Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lasek z bukszpanu
Autor Wiadomość
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-30, 23:20   Lasek z bukszpanu

Właśnie odwiedziłem działkę i wykopałem trochę starego bukszpanu. Ułożyłem go i chciałem zapytać czy to ma szansę przetrwać. Nie wiem czy to się nadaje na takie bonsai?? Podpowiecie mi coś??
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-30, 23:21   

Przycinanie oczywiście przede mną, ale nie chciałem tego robić jeżeli konieczne będzie jeszcze jakieś przesadzanie czy coś takiego.
 
 
Agula76
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 10:56   

Witam
w ten sposób, jak na zdjęciu nie patrzy sie na bonsai. Daj proszę zdjęcie od frontu, a donice postaw na stole na wysokości oczu.
Wtedy zobaczymy jak to wygląda
Pozdr.
Aga
 
 
Senemorion
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 11:07   

Czemu nie można było przyciąć ten bukszpan na działce ? A później przesadzić ? Drzewko do tej pory rosnące w gruncie najpierw powinno zamieszkać w dużej donicy chociaż rok, a to ze względu na formowanie i przyzwyczajenie do mieszkania w naczyniu.

Czy nadaje się na takie bonsai ? A i owszem ... Ale póki to nie w tej donicy, jeśli to bonsaiowa to źle dopasowana ...
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-08-31, 11:09   

A teraz należałoby przyciąć część zieloną dla wyrównania stosunku do ilości korzeni, która znacznie się pewnie zmniejszyła przy wokopaniu roślin z gruntu.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-31, 11:23   

a mi coś się zdaje że o tej porze roku nie wykopuje się drzewek i mam nadzieje ze ten bukszpan nie stoi caly czas w domu
 
 
 
Senemorion
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 11:34   

hmm jesienią też wykopuje się drzewka ... Ale mamy jeszcze lato, a głównym wyznacznikiem jesieni są odpadające liście u drzew. Dokładniej mówiąc późną jesienią można wykopywać drzewka :P
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 12:39   

Ograniczenie części zielonej i tak będzie niezbędne: w formach wielopiennych gałezie muszą być tak ułożone, zeby się nie stykały, nie krzyżowały, nie przeszkadzały...

Co do przeżycia: hmmmmmmm, coś mi się wydaje ta doniczka płaska bardzo. Wykopane z działki stare bukszpany miały zapewne duży system korzeniowy - należałoby je po wykopaniu dać najpierw do dużej donicy lub skrzynki. Wtedy korzenie by się zagęściły. Jeśli ograniczyłeś drastycznie korzenie, to pozostaje się tylko modlić - i to baaaardzo gorąco!
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-08-31, 12:43   

No to właśnie dlatego żeby zwiększyć szanse należy ograniczyć transpirację poprzez zmniejszenie części zielonej. Mijsca cięć zabezpieczyć żeby nie wysychały i przed patogenami (jak to zrobić zanjdziesz na forum).
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
krzysiek_custo
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 13:04   

Generalnie to mam tego bukszpanu 10 razy tyle na balkonie bo wziąłem aby uczyć się układać drzewka. Jeżeli się zmarnuje to trudno, na balkonie cała reszta rośnie w dużych donicach jedynie ten wybrałem na próbę. Jak padnie na tamte poczekam dłużej. Wsadziłem do takiego pojemnika aby już się nie rozrastały a korzenie przyciąłem tak jak mi radziła babka od której wziąłem krzaczki.

Oto zdjęcie po przycięciu i z lepszej perspektywy jak radziliście:)

Doniczka nie jest ostatecznością, ale nie mogłem znaleźć nic lepszego. Może ktoś mi poda jakieś dobre sklepy z doniczkami w łodzi:)

Jej średnica to 35 centymetrów i to w zasadzie jest podstawka pod większą doniczkę.
Ostatnio zmieniony przez ogrodnik 2007-08-31, 13:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2007-08-31, 14:06   

Jeśli to podstawka pod doniczke to na bank niema otworów drenażowych. Powinieneś koniecznie coś z tym zrobić.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 14:13   

a po co otwory w tak płytkiej "donicy"?
 
 
Agula76
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 14:15   

Coś kombinowałeś znowu przy ziemi, sądząc po zdjęciach. ?
Całkiem wdzięczne to jest, ale wymaga teraz zagęszczenia. Obawiam sie jednak że jako roślina autdoor nie nadrobi przed zimą takiej straty korzeni. Większość z nas uczyła się na własnych błędach, ale warto żebyś skorzystał z doświadczenia innych.
Pozostałe zostaw w spokoju i przesadź wiosną. Za radą Anny Doroty trzeba się żarliwie pomodlić ;-)
Pozdrawiam
Aga
p.s. informuj jak dalej ci idzie i jakie są koleje losu twoich bukszpanów
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2007-08-31, 14:25   

PatrykRadulak napisał/a:
a po co otwory w tak płytkiej "donicy"?

No po to, żeby nie zrobił bagna w tej podstawce. Już kij z drenażem ale otwory by się wg mnie przydały.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-31, 14:28   

żadne otwory drenażowe, podczas deszczów kładziemy pod kątem donice, a w upalne dni podłoże przesycha bardzo szybko. Ponadto będzie problem zimą ponieważ bukszpan często cierpi na suszę fizjologiczną, będziesz musiał mu więcej czasu poświecić o tej porze niż innym.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group