Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poczatki ksztaltowania - Fikus Retusa
Autor Wiadomość
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-02, 07:49   Poczatki ksztaltowania - Fikus Retusa

Witam, zakupilem sadzonke drzewka f. retusa 2 letnia, ze wzgledu ze jestem poczatkujacy wstawiam tego posta z nadzieja ze moze ktos podpowie mi co nieco o tym co nalezy poczac z tym drzewkiem ;) narazie to musi podrosnac chyyba ?? sam nie wiem wiec prosze o rady




 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-02, 15:46   

Dobrze napisałeś, że musi podrosnąć ... i to dużooooo.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-05, 23:13   

hmmm a jak juz podrosnie ?? kiedy ciecia ?? jak te ciecia przeprowadzac ? itd

i jedno pytanie co do pnia bo sam nie wiem jak to z nim bedzie, czy ten pien bedzie rosl w gore czy jak ?? jak to tam ma byc bo na innych drzewkach jakie widzialem pien pnie sie jednolicie ku gorze fajnie uformowany w jakis sposob a ten jest tak ciachniety i czy to jakos urosnie czy jak ?
Ostatnio zmieniony przez ra_decki 2007-03-05, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-03-06, 09:34   

Oczywiście że odrośnie , pień jest tak ciachnięty właśnie po to by nie było jednolicie do samego szczytu rośliny , dzięki takim cięćiom i odrastaniu uzyskuje się idealnie zwężający się pień ku górze , podam Ci taki przykład bardzo shematyczny (patrz 3-cia fota )obcinasz pień jeszcze niżej , tusz nad 2-gą gałęzią (ta po prawej )przesadzasz roślinkę lekko pod kontem , w taki sposób , by pierwsza gałązka twożyła gałąź , natomiast ta 2-ga , szczytowa pozostaje jako przedłużenie pnia , w ciągu sezonu z obu gałązek wyrastają dodatkowo inne młode gałązki , i znowu tniesz , w taki sposób , by na każdej zostały po 2 , z dolnej pamiętamy by formować w poziomie pierwszą gałązkę , natomiast 2-ga to pień i kolejne konary, czyli po tym cięciu uzyskujesz już 2-gą gałąź i dalszą część pnia , i tak sykcesywnie tnąć i puszczając roślinę na przemian po jakichś 3 latkach uzyskasz już dość ciekawą roślinę , nie jak niektuży straszą żeby sostawić ją na 10-15 lat i zapomnieć o niej , to bzdura , oki , zalużmy że zostawiasz ficusa na 10 lat i on się podlewa , nawozi i przesadza , to po tych 10 latach do niego nie podejdziesz , a nie wspomnę już o oknie , którego już nie widać bo zarosło :lol:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
ra_decki
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-06, 20:17   

hmm szczerze mowiac to jakos nie moge sobie zobrazowac tych ciec :P to ta roslinke co mam co przedstawilem na fotach to jeszcze ciac az tak ?? czy w koncu pozostawic az urosnie bo juz sam nie wiem :/
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-03-07, 01:01   

To fakt , troszke Ci namieszałem , ale powyższy przykład podałem tylko schematycznie , dla łatwiejszego zrozumienia aspektu nowego pnia i jego rozbudowy , zasada jest prosta , to co idzie w górę będzie rosło szybciej :roll:
;-) :-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-07, 13:16   

Tłumaczenie: sam pień już nie urośnie, można zrobić przedłużenie z gałęzi.

Obrazowo jakby ci ktoś uciął głowę, następnie wyprostował ci prawą rękę do góry i tak zostawił. Potem dla ładnego wyrównania przeprowadził cięcie od nasady prawej ręki (tej wyciągniętej do góry) aż pod pachę lewej ręki.
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-07, 15:02   

Taki styl prowadzenia drzewka nosi nazwe "Moyogi", proponuje Google z hasłem bonsai+moyogi - jest tego naprawdę sporo ;-) Przydała by sie jakaś literatura, znalazł byś bardzo wiele odpowiedzi na nurtujące pytania :-)
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-07, 15:12   

Benonie o czym Ty piszesz :?: :?: :?:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-03-07, 17:03   

Ogrodniku , Ben słusznie zauważył, że powstający w wyniku technik przedstawionych przez Jacka kształt drzewka, będzie najbliższy stylowi moyohgi , czyli klasycznemu nieregularnemu, gdzie pień łagodnie falując pomiędzy kolejnymi nasadami gałęzi głównych zwęża się harmonijnie ku górze. Oczywiście w pewnym momencie takiego "pędzenia" można wykonać zabiegi zmieniające styl na jakiś inny z nieregularnym pniem, jednak z pewnością hokkana ani hokidashi z takiego drzewka nie uzyskasz, natomiast sugestia ze stylem moyohgi jest jak najbardziej , moim skromnym zdaniem, prawidłowa dla osoby która stawia w formowaniu pierwsze kroki, ponieważ na tym stylu doskonale można wyrabiać sobie właściwe spojrzenie na proporcje, krzywizny, dramaturgię itp :] .
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-07, 17:45   

Wydaje mi się, że prowadzenie takich drzewek w stylu moyogi byłoby bardzo trudne. Oczywiście wiadomo, że przedłużany pień nie będzie prosty, będzie nieregularny, ale samo przedłużenie pnia i powstała przy tym nieregularność niewiele przybliża kształt drzewka do stylu moyogi.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-07, 18:38   

ogrodnik napisał/a:
Wydaje mi się, że prowadzenie takich drzewek w stylu moyogi byłoby bardzo trudne.


I tu sie mylisz, jest to bardzo wdzięczny i nadzwyczaj prosty styl sprawdzony przeze mnie przy fikusie drobnolistnym. Majac jako materiał wyjściowy rośline dwu letnia która ma pieniek średnicy ~ 1,5cm i mierzy sobie ok. 35-40cm wysokości, w trzy lata można miec bardzo wdzieczne drzewko. Oczywiscie jeszcze mu sporo bedzie brakowało :] ale już bardzo cieszy oko :-)
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-03-08, 11:25   

Dokładnie tak , jak pisał Ben , gdybyś pokusił się i zakup elementarza bonsai w polsce :-P ;-)autorstwa pana Płochockiego , to napewno zauważyłbyś ową technikę na szkicach i opisach tam przedstawionych , nie znam prostrzego opisu formowania bonsai w tym stylu od sadzonki :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-08, 12:26   

Tym niemniej nam nie chodziło o Moyogi (chociaż jest to ciekawy pomysł!) tylko o stosowany często sposób zastąpienia "czubka" jedną z gałęzi. taki sposób stosuje się np. przy przerabianiu na bonsai dużych drzew, np z 2 m na 60 cm: wtedy obcina się pień i wyprowadza nowy wierzchołek. Na zdjeciach w książce Tomlinsona, jak się przyjrzeć, widać że ten zabieg przeprowadzano na niektórych roślinach np. dwukrotnie.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-08, 14:14   

AnnaDorota napisał/a:
Tym niemniej nam nie chodziło o Moyogi (chociaż jest to ciekawy pomysł!) tylko o stosowany często sposób zastąpienia "czubka" jedną z gałęzi.

O to mi chodziło. No i jak niektóre "drzewka" mają prosty, ścięty pień o długości 10 cm i grubości 2 cm to z takich "drzewek" nie zrobimy raczej moyogi, bo ten pień się już do tego nie nadaje. Dobrze, że ten nie jest jeszcze taki duży i będzie można coś ciekawszego z nim zrobić.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group