Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze drzewko: dąb. Potrzebna pomoc.
Autor Wiadomość
JachuWojtan 

Wiek: 25
Dołączył: 29 Maj 2016
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2016-05-29, 12:56   Pierwsze drzewko: dąb. Potrzebna pomoc.

Witam wszystkich użytkowników.
Ostatnio trafiłem na zdjęcie drzewka bonsai i zakochałem się w tym. Pomimo, że moje doświadczenie z roślinami jest bardzo małe, postanowiłem spróbować sił.
Jestem po lekturce ---> http://bonsai.kamcio.com/inne/kompendium.pdf
Znalazłem gdzieś na działce moją starą sadzonkę dębu (roczną) i przesadziłem do doniczki. Wcześniej przygotowałem odpowiednią glebę. Problem w tym, że sadzonka jest już spora, korona jest dobrze rozwinięta, korzeń główny też, lecz mało jest tych korzonków bocznych (drobnych).
Proszę o jakieś porady na początek! Czy to drzewko nada się na bonsai, czy lepiej dać jemu żyć gdzieś na łące?
Proszę o wyrozumiałość, dopiero się uczę.
Foto dębu:



Pozdrawiam.



EDIT.

Okej, dowiedziałem się, że dąb do hodowli indoor, to pewna śmierć dla drzewka.
Teraz proszę o pomoc, czy da się hodować outdoor i jakie są różnice w stosunku do indoorowej odmiany. Wystarczy posadzić do ziemi i przycinać, czy trzeba przesadzać itp. analogicznie jak indoorowej. I jeszcze czy trzymać roślinę w doniczce, czy prosto do gleby? :-D
Pozdrawiam i przepraszam za niewiedzę.
Ostatnio zmieniony przez JachuWojtan 2016-05-29, 14:29, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-05-30, 10:59   

O sadzonkach
Czas, jaki będzie potrzebny na uzyskanie z tej sadzonki materiału to kilka/naście lat. Jeśli chciałbyś coś podziałać, to idź do szkółki, kup materiał, który w jakimś krótszym czasie będzie do formowania.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-30, 11:00   

Cześć,

Najlepiej do gleby.
TO bardzo młoda roślina, a dęby bardzo powoli rosną. Nie mówię, że do gleby i zapomnij o nim na kilka lat, tylko do gleby i pielęgnuj.
Posadź w słonecznym i przewiewnym meijscu, bo inaczej mączniak murowany.
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
JachuWojtan 

Wiek: 25
Dołączył: 29 Maj 2016
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2016-05-31, 14:55   

Okej, dzięki.
Dębek aktualnie w kiepskim stanie, zostawiłem go na ostrym słońcu ale już lepiej.

A jaki gatunek, fajnie, gdyby to było nasze rodzime drzewko lub krzew poradzilibyście mi, które w miarę szybko rośnie i uzyskuje kształt bonsai? Wiem, że bonsai to przede wszystkim cierpliwość lecz są gatunki szybciej rosnące. :-D

Ma też fikusa pstry, ale nie nadaje się chyba na bonsai? ;/ (takie liście, z jasną obwódką)

Lub też coś taniego lub popularnego żebym mógł np. od znajomych rozmnożyć do hodowli indoor?
Chociaż wolałbym polskie drzewko :-)

Pozdrawiam
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-31, 20:21   

Żadne "polskie drzewko" nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu.
Z gatunku "coś taniego i popularnego" do mieszkania to już masz tego fikusa, na dodatek proponuję Ci jeszcze np grubosza (drzewko szczęścia).
Fikus pstry jako bonsai na wystawach może i nie bywa widywany, co przecież nie przeszkadza aby dla własnej przyjemności go mieć, patrzyć jak rośnie, kształtować i cieszyć się z niego.
No i zainteresuj się bardziej poważnie tzw. przyrodą z naciskiem na świat roślin.
A aby w ogóle myśleć o bonsai, wpierw utrzymaj przynajmniej przez rok w dobrej kondycji kilka dowolnych roślin w doniczce.
Ostatnio zmieniony przez jm 2016-05-31, 20:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
JachuWojtan 

Wiek: 25
Dołączył: 29 Maj 2016
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2016-06-03, 13:38   

jm napisał/a:
Żadne "polskie drzewko" nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu.
Z gatunku "coś taniego i popularnego" do mieszkania to już masz tego fikusa, na dodatek proponuję Ci jeszcze np grubosza (drzewko szczęścia).
Fikus pstry jako bonsai na wystawach może i nie bywa widywany, co przecież nie przeszkadza aby dla własnej przyjemności go mieć, patrzyć jak rośnie, kształtować i cieszyć się z niego.
No i zainteresuj się bardziej poważnie tzw. przyrodą z naciskiem na świat roślin.
A aby w ogóle myśleć o bonsai, wpierw utrzymaj przynajmniej przez rok w dobrej kondycji kilka dowolnych roślin w doniczce.


Dzięki,
Co do "polskich drzew" to chodziło mi o hodowle outdoor. Mam takie jedno miejsce, gdzie coś w rodzaju bonsai bardzo by pasowało. Chodzi mi o gatunki niewymagające, które w miarę szybko rosną? Co byś mi polecił?
Roślinek w pokoju już kilka mam, są bardzo dobrej kondycji, ale to raczej niewymagające gatunki :-P
O bonsai staram się zgłebiać coraz bardziej moją wiedzę, ale bez praktyki nic z tego nie będzie.
Pozdrawiam
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-06-03, 13:48   

Cześć,

Polecam modrzewia.
Trudno je zabić, wdzięcznei rosną jaki Bonsai i Niwaki i można kupić ciekawe egzemplaże, bo w tym roku jużza późno na pozyskiwanie z natury.
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-06-03, 16:12   

Dorzucę grab, choć rośnie wolniej niż modrzew proponowany przez Bartka. Najtaniej nabyć je można na szkółkach leśnych. Poszukaj adresów, pojeździj, pooglądaj, może coś Ci przypadnie do gustu.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
JachuWojtan 

Wiek: 25
Dołączył: 29 Maj 2016
Skąd: Wadowice
Wysłany: 2016-06-05, 08:10   

Super,
bardzo dziękuje za pomoc. Akurat się tak składa, że mam jedną szkółkę w okolicy, więc wpadne w wolnym czasie :-)
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group