Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o wskazówki- mały fikus.
Autor Wiadomość
Afrah 

Dołączyła: 21 Kwi 2013
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-04-21, 14:34   Proszę o wskazówki- mały fikus.

Witam, postanowiłam przeobrazić mojego fikusa w bonsai, ale jestem początkująca w tym temacie. Na początku był sobie krzaczek (niestety zapomniałam zrobić zdjęcie). Fikus nie był wysoki ale miał bardzo dużo odnóży. Przesadziłam go do takiej podobno specjalnej doniczki, obcięłam trochę, małe gałązki przeplotłam i owiązałam rafią. Czy jest szansa, że ten kwiatek przeżyje taką zmianę? (Korzeni raczej starałam się nie uszkodzić) No i wygląda tak teraz. Tylko co dalej? Czy jest szansa, że jego łodygi się zrosną, albo chociaż trochę pogrubieją? Czy, żeby się pogrubiły nie mogą być związane tą rafią? I co z tymi wszystkimi obciętymi badylkami, które odstają z ziemi?
Proszę o pomoc. Mam nadzieję, że nie popełniłam jakiegoś karygodnego błędu ;)



 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2013-04-21, 15:12   

Wszystko się da. Zrośnie się, tylko trzeba czasu, na wiosne przyszłego roku będą razem. W międzyczasie (koniec lata, wczesna jesień) mozna go rozmumifikować i przewinąc na nowo rafię (lepiej się nawija jak jest 2-3 godziny namoczona w wodzie). Te kikuty należy wyciąć do zera. Rany po cięciach zabezpieczyc należy pastą do bonsai(użyłbym twardej) lub natrzeć sproszkowanym węglem drzewnym. Przez miesiąc nie nawozić po przesadzaniu. Jak wypusci nowe pąki zacząć nawożenie. Podlewać regularnie, ale niezbyt obficie. Fikusy nie mogą mieć nadmiaru wody. Dużo światła dziennego (południowe okno) lub nieco później do ogrodu, byle nie w pełne słońce. I SPOKÓJ, WŁASCIWIE POZA PODLEWANIEM I NAWOŻENIEM ZAPOMNIEĆ O NIM. Jak zmężnieje mozna pomyslec o jakimś formowaniu. Na razie czytać, czytać, czytać. Owocnej lektury :mrgreen:
 
 
Afrah 

Dołączyła: 21 Kwi 2013
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-04-21, 16:08   

Dziękuję bardzo za poradę, bardzo mi pomogła :)
 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2013-04-22, 08:29   

Prę bardzo. :mrgreen: Twój fikus ma dwa pnie (lub są to dwa oddzielne drzewka) Dwójka to w bonsai liczba szczególna - jako jedyna z liczb parzystych jest dopuszczalna "do użycia" w tej sztuce. Poczytaj o stylach bonsai, ze szczególnym uwzględnieniem stylu Sokan.
Pozdrawiam!!!
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-04-23, 06:39   

Popełniłaś. Przed wsadzeniem do nowej doniczki było rozczesać korzonki, rozplątać roślinki bo jest ich kilka, wybrać te które ciebie interesują. Kikuty będą gniły, chyba, że wypuszczą liście. Co do formy to wygląda jak proca. JA bym zwalił rafie, dobrał się do korzeni i wsadził do "normalnej" doniczki na parę sezonów.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
willy 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 31 Paź 2011
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2013-04-28, 13:48   

Masz rację słowik ogólnie rzecz biorąc. Jednak teraz, gdy JUŻ zostało przesadzone, ponowne przesadzanie chiba by tego krzaczka wykończyło. Fikusy nie znoszą "mokrych stóp i częstego przesadzania właśnie
 
 
Afrah 

Dołączyła: 21 Kwi 2013
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-04-28, 14:22   

Z listkami u góry nie ma problemu. Zauważyłam nowe listki już 2 dni po przesadzeniu. jednak teraz wychodzą nowe już z tych właśnie wystających kikutów :/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group