Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz - co mu jest?
Autor Wiadomość
tom10
[Usunięty]

  Wysłany: 2008-03-21, 19:19   Wiąz - co mu jest?

Dwa tygodnie temu kupiłem wiąza w hipermarkecie. Zaczeły mu żółknąć i opadać listki(ale tylko małe). Zauważyłem dziwną niteczkę,albo mi sie wydawało wie c spryskałem drzewko na wszelki wypadek przeciw szkodnikom. Po około 1,5 tyg. przesadziłem drzewko do wiekszej doniczki bo miało okropnie ciasno. Listeczki nadal mu opadają(oczywiscie nie masowo ale codziennie to pare żółknie lub robią się na końcach czarne i usychają). Dlaczego opadają tylko małe listki i wogóle dlaczego to się dzieje? Czy to okres aklimatyzacji czy co? Na drzewku pojawiają sie czasem nowe male listeczki. Niektóre zaczynaja rosnąć ale sporo tez usycha.


Aha i jeszce jedno. Drzewko stoi na parapecie(jest grzejnik ale zakrecony bo juz jest ciepło. Rano ma okolo 4 godz. słonce a potem jasno. Temp. w pokoju to okolo 19 stopni.

Powiedzcie prosze czy mam odczekac czy cos zrobić. Z góry dziex.
Ostatnio zmieniony przez tom10 2008-03-21, 19:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-21, 19:47   

Nic z nim nie możesz robić poza pielęgnacją. Podlewaj w miarę potrzeb, zraszaj i nie nawoź. Niech stoi w najbardziej słonecznym miejscu w domu. Wiąz jest delikatnym drzewem i może właśnie tak zareagował na przesadzenie. A czym go spryskałeś? Użyłeś proporcji jakich zaleca producent specyfiku, czy posłużyłeś sie metodą: jak trochę więcej dam to szybciej go wyleczę? Jest napisane na opakowaniu po jakim czasie można zraszać?
_________________
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-03-21, 19:58   

Pierwsza przyczyna to zmiana miejsca (wiązy zawyczaj w ten sposób na to reagują), drugą (prawdopodobnie niepotrzebny oprysk) i trzecią (przesadzanie zaraz po zakupie) zafundowałeś roślinie sam. Dużo światła, odpowiednie podlewanie i brak nowych pomysłów powinien pomóc dojść roślinie do siebie, jak się zrobi ciepło wystaw wiąza na zewnatrz, tam mu będzie lepiej.
 
 
tom10
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-21, 20:35   

Spryskałem go preparatem SUBSTRAL . Nie możliwe ze dalem zla dawke bo byl to preparat w "sprayu"(tak jak płyn do okien). Co dwa dni prysałem ale teraz juz przestalem. Może uda mi sie przenieść drzewko w najbardziej naslonecznione miejsce i mam nadzieje ze bedzie dobrz. Dziex
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-21, 20:47   

Co 2 dni pryskałeś preparatem :-|
_________________
 
 
wally
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-26, 19:17   

zapytam z ciekawosci, jakiego preparatu substrala uzyles ? czy to byl ten ? http://www.substral.pl/polysect.php
 
 
tom10
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 07:40   

Tak to ten aco? Wydaje mi sie ze pomogl bo juz nie ma nic na moim drzewku
Ostatnio zmieniony przez tom10 2008-03-28, 07:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wally
[Usunięty]

Wysłany: 2008-03-28, 11:58   

ten srodek jest ok, mimo ze nie dziala systemicznie. Nie powinien zaszkodzic drzewku w zaden sposob. Moj wiaz uwielbia kapiele co 2 tyg, bytuje w podobnych warunkach jak Twoj, powodzenia :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group