Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zelkowa.. Indoor czy Outdoor?
Autor Wiadomość
Dudek 

Dołączył: 02 Wrz 2014
Skąd: Gliwice
  Wysłany: 2014-09-08, 20:35   Zelkowa.. Indoor czy Outdoor?

Witam.. ;-)

Liczę na waszą pomoc w rozwianiu moich wątpliwość. Będąc osatanio Leroy Merlin zauważyłem ciekawy okaz Zelkovy. Chetnie bym przygarnął te drzewko tylko pojawia się pewien problem... mianowicie babka zapewniała mnie że to jest drzewko indoor na forach czy na różnych stronach zdania są różne nie którzy trzymają w domu nie którzy trzymają pod chmurką.. i pytanie do Was Zelkova to w końcu indoor czy outdoor?

Dziekuję serdecznie za wszelką pomoc i Pozdrawiam.. ;-)
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-09-09, 15:25   

Po pierwsze upewnij się, że to jest na pewno zelkova, zrób zdjęcia i wklej na forum. Sam myślałem, że mam zelkovą, a po konsultacji na forum okazało się, że to wiąz ;D Tak czy owak oba z tych drzew są outdoor i już dawno powinny stać na dworze, aby "załapać", że się już zbliża zima ;)
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-09-19, 17:17   

Tak jak w poście wyżej napisał sejten 88 wklej w miarę szczegółowe zdjęcia gałązek oraz liści, to wtedy prawdopodobnie gatunek zostanie przez któregoś z forumowiczów prawidłowo rozpoznany. Co do pytania, czy brzostownica (Zelkova) jest gatunkiem in- czy też outdoor odpowiem tak: gatunki rodzaju Zelkova rosnące w zbliżonych do naszych warunkach tj. brzostownica japońska (Z. serrata), brzostownica kaukaska (Z. carpinifolia), ich mieszaniec czyli Zelkova x verschaffeltii bądź brzostownica Schneidera (Z. schneideriana) - powinny być trzymane jako gatunki outdoor. Jednakże z uwagi na to, że w/w gatunki są wrażliwe na wiosenne przymrozki, należy je na okres zimy dobrze przed nimi zabezpieczyć. Są jednak gatunki tego rodzaju systematycznego jak Zelkova abelicea (w naturze rosnąca na Krecie) czy Zelkova sicula (pochodząca z południa Włoch i Sycylii), które mogą w naszym klimacie od wiosny do jesieni przebywać na dworze, na zimę jednak muszą być chowane do szklarni. Oba gatunki występujące w basenie Morza Śródziemnego mają ciekawy kształt liści (przypominające "mikro liście" dębu), a brzostownica japońska, brzostownica kaukaska czy brzostownica Schneidera fantastycznie przebarwiają się w okresie jesiennym. Jest jeszcze brzostownica chińska?!? (łac. Zelkova sinica), jednakże jedyne o niej informacje znalazłem na angielskojęzycznej stronie Flora of China. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2014-09-19, 18:00, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-09-19, 22:46   

Myślę, że aby uchronić się przed wiosennymi przymrozkami można po okresie zimowym (ja przenoszę drzewka do piwnicy jak temperatura spada poniżej -5 stopni i tam czekają aż do wiosny) przechować drzewko w domu na parapecie, aż do kwietnia/maja, gdy nie będzie już szans na przymrozki.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group