Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze kolekcje
Autor Wiadomość
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:01   Nasze kolekcje

Wątek autorstwa White'a. Jego oryginalna treść jest poniżej, jednak z perspektywy czasu zrobil nam się z tego wątek, w którym przedstawiamy głównie to, co posiadamy w naszych kolekcjach drzewek, nad czym pracujemy. Taka, jak to Bolas poniżej ujął "spowiedź" z aktualnego stanu naszych zasobów. Ludzi, którzy coś już zgromadzili (chodzi o więcej niż dwa,trzy drzewka w kolekcji), a bakcyl nadal ich trzyma, serdecznie zapraszam "do spowiedzi " ;-)

Aha... kiedyś wątek nosił tytuł " Stali bywalcy forum ", jednak ze względów opisanych wyżej, zmieniłem tytuł na bardziej "trafiający"

Olon


Orginalna treść postu z dnia 20.stycznia.2005...
Cześć wczystkim!
Widze ze znalazło sie tu juz jakies małe grono stałych osób, ale nikt jeszcze nie napisał nic o swoich drzewkach(jakie gatunki,ile mają lat itp itd). Po prostu ciekawi mnie to ile lat sie juz tym interesujecie, ile drzewek udało sie Wam wychodować. Chciałbym sie tego dowiedzieć po prostu tak z ciekawości-może dowiedział bym sie paru rzeczy na temat trudości chowu itp itd.
Ja mam 3 cypryski(chyba domowe) oraz coś udało mi sie wychodować z nasionek. Zamówiłem równiez u gospodarza ficusa retusa wyrosnietego(aby sie na nim wzorować) oraz sadzonke do własnego formowania ( jestem początkującym chodowcą ).
Liczę, że w tym wątku będziecie chętnie opisywać swoje "zbiory".
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-11, 21:06   

Hmmmmm no to sie chwalimy:

10-12letni jałowiec w chodowli od 6lat
6 letnie bukszpany (5szt) w chodowli od 5lat
3 letni swierk w chodowli od lata
7letni modrzew w chodowli od 4lat
cała kupa fikusów w roznym wieku i z roznym stadium
4 letnia jodła ktora czeka na swoja kolej
no i moze moja przyszła duma 20 letni jałowiec yamadori ktorego zdobyłem od grabaża mam nadzieje ze ozyje na wiosnę i bedzie z niego cos choc jak narazie nic na to nie wskazuje....

Wiecej grzechów nie pamietam.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-11, 21:07   

Witam

mogę jedynie podac stan obecny , ze względu na fakt że pierwsze nieśmiałe próby podejmowałem w połowie lat osiemdziesiątych ( po przeczytaniu serii artykułów w piśmie Świat Młodych" ) , a po drodze trochę tego było ( lub nie było , bo miałem też przerwy )Ostatnio studia i praca ( jednocześnie ) "zabrały mi" dobrych kilka lat. Teraz powoli ( tak gdzieś 2 lata ) wracam do tematu i chciałbym żeby tak juz zostało .

A co do stanu obecnego:
W stanie surowym ( narazie ):
irga "ognik"
tawuła
bukszpan zwyczajny
pieris
grubosz drzewiasty (zawsze mnie kręcił jego przedziwny wygląd )
ligustr zwyczajny

( wszystkie w granicach 2 - 3 lata )

Kilka mniej lub bardziej uformowanych gatunków figowca ( jak chyba wszyscy )

Parę egzemplarzy jałowców ( narazie w wersji MAME )

Kilka cytrusów ( niestety najstarszy mocno ostatnio ucierpiał po ataku przędziorków )

Z najstarszych w kolekcji:

mirt , około 5 lat

sosna górska ( kosodrzewina ) , około 8 lat

W gruncie ( ale na wsi gdzie nie mieszkam ):

perukowce ,
wierzby ( narazie próby ),
jałowce kolumnowe ,
brzozy ( narazie próby ),
jarząb ,
trzmielina ,
klon ( jeszcze go nie rozgryzłem jaki )


...no i wieczne ciągoty żeby spróbować czegoś jeszcze

Najgorsze jest to , że mieszkam na stałe w bloku i nie mogę zbyt rozszerzać kolekcji

To chyba tyle
Pozdrówko dla wszystkich "stałych bywalczyń i bywalców".
Zachęcam nowych , aby również nimi zostali !
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-11, 21:15   

No cóż.

Generalnie przez rece przewinęło mi się sporo drzewek, a u siebie mam w sumie niewiele. Część z tego co udało mi się ukulać poszło w dobre ręce, choć nieco się ostało, co spróbuję opisac poniżej.
Piersze próby - świerk pospolity, malutki kilkuletni, nie bardzo mi się udał i stoi u mnie do dzisiaj. Nawet go polubiłem, mimo że uroda nie grzeszy ;-)
Jałowiec chiński - około 7 lat, od dwóch formowany,
irga, świeżynka z tego lata, dwa wiązy drobnolistne nabyte - wiek bliżej nieokreślony, na ogródku w gruncie również brzozy, wiąz,dęby,klony, sosny pospolite (wszystko to dwuletnie), jabłonka, brzoskwinka, wisienka ;-) (roczne), a w tym roku wysiałem troszkę bardziej egzotycznych gatunków między innymi choinę kanadyjska, grab sercowaty, ośnierzę drzewiastą, sosnę czarną, lipę amerykańską i troszkę jeszcze rodzimych.
Z drzewek do wnętrz - ficusy benjamina i retusa, sageretię, serissę, ledwo żyjącego ligustra no i to chyba na tyle.
Większość tego co mam to młode drzewka, które co rku sukcesywnie wysiewam.
Trzy rzeczy ograniczają nasze kolekcje: czas przestrzeń i finanse. Gdyby tych przeszkód nie było...
:lol:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 09:00   

