Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Kranówka" - jak poprawić jej jakość ?
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 10:16   "Kranówka" - jak poprawić jej jakość ?

(Wątek z 01.24.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą).


Hi

No właśnie. to co mi się leje ostatnio z kranu to już wszelkie pojęcie przechodzi. Nie pomaga juz nawet przegotowanie i odstanie. Może ktoś zna jeszcze jakis inny ( oprócz filtrów do wody , jonizatorów , kupowania w butelkach i destylacji ) prosty i niedrogi sposób na odwapnienie wody. Jeśli znacie jakis preparat odwapniający to też chętnie o nim poczytam.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 10:18   

Olon!

chyba nie ma na to rady!
skoro przegotoana woda i odstana nie pomagają

wyjsciami napewno są filtry do kranów-bardzo dobrze radzą sobie z oczyszczaiem wody z metali wapni chlorów i innych pierdół
-tyle ze taka opcja kosztuje

deszczówka?-tylko jak ją zdobyć bez deszczu ?
albo mineralka z butelek?

kiedys tez mialem wode bardzo (kamienną jezeli mozna tak to określić)-w kranie zbierał sie ten caly syf i zapychał -wsypałem tzw.kreta i przeczyscił cały te szajs

wiecej opcji nie mam
 
 
Ficco
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 10:18   

moze Wodę powinno przefiltrować się przez gazę i zostawic jakieś pół godziny.
filtr mozna zrobić samemu. Wystarczy nasypać piasku do rękawa bluzy albo nogawki spodni, związać na końcach i polewać wodą, podstawiwszy przed tym oczywiście jakieś naczynie nie no niekoniecznie nogawki ani rekawy moze byc wieksza szmatka.... no ale piasek jest dobry nie d jedzenia rzecz jasna albo napnij warstwy materiału na trójnogu i napełnij każdą warstwę trawą, piaskiem i węglem drzewnym. Węgiel drzewny usuwa z wody niemiłe zapach i ciała obce.
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 10:19   

Nieprawda piasek jest dobry!!!
Tylko chrupie po zebach :lol: :mrgreen:
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-25, 10:20   

Pomysł ze stworzeniem własnego filtru nie jest taki zły, tylko że jak nasypie sie tego piachu i wegla to woda po wlaniu wypływa kroplami, inaczej mówiąc jest to baaardzo czasochłonne. Wiem bo kiedyś robiłem taki numer z wodą do akwarium.
 
 
Wektra
Gość
Wysłany: 2006-07-25, 10:21   

Ja wode filtruje w BRITA i dodatkowo ja przelewam przez filtr do kawy. Efekt jest taki, ze na filtrze mnostwo bialego wapnia sie osadza
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 10:22   

Witam

Problem zawapnionej ,
zachlorowanej i zasolonej wody wraca do mnie jak bumerang . :-x :cry:
Być może ktoś z Was wpadł juz na jakąś ciekawą metodę ?? ?

No i pytanie do AKWARYSTÓW. Co powiecie na obecne w tej chwili w sklepach zoologicznych , preparaty do oczyszczania wody ( zmiękczanie , odkwaszanie itp ). Może to jest jakieś rozwiązanie problemu??? Próbował ktoś kiedyś zastosować to np: do kwitaków nie lubiących wapnia ( przykładowo do AZALII ) ?? ? Niestety na panią sprzedawczynię , nie ma co za bardzo liczyć w kwestii udzielenia fachowej informacji , więc może szanowne grono coś podpowie. Może nawet ktoś poda jakąś nazwę preparatu ( bo jest ich tam na półce chyba z 15 ! ) ?? ?
 
 
Sierakowiczanin
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 10:22   

Kup wodę destylowaną do chłodnicy,jest czysta jak łza 100% H20,sprzedają ją chyba po 5 litrów i nie jest chyba aż tak droga.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 10:32   

No tak , ale problem z woda destylowaną jest wprost odwrotny:

Jest zbyt czysta ! Woda do rośłin musi mimo wszystko zawierać zestaw substancji jakie zazwyczaj w niej sa obecne. Czytałem juz o tym w niejednej książce czy artykule. Problem kranówki sprowadza się jedynie do jej zmiękczenia , odwapnienia lub odchlorowania. Czasami trzeba ją tez odkwasić. Reszta związków w niej zawartych jest wręcz niezbędna do prawidłowego rozwoju roślin. I nie pomoga tutaj częste nawożenia itd itp. Pewnie słyszałeś o zawartych w wodzie cząstkach zjonizowanych ( kationy i aniony różnych zwiazków ). Wystarczy wziąść butelkę wody do picia i sobie poczytać. Tego nie możesz rośłiny pozbawić , a zkąd inąd ona tego nie dostanie. Tak więc sumujac woda destylowana odpada !

Nie mniej dzięki za próbe pomocy.


Po około 2 miesiącach Olon powrócił do tematu


Powracam z moim tematem

Być może nowi członkowie mają juz jaieś wypróbowane sposoby na proste i niedrogie odkamienienie , zmiękczenie , czy odkwaszenie wody ?

A może u starych bywalców pojawiły sie jakies nowe pomysły ?

Czy ktoś z Was myśłał o zastosowaniu CALGON'u lub nawet przetestował to na jakiejś roślnce ?
(Pytanie jest całkiem poważne. Znam kilka takich przypadków kiedy jakiś środek kuchenny , lub czystości posłużyl do całkiem specjalistycznych zastosowań).

