Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
NASIONA DRZEW
Autor Wiadomość
shivv 

Dołączył: 18 Mar 2013
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-18, 14:49   NASIONA DRZEW

WITAJCIE!

Na wstępie powiem, że czytałem o długotrwałym i żmudnym procesie pozyskiwania bonsai z uprzednio posianych nasion drzew, lecz jestem cierpliwy, postanowiłem zaryzykować i kupić nasionka, lecz jestem osobą początkującą, chcącą nauczyć się i podziwiać każdy etap rozwoju i przemiany drzewa na własne oczy. Potrzebuję waszej pomocy i rad opartych na waszym doświadczeniu:

Gatunki:

Modrzew Daurski
Szydlica Japońska
Cyprys Wieczniezielony
Cyprysik Lawsona
Żywotnik Zachodni
Ketmia Syryjska
Paulownia Tomentosa

opis jest wg mnie nie do końca sprecyzowany, dlatego chcę się upewnić:

pierwsze 5 należy poddać stratyfikacji "zmieszać z wilgotnym piaskiem i umieścić w lodówce na okres x zapewniając dostęp tlenu"

czy ktoś wyjaśni mi jak to dokładnie zrobić.. jaki piach, jaki pojemnik, jak zapewnić dostęp tlenu? oraz jakie rodzaje gleby są odpowiednie do poszczególnych gatunków??

jak podlewać takie nasionka?

bardzo dziękuję za zainteresowanie :)
pozdrawiam
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-03-19, 06:25   

By ci to wszystko wyjaśnić, trzeba by przepisać pół książki, a na to niema miejsca na forum. Ja się posiłkuje książką Pana Terpińskiego "Szkółkarstwo ozdobne" z 1971.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
qwert 

Wiek: 39
Dołączył: 21 Kwi 2008
Skąd: bb:)
Wysłany: 2013-03-19, 18:48   odp

jaki piach? -zwykły, żółty, jałowy(tzn wypalony np w piekarniku) + rozdrobniony węgiel drzewny żeby się choróbska nie mnożyły.
jaki pojemnik? - najlepiej doniczka p9, na dnie jakaś drobna siateczka lub materiał żeby się piasek nie wysypywał
jak zapewnić dostęp tlenu? - po to doniczka z dziurkami w dnie + materiał, poza tym nie dawać za dużo wody, ma być pół-mokro, a nie ciapa z piasku.
jakie rodzaje gleby są odpowiednie do poszczególnych gatunków?? - tu już google pomoże

piasek z nasionami trzeba co kilka dni przegrzebywać i uzupełniać wodę jeśli piasek zbytnio przeschnął. Ja piasek wysypuję do jednorazówki , spryskuję spryskiwaczem, mieszam w jednorazówce, wsypuję z powrotem do doniczki i odstawiam do lodówki

żywotnik zachodni i c. Lawsona wywal od razu, ja też mnożę czasem z nasion, ale naprawdę szkoda na te 2 gatunki czasu, tuję kupisz nawet za 1 zł sadzonkę, a jesteś jakieś 3 lata do przodu.
Pisałeś, że chcesz widzieć każdy etap rozwoju, dla tuji naprawdę nie warto poświęcać 3 lat, ale to tylko moje zdanie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group