hej to troche macie tych drzewek ;-) -no ale jak widać nie zajmujecie sie tym od wczoraj :lol:
a z Olonem musze sie zgodzić - jak ide i widze fajne drzewka -to az mie korci zeby jakieś posiąść i pomajstrować przy nim (to chyba z zamiłowaia do przyrody)-tak jak mój ojciec (zawsze jakies skalniaki wydumywał(chcecie to załącze fotki)-i mysle ze jak bym miał z tych sosn bonsaie to bym na ten skalniak wsadził),drzewa scinał na rózne kształty-teraz mi sie to udziela-tylko w wielkosci jest róznica bo ja karłowate chce hodować ;-)
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 09:04   

Dawaj foty mile widziane.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 22:38   

no wiec fotki załączam ;-)
tak wyglądał mój balkon -jakies 3 lata temu(kiedy to tacie cos sie przestawiło w główce)
-choc nie powiem bo co roku to wszystko wygląda coraz ładniej ;-)
co powiecie?jest szansa wsadzenia w taki skalniak bonsaia z jakiegoś iglaka? :evil: -co jest ryzykowne przy tylu ludziac przechodzących chodnikiem i psach :cry:






:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-12, 22:41   

:shock: WOOOWWW !! ! Ale cool'owski pieniek ! :shock:

No i reszta też niczego sobie. A wiesz że bonsai może być również formowane z takich drzew jak na twoim trawniczku ? Spotyka się takie okazy w ogrodach japońskich. Może Tatuś podaruje jeden okaz dla celów naukowo-dydaktycznych :mrgreen: ?

Czołem
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-12, 22:46   

Generalnie skalniaki mnie nie bawia, ale tu widać że pracy włożono nie mało, więc szacunek dla twórcy. No i w sumie bonsai tam pasowałby jak ulał, a nawet powiedziałbym, że byłby dużą atrakcją. Ale jednak przy tym wkładzie pracy sugeruję ścisłą współpracę z twórcą. Mimo wszystko gdyby ogłosić referendum, głosowałbym za próbą stworzenia jakiegos fajnego bonsaia. :lol:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-12, 22:47   

no z ojcem to juz mam uzgodnione

tylko zeby najpierw z tych drzewek zrobić bonsaie to trzeba ciut odczekać
(chodzi mi o cypryska)
-poswiece jedengo dla dobra drużyny :->
albo tą sosne-która wykiełkowała(jezeli to nie inne badziewie)-co dzien coraz bardziej mnie to ciekawi :->
:shock: :shock: :shock:
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 22:57   

Nooo to spowiedz po latach:
Jodła padła w zeszla zime. Modrzew nie wytrzymal w gruncie lata.Bukszpany opieki mojej mamy 20 letni jalowiec tez nie przetrzymal niestety grabaz nie mial litosci nad nim.
Ale za to kolekscja powiekszyla sie o
Jałowiec sabina ok 10lat
Jałowce shinpaku szt dwie kazdy po 8 lat
Grab koreanski 40 latek
Sosna ok 15-20 lat
sosna ok 5 lat
Ligustr 5latek i 20 latek
Fikus retusa ok 30 lat
Wiaz drobnolistny 8 latek
Cyprys ok 20 lat

Kolekcja ciagle rosnie
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
  Wysłany: 2006-11-18, 19:21   To teraz moja kolej na skrobnięcie czegoś.

Chociaż dopiero zaczynam swoją naukę sztuki bonsai, pokażę Wam co posiadam.
1. Wiąz
2. Serissa
Drzewka zostały kupione na targach "Dom i ogród", jedno 9, a drugie 10 września 2006 roku.
5 grudnia 2006 roku kupiłem:
3. Karmonę
4. Sageretię

skany 050.jpg
Serissa
Plik ściągnięto 13688 raz(y) 116,89 KB

Obraz 037.jpg
Wiąz
Plik ściągnięto 13635 raz(y) 134,98 KB

Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2006-12-09, 18:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Kubuś12
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-16, 07:23   

to teraz ja
moje bonsai:
http://img411.imageshack....onsai124vd0.jpg serissa
http://img411.imageshack....onsai125cz8.jpg fikus benjamina rozsadzony
na trzy roślinki.jescze grubosza mam ale fotki nie mam postaram się wkleić.
Ostatnio zmieniony przez Kubuś12 2007-02-05, 12:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaCk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-04, 12:39   

Moja kolekcja to:
-Wiąz Drobnolistny,
-Grubosz Drzewiasty
-Bukszpan
i ostatnio dostałem,
-Karmonę
-oraz podejrzewam, że to Ficus Retusa (nie było żadnej etykietki).

Z czego najdłużej hoduję Wiąza - ok. 1,5 roku.
 
 
mateoosh
[Usunięty]

Wysłany: 2007-02-06, 18:11   

dobra to ja sie pochwalem ze mam jednego fikusa ;D tez ffajnie :D

MOD: Z pierwszego postu...
Cytat:
Ludzi, którzy coś już zgromadzili (chodzi o więcej niż dwa,trzy drzewka w kolekcji), a bakcyl nadal ich trzyma, serdecznie zapraszam "do spowiedzi "
.
No to mogłeś jeszcze poczekać z tym chwaleniem się , co nie ? :]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group