Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus, kilkudniowy przymrozek
Autor Wiadomość
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-04, 10:24   Fikus, kilkudniowy przymrozek

Witam,

Szukałem na forum odpowiedzi, jednak jednoznacznej nie znalazłem.

Mieszkam w Wielkiej Brytanii, w miejscu gdzie mrozy są rzadkością. Jeżeli już to w nocy, kiedy za dnia wraca ciepło. Jednak od kilku dni mróz (-3, nie więcej) się utrzymuje.

Fikus stojący na zewnątrz dostał po tyłku. Nie jest w ogóle zabezpieczony i ziemię ma dość już zamarzniętą, liście stały się niczym materiał w dotyku, ale wciąż są wiotkie. Prognoza na nadchodzące dni wskazuje na kilka stopni powyżej zera.

Dlatego pytam: czy powinienem coś zrobić z fikusem? Zostawić jak jest? Ochronić jakoś przed mrozem? Wnieść w cieplejsze miejsce?

Dodam, że fikus to marchewa :-) , do tej pory wszystko było z nim bardzo dobrze. Wiem, że bycie marchewą nie świadczy tutaj o jakości estetycznej drzewka, ale emocjonalnie jestem do niego przywiązany i nie chce go stracić.

Fotografie jeżeli pomogą to oczywiście wrzucę.

Dziękuję za czas

Piotr
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
wiazek0312 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Kwi 2011
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2012-02-04, 14:43   

Napewno powinieneś go dobrze ochronić przed mrozem, póki nie za późno...
_________________
;)
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-04, 14:59   

wiazek0312 napisał/a:
Napewno powinieneś go dobrze ochronić przed mrozem, póki nie za późno...


Mrozy się kończą, już jest cieplej. Zastanawiam się czy teraz jakakolwiek ochrona da coś jeszcze? Czy te 3 dni lekkiego mrozu (na pewno temperatura nie spadła poniżej -5) mogły poważnie zaszkodzić?

Zastanawiam się czy nie wnieść rośliny do domu, ale tam znowu temperature okolo 20 stopni na plusie więc może to narobić więcej szkody niż pożytku teraz? Teraz stoi w szopie bez okien.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
Ostatnio zmieniony przez TigerStyle 2012-02-04, 15:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-02-04, 23:00   

Ciekawe doświadczenie. Myślę, że na dwoje babka wróżyła. W naturze fikusom (jeśli to marchewa, to pewnie mieszanka benjamina z macrocarpa) przymrozki są nieznane. Osobiście stawiam na to, że fikus zrzuci liście, ale nie padnie. Po krótkim okresie "dochodzenia do siebie" powinien wypuszczać świeże listki. W przyszłości bym nie ryzykował. Odśwież temat jak coś nowego się stanie.
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-05, 10:55   

Witam,

wiazek0312, armin dziękuję za odpowiedź.

Już wczoraj temperatura skoczyła. Jest spokojnie kolo 5 stopni na plusie. Z fikusem wszystko wróciło do normy, zarówno liście jak i ziemia. Zostawiam roślinę gdzie jest i będę informował o zmianach.

Pozdrawiam.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-02-20, 08:46   

Małe uaktualnienie.

Przypuszczam, że fikus padł. Liście w dużym stropniu opadły. Sama roślina też chyba została wysuszona, gdyż na tym chłodzie miałem wrażenie, że jest wilgotna gleba. Okazało się, że jednak jest sucho. Oglądałem gałązki i nie wyglądają zbyt dobrze.

Na razie podłałem wodą jak to robię normalnie i czekam, czy da oznaki życia. Tutaj w UK gdzie jestem, już dni się znacząco wydłużają i światła jest coraz więcej. Pieprzowiec już ruszył :-)

Poczekamy jeszcze kilka tygodni i dam znać o zmianach.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group