Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pieprzowiec - pierwsze cięcia
Autor Wiadomość
zgred 
beginer

Wiek: 40
Dołączył: 19 Paź 2012
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-13, 21:08   Pieprzowiec - pierwsze cięcia

Witam, mam pytanie odnośnie przycinania/formowania drzewka w okresie zimowym.

Mniej więcej miesiąc temu dostałem drzewko. Przeżyło już jakieś szkodniki - ale oddałem je do sklepu, w którym opryskali je i robaczki chyba zniknęły. Ostatnio niestety chyba trochę przelałem drzewko i pojawiła się pleśń na glebie. Zgarnąłem ją z wierzchu i troszkę przesuszyłem drzewko, teraz ostrożniej je podlewam i drzewko chyba jest w miarę dobrej formie. Puszcza nowe pęki, listki przestały opadać.

Wiem że w zimę należy ostrożnie podchodzić do wszelkich zabiegów formujących, ale drzewko zaczyna się rozrastać, więc chciałem się poradzić co mogę lub wręcz powinienem wykonać. Załączam obrazki:

Widok 1 - domyślnie planuje skrócić pędy tak aby zachować mniej więcej taką linie jak jest zaznaczona na obrazu - oznacza to usunięcie dwóch większych gałązek i kilku drobiniejszych. Dodatkowo planuje odgiąć dolną gałąź(kolor niebieski) w dół tak aby odcinała się od głównej korony drzewka oraz usunąć dwie gałązki (3 i 4) tak aby odizolować koronę główną od tej bocznej.
Jak się domyślam cięcie nr 3 to zostawić na wiosnę bo to kawał gałęzi.Tak samo drutowanie tej bocznej gałązki to też ma poczekać do wiosny.
Ale czy pozostałe trzy gałązki oraz te drobniejsze na koronie można usunąć teraz? Czy lepiej czekać na bardziej dogodny czas i dać teraz drzewku spokój?

Załączam jeszcze kilka fotek z różnych stron dla lepszego zobrazowania drzewka:
Widok 2
Widok 3
Widok 4
Widok 5
Widok 6
Widok 7
Widok 8

I mam też pytanie odnośnie mojego pomysłu na kształtowanie drzewka? Może ktoś bardziej doświadczony ma jakieś inne sugestie?

Pozdrawiam
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-11-14, 19:33   

Witam,

Ja osobiście doradzam...nic nie robić za bardzo, jeżeli ostatnio drzewko miało szkodniki. Co do dalszego formowania to ono już styl ma nadany. Odnoszę wrażenie, że nie poświęciłeś zbyt dużo czasu jeżeli chodzi o lekturę podstaw.

Poczytaj tutaj o pieprzowcu.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-11-14, 23:09   

Ja też odradzam cięcia teraz. Niech spokojnie przetrwa zimę. Natomiast co do kształtu to taka mała wariacja na temat. Niestety nie widzę co się dzieje na górze więc trochę pofantazjowałam.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group