Być może nowi członkowie mają juz jaieś wypróbowane sposoby na proste i niedrogie odkamienienie , zmiękczenie , czy odkwaszenie wody ?

A może u starych bywalców pojawiły sie jakies nowe pomysły ?
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-10-25, 22:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 18:04   

Ja nie probowałem Calgonem i raczej sie na to nie skusze :cry: :lol: A nie prościej woda ze żrodełka? Albo deszczówka, przeciez ostatnio tak strasznie padało była okazja..
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 18:04   

Śląsk , blok , kwaśne deszcze , brak rzeczki w pobliżu. Ale i tak mam kiedyś zamiar podłączyć się do rynny (tylko trzeba to dobrze zaplanować )

No i jest jeszcze kwestia przechowywania zapasów. Po pierwsze coś tam słyszałem że woda deszczowa potrafi się zepsuć. Po drugie , no gdzie ja mam te karnistry stawiać ?? ?
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 18:05   

Pani Ania mowiła mi ze deszczowka w zamkniętej butelce szybko gnije a w odkręconej dopuki nie wyschnie :mrgreen:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 18:06   

dokładnie Olon

mieszkając w bloku - zero perspektyw na deszczówke -chyba ze masz zyczliwych znajomych z domem albo działke

u mnie w siedlcach padają strasznie kwaśne deszcze -a osad jaki zostaje po nich -istna żółć -nie wiem czy to siarka czy co?-ale az sie odechciewa takiej wody

druga kwestia to przechowywanie takiej wody - w czym i gdzie?

a trzecia kwestia to taka ze tutaj w Siedlcach nie padał deszcz od 2 tygodni chyba-a drzewka w takie upały trzeba czesciej jak raz dziennie podlewać i spryskiwac -wiec ile litrów bym musial mieć?na te dwa tygodnie -przy duzej ilości drzewek?

ja próbowałem na takim środku jak Aquatacin (czy jak sie to pisze) -efektem jest zabarwienie wody na niebiesko -moze i odwapnia -ale osad na ziemi zostaje (zamiast bialy to niebieskawy -ale na nim szybciej nawet glony rosną i pleśń) -po za tym jest bardzo drogi

pozostaje mi - szukanie i próbowanie dalej -trzeba sie przejść do akwarystycznego sklepu

tylko co kupić? jak sie nie znam na tym a środków (odwapniaczy) jest z 20 rodzai :mrgreen:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-25, 18:11   

No właśnie

Jak będę miał trochę więcej czasu to spróbuję zebrac wiadomości o właściwościach wody i ich wpływie na rośłiny. Jednak widzę że będzie to wymagało trochę mrówczej pracy. Należałoby zastanowić się jakie związki zachodzą miedzy zawapnieniem , zachlorowaniem , zakamienieniem i zakwaszeniem wody. Jak procesy usuwania tych substancji z wody (lub ewentualnie ich wiązania w postaci osadów dennych) wpływaja na jej jakość. Co stanie się z mikroelementami i cząstkami zjonizowanymi. Czy jakaś substancja zawarta w stosowanym preparacie nie zaszkodzi określonej rośłince. Pracy jest dużo więc musi być na to więcej czasu.

Żyję w centrum ciekawego obszaru:
Huta "Pokój" , Kopalnia "Pokój" , Kopalnia "Chalemba" , ZUT "Zgoda" , Elektrociepłownia "Zabrze" , Zakłady Azotowe , Huta "Katowice" , Koksownie , zakłady chemiczne , przetwórcze itd itp. Kto nie kopci , to odprowadza ścieki , więc każdy coś swojego dokłada do lokalnego obiegu wody w atmosferze. Co do rzek płynących gdzieś w pobliżu (np: Kochłówka , Kłodnica , Bytomka)to większość jest zdania że jakby pozamykać wszystkie sztuczne "dopływy" , to te rzeki przestaną płynąć.
Ponoć kiedyś japończycy prowadzili badania satelitarne nad skażeniem różnych obszarów świata. Kiedy analizowano zdjęcia znad Śląska , stwierdzono że w obszarze Bytom Zabrze Ruda Śląska Świętochłowice Chorzów nie powinno istnieć żadne życie :-o :-x .

Mimo że na przestrzeni ostatnich 15 lat na pewno wiele się poprawiło , to i tak możecie sobie wyobrazić jaki skład ma tutaejsza gleba , woda i powietrze.

Ktoś kiedyś śmiał się przy mnie: "gdyby Mendelejew żył to przyjechałby tutaj sprawdzić czy jego tablica aby napewno zawiera wszystkie znane ludzkości pierwiastki"

Będę sukcesywnie wracał do tematu i sam próbował , bo - jak wiecie - woda i jej skład dla poprawnego wzrostu naszych "ulubieńców" ma kluczowe znaczenie
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-25, 18:13   

Kurza twarz, Olon nie zazdroszczę Ci. Poznań jest dość duży, sporo spalin, zakładów zanieczyszcających wszystko co się da, ale jak przeczytałem Twój opis, to pomyślałem, że właściwie mieszkam w krystalicznie czystym terenie.

Co do tych sklepów akwarystycznych. Niedawno przechodziłem obok jednego i zapytałem się sprzedawcy, który zdawał się troszkę orientować w temacie i ponoć te środki, które mają zastąpić odstawienie wody na dwie doby nic nie dają w kwestii chloru i wapnia. No, ale to tylko jedna opinia, więc nic na pewno.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group