Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zraszać czy nie zraszać ? Zraszanie.
Autor Wiadomość
ukszu1500
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:49   Zraszać czy nie zraszać ? Zraszanie.

(Wątek z 17.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą).

Witam mam pytanie czy benjaminek lubi być zraszany?? i czy moge nawozić go przez zraszanie. jak tak to jak często??
Ostatnio zmieniony przez szef 2010-02-01, 21:09, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:50   

fikus lubi zraszanie wodą -bo wtedy ma podnoszoną wilgotnośc powietrza
Drzewka można nawozić za pomocą podawania nawozu dolistnie -ale z czasem na tych lisciach robi sie osad z tego nawozu
Jezeli chcesz nawozić -przez spryskiwanie -to mozesz to robić raz na 7-10 dni w okresie wiosneno -letnim -a na jesień i zime zaprzestać
Polecam taki produkt jak Florovit -do lisci
Ale uważam że i tak -jezeli nawozić to przez podlewanie
 
 
Pingwingugu
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:53   

Hmm ja swojego bansaika podlewam zraszając znaczy sie psikam zraszaczem na liście i ziemie. Chodzi o to że ziemia wystaje poza doniczke i gdybym podlewał butelką tow szystko by się wylało Czy robie dobrze??
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-23, 18:54   

Oczywiście Pingwinie

Mozna w ten sposó nawadniać, ale doradziłbym Ci jeszcze raz na jakiś czas wstawić na jakieś 15 min. doniczkę do większego pojemnika z wodą. Wtedy zawarty w mieszance torf dobrze przesiąknie wodą, której w pewnych sytuacjach może mieć przy takim zraszaniu zbyt mało i nieco za nadto podsychać w dolnych partiach podłoża.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-23, 18:55   

A na dłuższa metę polecam przesadzanie. Sposób podlewania przez zraszanie jest oczywiście całkiem dobry, ale ma zasadniczą wadę - zajmuje bardzo dużo czasu, zanim zraszaczem dostarczysz odpowiednią ilość wody do gleby. Napewno będą sie zdarzały dni, kiedy nie będziesz mógł poswięcić tyle czasu na podlewanie i drzewko na tym ucierpi, a pamiętaj, że latem w upalne dni może być potrzeba podlewania więcej niż raz dziennie.
 
 
ukszu1500
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:56   

To w takim bądź razie jak często zraszać?? czy zbyt częstem może zaszkodzić??
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-23, 18:57   

Ficus jest rośliną tropikalną, możesz usiąść przy nim i zraszać go cały dzień, będzie wesolutki
Jednak dotyczy to korony, a nie podłoża. Jeśli podlewasz przez zraszanie, to stosuj sie do ogólnej zasady, podlewamy kiedy wierzchnia warstwa nieco przeschnie. Ficusy znoszą krótkie okresy suszy, jednak nie jest to dla nich korzystne.
 
 
Toke
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:58   

ja mam karmone drobnolistna i zraszam ja nawet 2x dziennie i wlasnie nie wiem czy to jest korzystne dla mojej rosliny czy wrecz odwrotnie licze ze mi ktos odpisze
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-23, 18:59   

Zraszanie korony nie powinno jej zaszkodzić, uważaj jednak aby nie zalewać przy okazji podłoża, bo karmona nie lubi mieć mokro
 
 
Gregory
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 18:59   

Tak miałem kiedyś benjaminka i zraszałem go codziennie a mu nic sie nie działo> co najwyżej listki były bardziej zielone a to oczywiście zaleta !! !
Także inne moje drzewka podlewam codziennie zawsze wieczorem ponieważ słonce morze poparzyć liście!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A takie spryskiwanie roślin w szczególności tropikalnych to bardzo dobry sposób na nawadnianie, roślinki wtedy czują się żywsze!!!
 
 
ukszu1500
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 19:00   

Tak zraszam go codzinnie czasem nawet więcej nież raz dziennie. Ale pojawił sie nowy problem mianwicie na listkach pojawił się osad biały to jest wina wody chyba co mam zrobić gotować wode do zraszania izostawiać do odstania?? czy stosować destylowaną?? te zacieki nie są ładne
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-23, 19:03   

Ja osobiście stosuję odstaną kranówkę. Destylowana jest pozbawiona wszelkich mikroelemętów.
 
 
wędrowniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 10:35   

ej a jak zraszać wiąz drobnolisny i ficusa retusa w porach jesiennych i zimowych, jak czesto jak intynsywnie ?
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 12:24   

Ficusa można zraszać nieco rzadziej co wynika z tego że i podlewa się rzadziej. A wiąza nie trzeba zraszać bo nie będzie miał liści i jego wegetacja jest wstrzymana (jeśli uprawiany jest na zewnątrz).
Ostatnio zmieniony przez szef 2010-02-01, 21:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wędrowniczek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-03, 12:39   

ok wielkie dzięki postaram sie tak zrobić i jak piszesz, że ficusa nie za czesto podlewac to moze dlatego mojemu liscie żółkną :oops:

a co do wiązu to będę miał problem by mu wegetacje wstrzymać poniewż nie dam pewnie rady obniżyć temperatury w pokoju bo kumple z akademika by mnie wykopali :roll: (będzie to dla niego duży problem ?? )

i czy mimo to że nie uda mi się przerwać okresu wegetacji mam ograniczyć podlewanie w zimie(wkoncu cał czas bedzie miał jistki) czy podlewać tak samo intensywnie jak podczas mięsięcy w których jest pora wegetacji ??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group