Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz Drobnolistny - styl Sookan?
Autor Wiadomość
zaboleqqq 

Dołączył: 08 Sty 2013
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-18, 19:31   Wiąz Drobnolistny - styl Sookan?

Cześć,

Zakupiłem takiego oto wiąza :) . Wiem, że dość młody i dopiero za parę lat będzie można coś o nim myśleć ale podoba mi się układ gałęzi i mam wobec niego pewne plany. Mam nadzieję, że ktoś albo potwierdzi, że to wypali albo da mi w twarz i powie, że chyba mi się pomyliło ;) . Warianty są dwa :)

Wariant 1
1) Jak widać, trochę powyżej podstawy pnia wyrasta druga gałąź. Na głównym pniu gałązki układają się naprzemiennie więc wygląda to spoko moim zdaniem. Mój plan jest taki, żeby obecnie skrócić trochę drzewko na głównym pniu a tą dłuższą lewą gałąż podciągnąć trochę do góry. Jak już drzewko trochę podrośnie (czyli pewnie ze 2 -3 lata, aż pień zgrubieje), chcę zastosować odkład powietrzny tuż poniżej miejsca skąd wychodzi boczna gałąź, potrzymać tak drzewko ze 2 lata i potem o ile nic się nie stanie to wyjdzie z tego Sookan :) .

Wariant 2 - znacznie mniej finezyjny :P
2) Na wiosnę uciąć tą boczną gałąź i zrobić z niej drugą sadzonkę w stylu Ikadabuki czy tratwę. Wywalić wszystkie gałęzie po jednej ze stron i pozwolić jej tak rosnąć kilka lat :) .

Może poniosła mnie fantazja, ale trzeba kombinować. Odczuwam, że nie mam się na czym uczyć ;) .

Liczę na pomoc, tylko nie zrównajcie mnie z ziemią :) !
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-07-19, 06:52   

Czy to na pewno drobnolistny, bo nie które liście dość duże, ale może to zdjęcie przekłamuje (jeśli to inny wiąz np. nasz polski, to musisz z nim na dwór, w domu nie przeżyje). Ja bym go zostawił na parę latek by przytył, jak teraz go potniesz to ci wyjdzie zwykły marketowe drzewko. Dość bidnie wygląda w środku sezonu wegetacyjnego.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
zaboleqqq 

Dołączył: 08 Sty 2013
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-19, 12:41   

Hmm czemu biednie?? Z tego co wiem to było przycinanie jakiś krótki czas przed kupnem. Ma sporo nowych liści (jeszcze małych) i świeże malutkie gałązki.

Wydawało mi się, że to jest drobnolistny bo taki też chciałem dostać w szkółce bonsai (nawet Pani, która sprzedawała mi drzewko zapewniała, że to indoor w przeciwieńswie do wiązu polskiego). No nic, zobaczymy czy przetrwa zimę w takim razie :) ).
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-07-19, 13:14   

Pawłowi prawdopodobnie chodziło o to że obecnie zdrowe drzewa liściaste są bardzo mocno zarośnięte (mają dużo liści). Jeśli było przycięte to może faktycznie zostały wycięte. Z jakiego jednak powodu????? Podaj jeszcze długość największych liści (samej blaszki liściowej).
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
zaboleqqq 

Dołączył: 08 Sty 2013
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-07-20, 21:42   

Drzewko jest ze szkółki we Wrocku wszystkim wam pewnie znanej - zakładam, że tam wiedzą jak się z drzewkami obchodzić...

Największy liść jaki udało mi się znaleźć mierzył niespełna 3cm (sama blaszka). Znaczna większość liści jest o połowię mniejsza(a niektóre jeszcze mniejsze) a jest ich coraz więcej. Wiąz wygląda z dnia na dzień coraz lepiej. Do przyszłej wiosny będzie sobie spokojnie rósł, jak nie dłużej.

Mam jednak nadzieję, że to wiąz drobnolistny a nie polski. Ze zdjęć które oglądam w sieci to praktycznie na każdym młodym drzewku pojawiają się jakieś większe liście albo liście mutanty :) .
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-07-24, 06:37   

3 cm to dość duże, a wiąz drobnolistny nie jest całkowicie in...., są sprzeczne wypowiedzi, jedni trzymają na dworze (zimowanie), inni w domu. Z mojego doświadczenia wiem, ze lepiej rośnie jak przeżyje zimę na dworze, ale to już inny temat.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group