 
magsonia 

Dołączyła: 27 Gru 2011
Skąd: ------
Wysłany: 2012-01-02, 18:54   

a zakładajac ze to pleśń to co nalepiej zrobic
 
 
Pawelr75 
pawelr75

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 01 Sty 2012
Skąd: Krotoszyn
Wysłany: 2012-01-02, 19:59   

Wygląda to jak poczatki plesni. Jest to okres szczególnie dobry dla grzyba (ciepło, mokro i ciemno). Przy plesni ziemia zaczyna śmierdzieć jak stara piwnica (czuć stęchliznę) - wystarczy powąchać. Proponuję napowietrzać ziemię - wystarczy patyczek do saszłyków - wbijamy w ziemię i delikatnie kulistymi ruchami robimy dziurkę. W ten sposób spulchnimy ziemię. A do nastepnego podlania można zastosować słaby roztwór topsinu.
 
 
magsonia 

Dołączyła: 27 Gru 2011
Skąd: ------
Wysłany: 2012-01-03, 16:27   

dziekuje za pomoc w koncu jakas pomocna odpowiedz
 
 
magsonia 

Dołączyła: 27 Gru 2011
Skąd: ------
Wysłany: 2012-01-25, 11:13   

moje drzewko bylo ladne ale podejrzewam ze od tej plesni stracilo wiekszosc lisci a te co zostaly sa zwiedniete. moze ma ktos inny pomysl jaka moze byc przyczyna stanu mojego drzewka
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group