Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klon Deshojo
Autor Wiadomość
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-11, 20:07   Klon Deshojo

Witam

Chcialem zaprezentowac klona po cieciu zimowym i zredukowaniu korzeni...

Mam dylemat co do jego dalszego formowania... Pan Pietraszko twierdzi, ze ta forma czyli ciecie poziome i zasloniecie ciecia korony tzw "czapa" jest najlepszym rozwiazaniem... na pytanie czy nie lepiej uciac go nizej i wyprowadzic nowa korone z galazki uslyszalem, ze tak sie nie robi... Roslina musi naturalnie zwerzac sie ku gorze jezeli pien tego nie gwarantuje tniemy i maskujemy czapą. Zastanawiam sie tez nad usunieciem dolnej grubej galezi hmm a jakie sa Wasze opinie i sugestie ?

Zrobilem zdjecia z dwoch stron drzewka oraz nebari, na moje nieszczescie lepsze nebari jest po stronie , ktora okreslilem jako tyl , kierowalem sie ulozeniem galezi przy ustalaniu frontu.

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-05-30, 10:11, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-04-12, 14:33   

Mi również nie zbyt podoba się ta gąłąź ,która jest najniżej ,ale jak ją wytniesz teraz to lewa strona będzie "łysa". Na twoim miejscu zostawiłbym ją na ten sezon bądź więcej i obserwował jaki ona nada kształt reszcie. Daję propozycję formy na przyszłość:
Ostatnio zmieniony przez Benjamin 2013-04-12, 14:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-12, 21:59   

Dzieki za odp ! Znam ta fotke :) faktycznie ta strona po jej wycieciu bedzie lysa ale to klon ! szczepic go moge na rozne sposoby... a gdy wystrzela uspione paki bedzie duzo galazek do wyboru ;)
_________________
Pozdrawiam
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-13, 12:44   

Zwróć uwagę na fakt , że wszystkie klony palmowe pokazywane jako bonsai mają bardzo cienkie gałązki , wniosek ?
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-13, 17:22   

YYY nie wiem Jacku ;) chyba, ze chodzi o budowanie korony od nowa co wiaze sie z wycieciem wszystkich grubych galezi ? hmmm w tym roku chcialbym zeby sie troszke zagescil i potem bede mial z czego wybierac co zostaje co wylatuje...
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-04-13, 17:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-13, 21:50   

Tak właśnie , wycięcie wszystkich gałęzi spowoduje silne wybijanie nowych przyrostów ze śpiących pąków , wówczas było by naprawdę w czym wybierać ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-13, 23:07   

Niby tak ... ale czy juz nie jest za pozno ?? roslina juz ruszyla, wybijaja mlode paki z pnia dlatego bedzie pewnie mocno krawic :( nie zaszkodzi jej to ?? bo jezeli nie to wywale co trzeba ;)
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-04-13, 23:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-14, 09:11   

Nie zaszkodzi , właśnie teraz gdy soki krążą w roślinie najsilniej , jest najlepszy czas na takie zabiegi , tylko wycinając najgrubsze gałęzie musisz na razie zostawić ich nasadę , z niej to wybiją najprędzej pąki , a dopiero po pewnym czasie powinny pojawić się kolejne
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-14, 10:15   

Rozumiem ;) jutro przytne co trzeba! faktycznie u nasady galazek jest najwiecej wybijajacych paczkow :mrgreen: ale mam jeszcze dylemat co do wygladu korony z takim "kikutem" lepiej robic tzw Czape maskujaca ciecie ? czy skrocic pien o ok 10 cm i wyprowadzic z galazki gorna czesc korony ? tak ja na zdjeciu
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-04-14, 19:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-15, 15:39   

Dzisiaj ogolilem klona do zera... widac juz wybijajace paki z pnia :) tak jak mi radzil Jacek nie obcinalem galazek do samego pnai zostawialem nasade... do zera wycialem tylko dwie grube galezie... wszystko widac na zdjeciach.
_________________
Pozdrawiam
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-04-15, 21:15   

No i pięknie :-) co do ostatniego pytania , zawsze powinno się planować wysokość docelową rośliny co najmniej o kilkanaście centymetrów powyżej głównego pnia , w tym przypadku , może się okazać iż pień jest nieco zbyt wysoki , tylko musisz zdać sobie sprawę z faktu iż budowanie nowej korony potrwa na pewno co najmniej ponad 4 lata ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-04-15, 23:27   

spokojnie... mam czas ;)
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-05-28, 17:19, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-05-28, 17:20   

Klon juz sie rozwija ... ;)
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-05-30, 10:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-06-24, 21:36   

Jacku tez sadze, ze roslina jest troche za wysoka ... na zdjeciu widac o ile chce ja obnizyc ;) mysle, ze bedzie to jakies 10 cm. Roslina bardzo dobrze sie rozwija zdjecie wyzej z paroma galazkami jest juz nie aktualne ... teraz to jest prawdziwy krzak :D zastanawiam sie czy juz nie wywalac jakis galazek, ktore wiem, ze i tak nie beda mi potrzebne czy lepiej poczekac do wiosny ? zima w stanie bezlistnym bedzie mozna lepiej zobaczyc co i jak ;) a moze pozbawic go lisci w tym sezonie w lipcu i wykorzystac ten okres do redukcji zbednych galazek ? hmmm czy za duzo jak na jeden sezon tych zabiegow ?
_________________
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2013-06-24, 21:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Benjamin 
Filip

Pomógł: 1 raz
Wiek: 48
Dołączył: 21 Sie 2012
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-06-25, 18:48   

Już przestań go męczyć...hmm? Tak będzie lepiej ,a na wiosnę możesz ciąć. Ja tak robiłem z klonem (zwykłym). Wzrostem przypominającym twój klon. Obciąłem gałązki i został kołek. Następnie modliłem się by wypuścił liście i tak się stało ,więc zostawiłem go na nast. sezon i lepiej zniósł to skrócenie w kolejnym sezonie niż mógł w poprzednim. Niech sobie godnie i spokojnie przezimuje :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group