Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wielkość Drzewa
Autor Wiadomość
fugas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 14:27   Wielkość Drzewa

Witam
3 lata temu znalazlem na spacerze kielkującego kasztana i to zainspirowało mnie do rozpoczecia prób do wychodowania bonsai. Jak wpływa się na wysokość drzewa aby nie wyrosło zbyt duże.
W literaturze którą zakupiłem jest napisane ze kasztanowiec powinien miec od 1m do 1,50m. Wiem również ze jest bardzo trudny w kształtowaniu.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-28, 14:45   

Pierwsze pytanie: to jest kasztan czy kasztanowiec :?: Bo jest zasadnicza różnica. Kasztan (jadalny) jest z rodziny bukowatych i obok buka i dębu jest właśnie rodzajem z tej rodziny. Natomiast kasztanowiec jest z rodziny kasztanowatych. Domyślam się, że masz na myśli "kasztana" z rodziny kasztanowatych (potężna korona, białe kwiaty) uważane (mylnie) za rodzime.
_________________
 
 
fugas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 14:51   

No nasz zwyczajny pospolity kasztan znaleziony na spacerze. Duza korona biale kwiaty.
Ostatnio zmieniony przez fugas 2008-03-28, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-28, 16:52   

1. On nie jest nasz, bo został przez Turków sprowadzony do Europy środkowej
2. Sprawdź dobrze w książce czy aby na pewno to jest kasztanowiec. Podaj łacińską nazwę.
3. Aby nie wyrósł zbyt wysoko trzeba go ciąć, ale żeby nabrał odpowiedniej masy (przy wysokości 1m powinien mieć u nasady ok 16-17 cm) będziesz długo czekać. Chyba, że masz na oku już okaz kilkunastoletni, skarłowaciały.
4. Jeżeli korzystasz z Tomlinsona, to według mnie jest tam błąd. Mianowicie nazwa Castanea i dalej jej opis tyczy się Aesculus hippocastanum. A to z tego względu, że różnią się kwiatami i czasem, w którym kwitnie i właśnie to dwa kryteria świadczą o pomyleniu nomenklatur.
_________________
 
 
fugas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 17:00   

To jest drzewo rosnace dziko w parku ktore kwitnie na matury. spadl z niego kasztan a ja go znalazlem w fazie kielkowania.
Trzeba ciac pien wszez?? myslalem ze mozna jakos naturalnie przychamowac jego wzrost. Chciałbym zeby on kiedys wyglądał realistycznie a nie jak wyciosana rzezba.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-28, 17:07   

Jak wszerz :?: Z długości. Tak jak mówiłem jest to kasztanowiec, bo one właśnie kwitną maj- czerwiec. Natomiast kasztan kwitnie czerwiec-lipiec. No to sobie trochę poczekasz, zanim będziesz miał co ciąć, więc się nie martw. Według mnie jest to trudny gatunek chociażby ze względu na potężne liście.
_________________
 
 
fugas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 22:31   

Wlasnie nie chcialbym tak ingerowac pien zeby go ciac. myslelem ze sa jakies techniki zatrzymania wzrostu zeby drzewko mialo naturalny czubek.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-28, 22:39   

Drzewko będzie mieć ten naturalny czubek, tyle tylko, że zamiast się rozrastać we wszystkie strony, kontrolujesz jego przyrost. Na tym też polega cięcie drzew ogrodowych (nie mówię tutaj o typowych drzewach sadowych). Tniesz to co jest nie potrzebne skracasz pędy i dzięki temu drzewo przybiera na masie nie rosnąc wzwyż.
_________________
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-29, 07:08   

Nie ma czegos takiego jak "wstrzymywanie wzrostu" w rozumieniu ze drzewko przestaje rosnąć i zostaje małe.
Ronin dobrze mówi, przycinasz koniec i tyle. Kasztanowiec powinien mieć 1m-1,5 m ale GRUBY PIEŃ. Inaczej nie nbędzie wyglądał naturalnie, z jego wielkimi liśćmi, nie zmaleją aż tak. W doniczce natomiast nie ma miejsca na taki rozwój rołsiny, żeby ten gruby pień uzyskać. Należałoby posadzić go do gruntu, przyciąc czubek i czekać a nabierze masy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group