Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz drobnolistny - żółknące liście
Autor Wiadomość
ghotti1
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-08, 13:59   Wiąz drobnolistny - żółknące liście

Jakiś tydzień temu kupiłem młodziutkie (trzy letnie) drzewko Wiąza drobnolistnego od prywatnego hodowcy. Po zakupie drzewko było piękne i zielone.Postawiłem je w sypialni na parapecie okna od strony wschodniej.Teraz drzewko ma coraz więcej żółtych listków i wygląda niepokojąco.Podlewane jest według "przykazań' - fakt, że temperatura w tym pokoju nie jest zbyt wysoka (okno przez większość czasu jest otwarte). Czy drzewko szykuje się do zimowania czy coś mu dolega?Co mam teraz z nim zrobić? Jeżeli to kwestia zimowania to czy pozostawić je w spokoju i dać mu odpocząć czy przestawić roślinkę?Czy nie jest za młoda na zimowanie???
Pomocy!!!!
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-03-05, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Yokai
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-08, 19:27   

nie stawiamy roślin w przeciągu !! ! zabierz je stamtąd jak najszybciej
najlepsze jest okno południowe zwłaszcza jesienią jak dni są coraz krótsze
no i pamiętaj że każde drzewko musi przejść okres aklimatyzacji
dbaj o drzewko i nie nawoź przypadkiem cierpliwości
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-08, 19:32   

Przeciąg jest straszny, miałem na balkonie taki wiąz tylko, że starszy i miał to samo, osłoniłem go od wiatru i w kilka tygodni obsypał się cały!!! nowymi przyrostami i listkami. Dla roślin tego typu przeciąg czyli zimny wiatr jest zabójczy i do tego wysusza podłoże.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-09, 00:07   

Ta roślina szykuje się juz do zimowania , zwłaszcza że opisujesz że w pomieszczeniu jest dość chłodno , widać nie wyhamowała jeszcze procesów , które rozpoczęły się zanim dotarła do Ciebie , zrób jak piszą inni , jeśli nie masz zamiaru go zimować . Te listki żółte opadną , a na ich miejsce pojawią się nowe przyrosty , jednak nie licz w tym okresie na wielką ich ilość , roślina będzie się nieco męczyła z powodu niedoboru światła , a przyrosty jakie sie pokażą będą dość sporadyczne i nadmiernie wyciągnięte , ale i na to jest rada , nie tnij ich aż do końca stycznia , potem skróć bardzo mocno , a na wiosnę silnie sie zagęści :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Qba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-10, 22:14   

Przyłaczę się do tematu, żeby nie zakładać już nowego. Kupiłem 4 dni temu wiąza, o duzęj, ładnej masie zielonej. Stoi teraz na oknie północno- wschodnim, wiec od rana ma duzo słońca a po południu mało. Podelwam go gdy podłożę przeschnie, zapewniam mu odpowiednią wilgotność, także mam nadzieję, że żółte liscie są efektem aklimatyzacji (a przynajmniej mam taką nadzieję). I mam takie pytanie: czy lepiej dla wiąza żeby stał w oknach południowo- zachodnich (dużo słońca po południu), czy też lepiej zostawić go tam gdzie jest (w oknach północno- wschodnich), czy może przeności go w godiznach popołudniowych do okien południowo-zachdnich (i czy jest to dobre dla niego w okresie aklimatyzacji?) ?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-10, 23:38   

Nie przenoś rośliny z miejsca na miejsce , a stanowisko zależy w dużej mierze od temperatury otoczenia , jeśli jest chłodno 10-18 st. C. roślina nie potrzebuje wiele światła , jednak jesli jest cieplej , to musisz zapewnić jej go jak najwięcej , więc lepsza była by ta druga opcja południowo-zachodnie okno , a liście żółknąć mogą z wielu przyczyn , aklimatyzacja (szczególnie odczuwana jesienią )przelanie , brak światła , szkodniki , przeciągi i wiele wiele innych drobniejszych , jednak równie groźnych przyczyn , mimo to bez obaw , póki roślina gubi liście w normalny sposób , to nic groźnego , normą niemal jest to że w najciemniejsze dni roku roślina może mieć zaledwie 1/5 ulistnienia letniego na sobie :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Qba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-10, 23:43   

Roślina nie stoi w przeciągu, a wygląda na zdrową (pod katem szkodników i chorób) i nie jest przelana, także mam nadzieję że żółknące liście są kwestią aklimatyzacji.
Na parapecie jest 17C także czy jest sens ją przenieść na okno południowo-zachodnie? (tam będzie mieć tę samą temperaturę, ale więcej swiatła)
 
 
Yokai
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 00:24   

no to chyba sam sobie odpowiedziałeś że lepiej przenieść roślinka faktycznie była bardzo bujna więc to pewnie aklimatyzacja nie martw się wiązy tak mają (a propos tak mi się twój wiąz spodobał że mój mirt to teraz też bankan :beer: :-D ) pozdro
sorki za offtopa :oops:
 
 
Qba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 08:41   

Szczerze powiem, że myślałem, że 17C to temperatura pozwalająca roślinie stać w oknach północno-wschodnich:( A i jeszcze takie pytanie: czy na zimę lepiej ustawić ją tam gdzie jest mniej światła (północny-wschód) na okres przezimowania ?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-10-11, 17:21   

Żeby ograniczyć mu światło , musiałaby średnie temperatur nie przekraczać +10st. , a optymalna to około 4-8 st. Wówczas roślina zrzuci większość liści i może stać w pół cieniu :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez Jacek Grzelak 2007-10-11, 17:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Qba
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 20:37   

No dobra, to w takim razie przeniosę roślinę na okno południowo-zachodnie i niech tam się aklimatyzuje :) Dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony przez Qba 2007-10-11, 20:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group